Միջնորդի կարգավիճակ ստանձնած երկրները կամ չտեսնելու են տալիս Արցախի շուրջ զարգացող արհավիրքը, կամ նպաստում Արցախի ադրբեջանացմանը. Տիգրան Աբրահամյան
13/07/2023 10:26
Մինչ Ադրբեջանը փորձում է լեգիտիմություն հաղորդել Արցախը շրջափակելու իր նախաձեռնությանը, տեղում` Արցախում, հումանիտար վիճակը կտրուկ սրվում է, այս մասին գրել է ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության քարտուղար Տիգրան Աբրահամյանը։
Ըստ նրա՝  միջազգային որևէ կառույցի կամ դերակատարի հայտարարություն, հորդոր, կոչ Ադրբեջանին զսպելու ֆունկցիա չի կատարում:
«Ոչ թե Ադրբեջանն է փաստական կամ հիմքային առումով ուժեղ, այլ հավաքական առումով միջազգային հանրությունը անհրաժեշտ կամք չի դրսևորում:
Միջնորդի կարգավիճակ ստանձնած երկրները կամ չտեսնելու են տալիս Արցախի շուրջ զարգացող արհավիրքը կամ նպաստում Արցախի ադրբեջանացմանը:
Իսկ Արցախում ճգնաժամը նոր դրսևորումներ է ստանում, որի միայն մակերեսն է տեսանելի, իսկ թե ինչ են զգում ու տեսնում արցախցիներն այս օրերին, միայն իրենք գիտեն»,- նշել է Աբրահամյանը։

Страны-посредники либо делают вид, что не замечают нарастающего вокруг Арцаха бедствия, либо способствуют азербайджанизации Арцаха – Тигран Абрамян
13/07/2023 12:01
Пока Азербайджан пытается придать легитимность своей инициативе по блокаде Арцаха, гуманитарная ситуация на месте, в Арцахе, резко обостряется, написал на своей странице в Facebook секретарь парламентской фракции «Честь имею» Тигран Абрамян.
По его словам, заявления, призывы каких-либо международных структур или акторов не выполняют функции сдерживания Азербайджана.
«Не то, чтобы Азербайджан силен в фактическом или фундаментальном плане, просто в коллективном плане международное сообщество не проявляет необходимой воли.
Страны, получившие статус посредника либо делают вид, что не замечают нарастающего вокруг Арцаха бедствия, либо способствуют азербайджанизации Арцаха.
А в Арцахе кризис получает новые проявления и видима только поверхность происходящего, а что чувствуют и видят арцахцы в эти дни, знают только они», - написал Тигран Абрамян.