Վիտալի Բալասանյանի կողմից չեն արվելու այնպիսի հայտարարություններ, որոնք կարող են վնաս հասցնել Արցախի Հանրապետության անվտանգային համակարգին. փաստաբան
15/07/2023 15:06
Արցախի անվտանգության խորհրդի նախկին քարտուղար, գեներալ-մայոր Վիտալի Բալասանյանի փաստաբան Ռաֆայել Մարտիրոսյանը հայտարարությամբ է հանդես եկել:
«Վիտալի Բալասանյանի ձերբակալման շուրջ լրատվամիջոցներում տարածվող տարաբնույթ հրապարակումների և օբյեկտիվ իրողությունից դուրս մեկնաբանությունների վերաբերյալ հստակություն մտցնելու համար հարկ եմ համարում իրազեկել, որ դրանք դուրս են վերջինիս նկատմամբ հարուցված քրեական գործի շրջանակներց (Քրեական գործը հարուցվել է ԱՀ քրեական օրենսգրքի 337-րդ հոդվածի 1-ին մասով՝ իշխանության ներկայացուցչի նկատմամբ բռնության գործադրում): Թեև Վ. Բալասանյանը ներկայումս չի զբաղեցնում որևէ պաշտոն պետական կառավարման համակարգում, վերջինս ԱՀ պետական-անվտանգային համակարգի կայունացման ու արդիականացման ուղղությամբ շարունակում էր պետական համապատասխան կառույցների հետ աշխատանքը՝ ներդնելով իր ռազմական փորձն ու հմտությունները:
Միևնույն ժամանակ ընդգծում եմ, որ անկախ ներկայումս Վ. Բալասանյանի շուրջ տեղի ունեցող գործընթացների ողջ նպատակադրությունից, վերջինիս կողմից չեն արվելու այնպիսի հայտարարություններ, որոնք կարող են վնաս հասցնել Արցախի Հանրապետության անվտանգային համակարգին:
Խնդրում ենք զերծ մնալ դատավարության ընթացքը խաթարող և Վ. Բալասանյանի հեղինակության վրա ազդող անհիմն ու չփաստարկված հրապարակումներից»,- ասվում է հայտարարությունում:

Виталий Баласанян не будет делать заявлений, которые могут нанести ущерб системе безопасности Арцаха – адвокат
Адвокат бывшего секретаря Совета безопасности Арцаха, генерала Виталия Баласаняна – Рафаел Мартиросян выступил с заявлением.
«В связи с распространяемыми в СМИ различными публикациями и далекими от реальности комментариями относительно задержания Виталия Баласаняна считаю нужным сообщить, что они выходят за рамки возбужденного в его отношении уголовного дела (уголовное дело возбуждено по части 1 статьи 337 Уголовного кодекса Республики Арцах – применение насилия в отношении представителя власти). Баласанян в настоящее время не занимает какую-либо должность в системе государственного управления, он продолжал работать с соответствующими структурами для стабилизации государственной системы и системы безопасности Республики Арцах, вкладывая свой военный опыт и умения.
В то же время подчеркиваю, что независимо от целенаправленности происходящих в настоящее время вокруг В.Баласаняна процессов, с его стороны не будут сделаны такие заявления, которые могут нанести ущерб системе безопасности Республики Арцах.
Просим воздержаться от безосновательных и неаргументированных публикаций, нарушающих ход судопроизводства и влияющих на репутацию Виталия Баласаняна», - говорится в заявлении.