Լոռիում Վիվա-ՄՏՍ-ի աջակցությամբ 20 հազար ծառ է մուլչապատվել Գործընկերություն՝ Հայաստանի անտառածածկույթն ավելացնելու համար
13/07/2023 17:02
Լոռու մարզի Ջրաշեն գյուղում Վիվա-ՄՏՍ-ի նվիրատվության շնորհիվ աշնանը քսան հազար ծառ է տնկվել: Կարևոր նպատակի՝ անապատացման դեմ պայքարի համար, Վիվա-ՄՏՍ-ն ու «Իմ անտառ Հայաստան» բնապահպանական հասարակական կազմակերպությունն անտառ ստեղծելու լուրջ ջանքեր են գործադրել: Բարձր լեռնային հատվածում ութ ամիս առաջ իրականացված աշխատանքները դեռևս ավարտված չեն համարվում, քանի դեռ ցանկալի արդյունք չի արձանագրվել: Սարի թեքադիր հատվածում, որտեղ սահմանափակվում է նույնիսկ լիաքարշակ մեքենաների ընթացքը, ոռոգում իրականացնելը գրեթե անհնար է: Ու թեև հողի դիրքադրությունը, ծառատեսակների ընտրությունը, տեսակային կազմն ու դրանց՝ կլիմային հարմարվելը հաշվարկվել է՝ մեծ ծավալի նորատունկ անտառը խնամք է պահանջում:
Վիվա-ՄՏՍ-ի անվանական տարածքում, 6 հա տարածքի վրա՝ Ջրաշեն գյուղի թեքադիր ու լերկ սարերում, 20 հազար նորատունկ ծառի մուլչապատում է իրականացվել: Ծառի բները մաքրվել են մոլախոտերից և ծածկվել ծղոտով՝ մուլչով: Մշտադիտարկումները թույլ կտան գնահատել արդյունքը: Այս պահի տվյալները հուսադրող են. եթե բնությունն անակնկալներ չմատուցի, նոր սկսվող անտառն իր գեղեցկությամբ տեսանելի կլինի առաջիկա 20-30 տարվա ընթացքում: Դա մոտավորապես 6 հա տարածք կզբաղեցնի: Անտառների ստեղծումը կարևոր է անապատացման դեմ պայքարի, թեք լանջերի հողի էրոզիայի կանխման, ջրային ռեսուրսների պահպանման և ի վերջո՝ մարդ-վայրի բնություն հակասությունը մեղմելու տեսանկյունից:
«Մուլչապատումը երկու նպատակ ունի. առաջինը՝ խոնավությունը պահպանում է հողի մեջ, դանդաղեցնում ջրի գոլորշիացումը, ինչը ծառին թույլ է տալիս ավելի հարմարավետ ու խոնավ միջավայրում աճել, երկրորդը՝ կանխում է մոլախոտերի աճը: Այս սեզոնին, երբ բավականին առատ անձրևներ են լինում, հաճախ մոլախոտը շատ ավելի արագ է աճում, քան ծառը, և կարող է նույնիսկ բարձրանալ ավելի վերև, պատել ծառին, խեղդել, դրա համար այս խնամքը շատ կարևոր է»,-ասել է «Իմ անտառ Հայաստան» կազմակերպության փոխտնօրեն Լիլիթ Մարտիրոսյանը:
Տարածաշրջանում անտառների մակերեսով վերջին տեղը զբաղեցնող Հայաստանի համար կլիմայի փոփոխությունը լուրջ մարտահրավեր է: Ընդամենը 11% անտառածածկույթը բավարար չէ «թոքերի» գործառույթ իրականացնելու համար: Կա և անտառների ծավալը մեծացնելու, և դրա շնորհիվ անապատացման վտանգը կանխելու անհրաժեշտություն:
Համատեղ ծրագրով Վիվա-ՄՏՍ-ն ու «Իմ անտառ Հայաստան» կազմակերպությունը լուծում են ոչ միայն բնապահպանական, այլև մասամբ՝ մարզի բնակչության զբաղվածության խնդիրը: Բնապահպանական հասարակական այս կազմակերպության հիմնական աշխատողների թիվը 49 է: Նրանց գրեթե 80%-ը Լոռու մարզի բնակիչներ են:  Անտառատնկման և խնամքի սեզոնին հիմնական խմբին միանում է ևս 200 աշխատող տեղական համայնքներից։ Այս տարի մուլչապատմանը մասնակցել է 80 աշխատող Լոռու մարզի Ջրաշեն, Շիրակամուտ, Լեռնապատ, Սարամեջ համայնքներից: Նրանք սպասում են ցանկալի արդյունքի՝ ապագա սերնդի համար թթվածնի և ջրի պաշար ստեղծելու հեռանկարով: Խնամում են սիրով և կարծում, որ այդ հոգատարությունը ևս հայրենասիրության դրսևորման օրինակ է:

Twenty thousand trees were planted in autumn in Jrashen village of Lori marz, thanks to the donation of Viva-MTS. For the important goal of fighting desertification, Viva-MTS and "My Forest Armenia" environmental NGO have made serious efforts to create a forest. The work carried out eight months ago in this mountainous area won’t be considered as completed until the desired result is reached.
Irrigation is almost impossible on the steep slopes of the mountain, which even full four-wheel drive vehicles cannot access. And although the orientation of the land, the selection of tree species, and their adaptation to the local climate have been thoroughly considered, the newly planted forest requires maintenance.
The 20,000 newly planted trees were covered with mulch in the area of Viva-MTS named forest, on an area of 6 hectares, in the steep and dry mountains of the village of Jrashen. The young trees were cleaned of weeds and covered with straw, the “mulch”. Constant monitoring will allow to evaluate the result. At the moment, data is encouraging: if nature does not make a surprise, the new forest will be visible with its beauty within the next 20-30 years. It will cover approximately 6 hectares. Afforestation is important for combating desertification, preventing soil erosion on steep slopes, conserving water resources, and ultimately mitigating the human-wildlife conflict.
"The purpose of mulching is twofold. First, it keeps moisture in the soil, and slows down water evaporation, which allows the tree to grow in a more comfortable and humid environment. Second, it prevents weeds from growing close to the tree. In this season, when there is quite a lot of rain, the weed often grows much faster than the tree and can even overgrow and suffocate it. This is why this maintenance is very important," said Lilith Martirosyan, Deputy Director of "My Forest Armenia".
Climate change is a serious challenge for Armenia, which occupies the last place in the region as to its forest cover. Only 11% forest cover is not enough to perform the function of "lungs". There is also a need to increase the volume of forests and thereby prevent the risk of desertification.
With the joint program, Viva-MTS and "My Forest Armenia" organization bring a solution not only to the environmental problem, but also partly to the employment problem of the region. The number of permanent employees of this environmental NGO is 49. Almost 80% of them are residents of Lori region. Another 200 workers from local communities join the main team during the planting and maintenance season. This year, 80 workers from Jrashen, Shirakamut, Lernapat, Saramej communities of Lori marz participated in mulching. They await the desired result with the prospect of creating a supply of oxygen and water for future generations. They do their work with love and believe that this care for the nature is a form of patriotism.