«Ժողովուրդ». Երևանի ավագանու հերթական ընտրությունը կկայանա սեպտեմբերի 17-ին. Քարոզարշավին լծվելու է ՔՊ ողջ կազմը
«Ժողովուրդ» թերթը գրում է. «Կառավարության երեկվա նիստում վերջնականապես հաստատվեց, որ Երևանի ավագանու հերթական ընտրությունը կկայանա սեպտեմբերի 17-ին։ Այսպիսով, հերթական ընտրությունների քարոզարշավը մեկնարկելու է օգոստոսի 23-ից։ Հայտնի է, որ այս քարոզարշավին լծվելու է ՔՊ ողջ կազմը, և խմբակցության պատգամավորներին ևս «բերման են ենթարկելու»՝ դրան մասնակցելու և իրենց թեկնածուի քարոզն անելու համար։
Այսպիսով, այս պահի դրությամբ խորհրդարանական ընդդիմադիր ուժերը դեռ չեն հայտարարել ընտրություններին մասնակցելու որոշման մասին։ «Ապրելու երկիր» կուսակցության քաղաքապետի թեկնածուն Մանե Թանդիլյանն է, «Լուսավոր Հայաստան» կուսակցության ցուցակը կգլխավորի Դավիթ Խաժակյանը։ Ընտրություններին մասնակցելու մասին հայտարարել են նաև գործարար Տիգրան Արզաքանցյանի կինը՝ Նատալյա Ռոտենբերգը, երգահան Ռուբեն Հախվերդյանը, փաստաբան Նորայր Նորիկյանը, Կենտրոն վարչական շրջանի նախկին ղեկավար, ուրբանիստ Վիկտոր Մնացականյանը։
Հավելենք, որ Երևանի ավագանու վերջին ընտրությունները տեղի են ունեցել 2018-ի սեպտեմբերի 23-ին, ավագանին իր լիազորությունները ստանձնել է 2018-ի հոկտեմբերի 10-ին. այդ լիազորությունների ժամկետը լրանում է այս տարվա հոկտեմբերի 10-ին: Օրենքի դրույթներից ելնելով՝ Երևանի ավագանու հերթական ընտրությունները նշանակվեցին սեպտեմբերի 17-ին»։

«Жоховурд»: Очередные выборы в Совет старейшин Еревана состоятся 17 сентября, в агитационную кампанию впряжётся весь состав «Гражданского договора»
14/07/2023 11:49
Газета «Жоховурд» пишет, что на вчерашнем заседании правительства окончательно было подтверждено, что очередные выборы в Совет старейшин Еревана состоятся 17 сентября. Таким образом, предвыборная кампания стартует 23 августа. Известно, что весь состав «Гражданского договора» впряжётся в эту кампанию, и депутатов фракции также «подвергнут приводу» для участия в ней.
«На данный момент оппозиционные парламентские силы еще не объявили о своем решении участвовать в выборах. Кандидатом в мэры от партии «Страна жизни» является Мане Тандилян, список партии «Светлая Армения» возглавит Давид Хажакян. Об участии в выборах заявили также жена бизнесмена Тиграна Арзаканцяна Наталья Ротенберг, певец, композитор Рубен Ахвердян, адвокат Норайр Норикян, бывший глава административного района Кентрон, урбанист Виктор Мнацаканян.
Добавим, что последние выборы в Совет старейшин Еревана состоялись 23 сентября 2018 года, Совет старейшин вступил в свои полномочия 10 октября 2018 года: срок этих полномочий истекает 10 октября этого года. Исходя из положений закона, очередные выборы в Совет старейшин Еревана назначены на 17 сентября», - пишет газета.