«Ժողովուրդ». Ինչ հիմքով է դատարանը թույլ տալու Դավիթ Տոնոյանին ԱԱԾ մեկուսարանից հանել և տանել քննիչ հանձնաժողովի նիստին մասնակցելու
14/07/2023 09:20
«Ժողովուրդ» թերթը գրում է. «Դատական համակարգը հայտնվել է բարդ իրավիճակում: Դատավորները քննարկում են այն իրավիճակը, որ չկա որևէ ընթացակարգ, որը հիմք ընդունելով՝ դատարանը թույլ տա ՀՀ պաշտպանության նախկին նախարար Դավիթ Տոնոյանին ԱԱԾ մեկուսարանից հանել և տանել Ազգային ժողովի քննիչ հանձնաժողովի նիստին մասնակցելու:
Ավելին, դատական համակարգում առաջ են քաշել այն հարցը, որ սովորաբար կալանավորին թույլ են տալիս դուրս գալ բանտից, երբ հարազատ մարդ է մահանում, կամ որևէ քրեական գործով կալանավորին կանչում են հարցաքննության, քրեական վարույթով հույժ կարևոր ցուցմունք տալու:
Հիմա փաստացի ստեղծվել է մի իրավիճակ, որ Դավիթ Տոնոյանը միջնորդել է թույլ տալ իրեն մասնակցել քննիչ հանձնաժողովի նիստին, որի մասով չկա որևէ ընթացակարգ, ուստի դատական համակարգը հայտնվել է բարդ իրավիճակում և չգիտի, թե ինչպես այս հարցին մոտենալ: Դատաիրավական համակարգը կարծում է, որ, ամենայն հավանականությամբ, Դավիթ Տոնոյանի գործը քննող դատավոր Վահե Դոլմազյանը միգուցե մերժի միջնորդությունը, սակայն դեռևս վերջնական որոշում չկա. հուլիսի 25-ին պարզ կդառնա՝ Տոնոյանին կմերժեն, թե ոչ:
Հիշեցնենք, որ ԱԺ-ն հուլիսի 16-ին արձակուրդ է մեկնում։ Անդրանիկ Քոչարյանը վստահեցրել է նաև, որ Տոնոյանին հնարավորություն են տալու ընտրել՝ հանձնաժողովում հանդես գալ փակ ռեժիմով, թե ուղիղ եթերով, ինչպես արեցին վարչապետ Փաշինյանի դեպքում։ Քոչարյանը հույս ունի, որ դատարանը դրական որոշում կկայացնի։
Հիշեցնենք, որ մեկուկես տարուց ավելի բանտում գտնվող Դավիթ Տոնոյանը որոշել է բացատրություններ տալ՝ արձագանքելով Նիկոլ Փաշինյանի և ԳՇ նախկին պետ Օնիկ Գասպարյանի հայտարարություններին: «Ունենալով առանցքային դերակատարում պատերազմի ղեկավարման ժամանակ՝ շատ ասելիք ունեմ հանձնաժողովին»,- հայտարարել էր նա»։

«Жоховурд»: На каком основании суд разрешит вывести Давида Тонояна из изолятора СНБ для участия в заседании следственной комиссии?
14/07/2023 11:04
Газета «Жоховурд» пишет, что судебная система оказалась в сложной ситуации. Судьи обсуждают создавшуюся ситуацию, когда нет какой-либо процедуры, которую приняв за основание, суд позволит вывести бывшего министра обороны Армении Давида Тонояна из изолятора СНБ и отвезти в парламент для участия в заседании следственной комиссии НС.
Более того, в судебной системе выдвинули вопрос, что обычно арестованному разрешают выйти из тюрьмы, когда умирает близкий родственник или по уголовному делу вызывают на допрос для дачи важных показаний в рамках уголовного производства.
Сейчас фактически создалась ситуация, когда Давид Тоноян ходатайствовал разрешить ему принять участие в заседании следственной комиссии, однако такой процедуры нет, посему судебная система оказалась в сложной ситуации и не знает, как подойти к этому вопросу. Судебная система считает, что, по всей вероятности, рассматривающий дело Давида Тонояна судья Ваге Долмазян скорее всего отклонит ходатайство, однако, окончательного решения пока нет. Отклонят ходатайство Тонояна или нет, будет ясно25 июля.
Напомним, 16 июля депутаты парламента уходят в отпуск. Андраник Кочарян заверил, что предоставит Тонояну возможность выбора выступить в комиссии в закрытом режиме или в прямом эфире, как в случае с премьер-министром Пашиняном. Кочарян выразил надежду, что суд примет положительное решение.
Напомним, находящийся больше полутора лет в тюрьме Давид Тоноян решил принять участие в заседании следственной комиссии НС для дачи разъяснений. Он подчеркнул, что основанием такого решения стали выступление Никола Пашиняна и заявление бывшего начальника Генштаба ВС РА Оника Гаспаряна. «Мне, сыгравшему ключевую роль в руководство военными действиями, есть что сказать комиссии по важнейшим и стратегическим для страны и государства вопросам», - отметил Давид Тоноян.