Ռուսական կողմն ասում է՝ եթե ՀՀ իշխանությունն Արցախը հանձնել է, մեզանից ի՞նչ եք ուզում․ Տիգրան Աբրահամյան
15/07/2023 17:38
ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանն անդրադարձել է ՌԴ ԱԳՆ հայտարարությանը, որում շեշտադրվում է, որ Հայաստանի ղեկավարությունն է Արցախն Ադրբեջանի մաս ճանաչել։
«Ռուսաստանի արտգործնախարարությունը մեկնաբանել է Արցախի շուրջ ստեղծված իրադրությունը, որում, ըստ էության, նշվում է, որ ՀՀ իշխանության` Արցախն Ադրբեջանի կազմում ճանաչելու հայտարարությունը հիմնովի փոխել է գործընթացի տրամաբանությունը:
ՌԴ ԱԳՆ-ի փոխանցմամբ, վերոնշյալ հանգամանքը հաշվի առնելով, պետք չէ իրադրության պատասխանատվությունը երրորդ երկրների վրա գցել:
Պարզ ասած, ռուսական կողմն ասում է, որ եթե ՀՀ իշխանությունն Արցախը հանձնել է, ապա մեզանից ի՞նչ եք ուզում` ակնարկելով, որ իրենց առաջադրած խաղի կանոններով, Արցախի ադրբեջանացում չէր ենթադրվում:
2022-ի Պրահայի հայտնի գործընթացից հետո, երբ Փաշինյանը բաց տեքստով մտադրություն հայտնեց ճանաչել Արցախն Ադրբեջանի կազմում, իսկ նրա թիմակիցներն ադրբեջանական թեզերով սկսեցին «հիմնավորել» Արցախի ադրբեջանական լինելը, ռուսական կողմն արդեն մի քանի անգամ է նմանօրինակ բովանդակության ազդակներ հղում:
ՌԴ-ից նաև ակնարկում են, որ 2020-ի նոյեմբերի եռակողմ հայտարարությունն առնվազն ենթադրում էր կարգավիճակի վերաբերյալ քննարկումների հետաձգում, սակայն ՀՀ իշխանության նախաձեռնությամբ գործընթացում հիմք ընդունվեց ադրբեջանական օրակարգը»,- գրել է Տիգրան Աբրահամյանը:

Тигран Абрамян: Российская сторона говорит, если власти Армении сдали Арцах, то чего вы хотите от нас?
15/07/2023 19:21
Секретарь парламентской фракции «Честь имею» обратился к заявлению МИД России, в котором отмечается, что руководство Армении признало Арцах частью территории Азербайджана.
«Министерство иностранных дел России прокомментировало создавшуюся вокруг Арцаха ситуацию, по сути, отметив, что заявление руководства Армении о признании Арцаха в составе Азербайджана кардинальным образом изменило логику переговорного процесса.
Как говорится в заявлении МИД РФ, учитывая это обстоятельство, не следует перекладывать ответственность за ситуацию на третьи страны.
То есть, российская сторона говорит, что, если власти Армении сдали Арцах, то чего вы хотите от нас, намекая, что выдвинутые ими правила игры не предполагали азербайджанизации Арцаха.
После известного Пражского процесса в 2022 году, когда Пашинян открытым текстом выразил намерении признать Арцах в составе Азербайджана, а его соратники начали азербайджанскими тезисами ″обосновать″, что Арцах является азербайджанским, российская сторона уже несколько раз направляет сигналы с подобным содержанием.
Из РФ также намекают, что трехстороннее заявление от 9 ноября 2020 года, как минимум, предполагало отложить на будущее обсуждение статуса Арцаха, однако по инициативе армянской стороны, за основу процесса была принята азербайджанская повестка», - написал Тигран Абрамян.