Մտածելու բան ունենք. Ժաննա Անդրեասյանը՝ զինանշանի փոփոխության մասին
Զինանշանի փոփոխության վերաբերյալ այս պահին որևէ աշխատանքային խումբ չկա, լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց ՀՀ ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը։
«Իհարկե, հարցը ձևակերպված է և դրա շուրջ պետք է մտածել, բայց ավելի կոնկրետ աշխատանքային գործընթաց չկա։ Ես, որպես այդ ոլորտը համակարգող նախարար, առաջին հերթին կարիք ունեմ լսելու մասնագետների պրոֆեսիոնալ կարծիք»,-ասաց նախարարը։
Արձագանքելով դիտարկմանը, թե Նիկոլ Փաշինյանն ասել էր, որ զինանշանին պատկերված Հայաստանի 4 թագավորությունների զինանշանները, Նոյյան տապանը, Արարատ լեռը 1991 թ. հիմնած պետության հետ կապ չունեն՝ նախարարն ասաց.
«Ես կարծում եմ, որ մենք մտածելու բան ունենք, և այդ մտածելու բանը ձևակերպված է նաև մասնագիտական դաշտի կողմից։ Դա այն հարցերից է, որի շուրջ պետք է ավելի երկար աշխատանք տանենք, որպեսզի փոփոխությունների անհրաժեշտության մասին ավելի հստակ պատկերացում ձևավորվի»։
Նախարարն ասաց, թե, իր կարծիքով, պետական խորհրդանիշները պետության դեմքն են և որևէ փոփոխություն պետք է շատ լավ մտածված, քննարկված ու հասկացված լինի.
«Մենք պատմությունից չենք հրաժարվում, ուղղակի պետք է հասկանալ՝ ինչպես ենք վերաբերվում մեր ներկային։ Մեր պետության խորհրդանիշները պետք է արտացոլեն նաև մեր այսօրվա պետությունը»։

«Нам есть над чем подумать» – Жанна Андреасян об изменении герба
На данный момент какая -либо рабочая группа для изменения герба не сформирована, заявила сегодня на брифинге министр образования, науки, культуры и спорта Жанна Андреасян.
«Конечно, вопрос сформулирован и нужно подумать над этим, но более конкретного процесса нет. Я как министр, координирующий эту сферу, в первую очередь должна выслушать профессиональное мнение специалистов», - сказала министр.
Касаясь замечания, что Никол Пашинян сказал, что изображенные на государственном гербе Республики Армения Ноев ковчег, гора Арарат и гербы четырех династий Армении не имеют никакого отношения к основанному в 1991 году государству, Жанна Андреасян заявила:
«Считаю, что нам есть над чем подумать и то, над чем нужно подумать, сформулировано также со стороны профессионального поля. Это из тех вопросов, над которыми нужно вести более длительную работу, чтобы было сформулировано более четкое представление о необходимости изменений».
Министр сказала, что, по ее мнению, государственные символы являются лицом государства и любое изменение должно быть хорошо продуманным, обсужденным и понятым.
«Мы не отказываемся от государства, просто нужно понять, как мы относимся в нашему настоящему. Наши символы должны отражать также наше сегодняшнее государство», - сказала она.