«Հայաստանի իշխանությունները հասկանում են ԼՂ-ում խորացող հումանիտար ճգնաժամի հետևանքները միջազգային հանրությանն ավելի տեսանելի դարձնելուն ուղղված քաղաքացիական քայլերը»․ Փաշինյանի խոսնակ
14/07/2023 17:32
Հայաստանի իշխանությունները հասկանում են ադրբեջանական շրջափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում խորացող հումանիտար ճգնաժամի հետեւանքները միջազգային հանրությանն ավելի տեսանելի դարձնելուն ուղղված քաղաքացիական քայլերը, «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ասել է Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի մամուլի քարտուղար Նազելի Բաղդասարյանը՝ անդրադառնալով Արցախի Հանրապետության մայրաքաղաք Ստեփանակերտում վաղ առավոտից մեկնարկած անժամկետ համաժողովրդական շարժմանը՝ Լաչինի միջանցքի ապօրինի շրջափակումը դադարեցնելու պահանջով։
«Հայաստանի իշխանությունները հասկանում են Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման հետեւանքով Լեռնային Ղարաբաղում խորացող հումանիտար ճգնաժամի հետեւանքներն ու Ադրբեջանի կողմից վարվող էթնիկ զտման քաղաքականությունը միջազգային հանրությանն ավելի տեսանելի դարձնելուն ուղղված քաղաքացիական քայլերը։
Հայաստանի կառավարությունը ինքը ջանքեր է գործադրում այս ուղղությամբ: Միջազգային հանրությունը պետք է գործուն միջոցներ ձեռնարկի՝ ի կատար ածելու Արդարադատության միջազգային դատարանի փետրվարի 22-ի եւ հուլիսի 6-ի իրավական պարտադիր ուժ ունեցող որոշումները՝ Լաչինի միջանցքի ապաարգելափակման մասին:
ՀՀ կառավարությունը այս առումով նաև ընդգծում է, որ միջազգային մեխանիզմի շրջանակներում Լեռնային Ղարաբաղի հայության իրավունքների եւ անվտանգության օրակարգով Բաքու-Ստեփանակերտ երկխոսությունը անհրաժեշտություն է»,- ասել է Բաղդասարյանը։

Власти Армении понимают гражданские шаги, направленные на то, чтобы сделать проводимую Азербайджаном политику этнических чисток более заметной для международного сообщества – Назели Багдасарян
14/07/2023 18:55
Власти Армении понимают гражданские шаги, направленные на то, чтобы сделать более заметными для международного сообщества последствия углубляющегося гуманитарного кризиса в Нагорном Карабахе вследствие азербайджанской блокады.
Об этом в беседе с «Арменпресс» сказала пресс-секретарь премьер-министра Назели Багдасарян, коснувшись начавшегося рано утром в Степанакерте бессрочной акции с требованием прекратить незаконную блокаду Лачинского коридора.
«Власти Армении понимают последствия углубляющегося гуманитарного кризиса в Нагорном Карабахе вследствие незаконного блокирования Лачинского коридора и гражданские шаги, направленные на то, чтобы сделать проводимую Азербайджаном политику этнических чисток более заметной для международного сообщества.
Правительство Армении прилагает усилия в этом направлении. Международное сообщество должно принять действенные меры по выполнению юридически обязывающих решений Международного суда ООН от 22 февраля и 6 июля о разблокировании Лачинского коридора.
В связи с этим правительство Республики Армения также подчеркивает, что диалог Баку-Степанакерт с повесткой дня прав и безопасности армян Нагорного Карабаха в рамках международного механизма является необходимостью», - подчеркнула Багдасарян.