Գագիկ Մելքոնյանը «Հ1»-ի ուղիղ եթերով պետք է հանդես գա հերքման տեքստով. Արթուր Վանեցյանի՝ ռազմի դաշտից փախչելու մասին նրա հայտարարությունները կեղծ են
«Հայրենիք» կուսակցության նախագահ Արթուր Վանեցյանն իր ֆեյսբուքյան էջում գրել է.
«Երևանի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության քաղաքացիական դատարանը Գագիկ Մելքոնյանի դեմ իմ հայցադիմումի գործով կայացրել է որոշում, որի մասին ցանկանում եմ կիսվել հանրության, առաջին հերթին՝ իմ այն ընկերների հետ, ովքեր 44-օրյա պատերազմի ժամանակ կամավորագրվել էին «Հայրենիք» ջոկատին։
Դեռ 2021 թ. Գագիկ Մելքոնյանն Հանրային հեռուստաընկերության եթերում իմ և իմ ընկերների պատիվն ու արժանապատվությունն արատավորող մի շարք հայտարարություններ էր արել, այդ թվում՝ մեզ մեղադրել էր ռազմի դաշտից փախուստի մեջ։
Դատարանն այս կապակցությամբ որոշել է, որ Մելքոնյանը պետք է «Հ1» հեռուստաալիքով՝ ուղիղ եթերի միջոցով՝ հանդես գա հերքման տեքստով։ Դատարանի վճռով նա պարտավոր է արտաբերել կոնկրետ տեքստ՝ հայտարարելով, որ իր կողմից տարածված տեղեկությունները «սուտ են և կեղծ, չեն համապատասխանում իրականությանը, դրանք ամբողջությամբ հանդիսացել են զրպարտություն»։
Գագիկ Մելքոնյանի և նմանատիպ մյուս զրպարտիչ հայտարարություններով փորձ է արվել ստվեր գցել իմ և ընկերներիս անձնվեր գործունեության ու բարի համբավի վրա, և չափազանց կարևոր է, որ այդ փաստն այլևս արձանագրված է նաև դատարանով։
ՀԳ. Դատարանը նաև վճռել է Գագիկ Մելքոնյանից հօգուտ ինձ բռնագանձել 500 000 (հինգ հարյուր հազար) ՀՀ դրամ՝ որպես զրպարտության համար փոխհատուցման գումար։ Հասկանալի է, որ մեր խնդիրը ճշմարտությունն արձանագրելն էր, այլ ոչ թե ֆինանսական փոխհատուցումը։ Ուստի ստացված գումարը կհատկացվի բարեգործական նպատակների»։

Гагик Мелконян должен выступить в прямом эфире ОТА с опровержением: его заявления о бегстве Артура Ванецяна с поля боя были фейком
13/07/2023 13:56
Председатель партии «Родина» Артур Ванецян написал на своей странице в Facebook:
«Гражданский суд общей юрисдикции первой инстанции Еревана вынес решение по делу на основании моего иска против Гагика Мелконяна. Хочу поделиться этим с общественностью, в первую очередь, с моими друзьями, которые во время 44-дневной войны записались добровольцами в отряд «Айреник».
Еще в 2021 году Гагик Мелконян в эфире Общественного телевидения сделал ряд заявлений, порочащих мои честь и достоинство, а также честь и достоинство моих товарищей, в том числе обвинил нас в бегстве с поля боя.
В этой связи суд постановил, что Мелконян должен в прямом эфире Общественного телевидения выступить с опровержением. По решению суда он обязан произнести конкретный текст, заявив, что распространенные им сведения – "ложь и фейк, они не соответствуют действительности и являлись абсолютной клеветой".
Клеветническими высказываниями Гагика Мелконяна и ему подобных была предпринята попытка бросить тень на мою деятельность и самоотверженную деятельность моих друзей и добрую репутацию, и крайне важно, что этот факт отныне зафиксирован также судом.
P.S. Суд постановил также взыскать с Гагика Мелконяна в мою пользу 500 000 драмов – в качестве возмещения за клевету. Понятно, что нашей задачей была констатация истины, а не денежная компенсация. Посему полученная сумма будет направлена на благотворительные цели».