Մարգարայի մաքսակետի կառուցման աշխատանքներն արդեն սկսվել են. այնտեղ մոդուլային տաղավարներ կկառուցվեն
Հայ–թուրքական սահմանին գտնվող Մարգարայի մաքսակետի կառուցման աշխատանքներն արդեն սկսվել են. այնտեղ մոդուլային տաղավարներ կկառուցվեն, նշված է կառավարության այսօրվա նիստի որոշման մեջ։
Մաքսակետի կառուցման կապալառու «Արտկոն» ՓԲԸ-ին մաքսակետի կառուցման 1-ին փուլի շինարարական և մոնտաժային աշխատանքների իրականացման համար արդեն վճարվել է 140.4 մլն. դրամ։
Մաքսակետի կառուցման 2-րդ փուլի նախագծանախահաշվային փաստաթղթերը ենթարկվել են պարզեցված փորձաքննության և ստացել դրական եզրակացություն։
Պայմանագրով սահմանված գումարի մնացած մասը՝ 110.2 մլն դրամը, փոխանցվելու է կապալառուին՝ առնվազն երեք մոդուլային տաղավարների երկաթբետոնե հիմքերի սալերի աշխատանքների իրականացման պայմանով:
«Մաքսակետի գործարկման համար սահմանված սեղմ ժամկետներով և դրա իրականացման գործընթացին առնչվող ոչ ստանդարտ մոտեցումներով պայմանավորված՝ անհրաժեշտություն է առաջացել գլխավոր կապալառու «Արտկոն» ՓԲԸ-ին տրամադրել գումար՝ 20․06․2023թ․կնքված թիվ ՊԵԿ-ՀՄԱ-ԱՇՁԲ-23/2 պայմանագրի գնի քառասունչորս տոկոսի չափով՝ առնվազն երեք մոդուլային տաղավարների երկաթբետոնե հիմքերի սալերի աշխատանքների իրականացման պայմանով», - ասված է որոշման նախագծում։

На таможенном пункте «Маргара» будут построены три модульных павильона
Работы по строительству таможенного пункта «Маргара» на армяно-турецкой границе уже начались: там будут построены модульные павильоны. Соответствующее решение принято на сегодняшнем заседании правительства Армении.
Подрядчику строительства таможенного пункта ЗАО «Арткон» уже выплачено 140.4 млн. драмов за выполненные на 1-ом этапе строительные и монтажные работ.
Экспертиза проектно-сметной документации 2-го этапа проведена по упрощенной процедуре и предоставлено положительное заключение.
Остальная часть установленного договором суммы – 110.2 млн. драмов – будут перечислены главному подрядчику ЗАО «Арткон» при условии реализации работ по устройству фундамента из железобетонных плит для трех модульных павильонов.
Необходимость предоставления подрядчику денежных средств в размере 44% от суммы от заключенного 20․06․2023г. договора при условии выполнения работ по устройству фундамента из железобетонных плит для трех модульных павильонов обусловлена установленными для задействования таможни сжатыми сроками и нестандартными подходами к процессу его реализации.