Գրիգորի Խաչատուրովին ծափահարողներն այս օրերին ոչինչ չեն անում ի պաշտպանություն գեներալի. բորենիների հանրության ենք վերածվել. Նաիրա Մելիքյան (Տեսանյութ)
15/07/2023 14:33
Ռազմական էլիտան մեր քաղաքական էլիտայից և մյուս բոլոր էլիատներից ոչնչով չի տարբերվում։ Զազրելի է տեսնել, թե ինչպես են զինվորական համազգեստով մարդիկ այսքան տարածքային, մարդկային կորուստներից հետո դահճի ձեռքից մեդալներ վերցնում։ Եթե ռազմական էլիտայի մեջ իրական սպաներ լինեին, նրանցից գոնե մեկ-երկուսն ինքնասպան կլիներ պատերազմից հետո. դա պահանջում է սպայի կոդեքսը, Aysor.am-ի «Հարցեր կան» հաղորդմանն ասել է 44-օրյա պատերազմում զոհված Հայկ Մելիքյանի մայրը՝ Նաիրա Մելիքյանը։
«Քննիչ հանձնաժողովի նիստերը ծաղր են զոհված զինվորների ընտանիքների, բանակի հանդեպ։ Բանակը հեղինակազրկելու քաղաքականություն այս իշխանությունը վարում է դեռ 2018 թվականից սկսած, կուլմինացիան պատվարժան գեներալ Գրիգորի Խաչատուրովի հանդեպ քաղաքական հետապնդումն է, կալանավորումը», - նշել է նա։
Մելիքյանն ընդծում է՝ հուլիսյան մարտերից հետո հազարավոր հայրենակիցներ, որ փառաբանում էին Խաչատուրովին, ծափահարում, այս օրերին որևէ քայլ չեն արել ի պաշտպանություն ապօրինի կալանավորված գեներալի։
«Սրանք բորենիներին վայել որակներ են, 2018թ.-ից սկսած բորենիապետության հետ գործ ունենք։ Մելիքյանի գնահատմամբ նախորդ իշխանությունների թույլ տված սխալները պարարտ միջավայր ստեղծեցին գործող իշխանության համար՝ առանց լուրջ խոչընդոտների ձևախեղելու հանրության բարոյական նկարագիրը։
«Հիմա մենք ամեն օր արթնանում ենք դժոխքում որպես հիշեցում, որ չէր կարելի պետությանը թեթևամտորեն վերաբերվել, որ չէր կարելի թեթևամտորեն վերաբերվել սերունդների ապագային»։

Аплодирующие Григорию Хачатурову сегодня ничего не делают для защиты генерала: мы превратились в общество гиен – Наира Мелконян (Видео)
15/07/2023 15:50
Военная элита ничем не отличается от нашей политической элиты и всех остальных элит. Омерзительно видеть, как люди в военной форме после стольких территориальных, людских потерь получают медали из рук палача. Если бы в этой военной элите были настоящие офицеры, то хотя бы один-двое после войны совершили бы самоубийство: этого требует кодекс чести офицера, заявила в эфире программы «Есть вопросы» Aysor.am мать погибшего в 44-дневной войне Айка Меликяна – Наира Меликян.
«Заседания следственной комиссии – издевательство над семьями погибших солдат, над армией. Эта власть ведет политику дискредитации армии начиная с 2018 года, кульминацией стало политическое преследование в отношении генерала Григория Хачатурова, который сегодня арестован», - отметила она.
Наира Меликян подчеркнула, что после июльских боев тысячи соотечественников, которые восхваляли Хачатурова, аплодировали ему, в эти дни они не сделали ни шага для защиты незаконного арестованного генерала: «Это почерк, присущий стае гиен, с 2018 года мы имеем дело с государством- гиеной».
По оценке Меликян, допущенные прежними властями Армении ошибки создали благодатную почву для действующей власти – искажения без серьезных препятствий морального облика общества.
«Теперь мы каждый день просыпаемся в этом аду как напоминание о том, что нельзя было легкомысленно относиться к собственному государству, к будущему собственного поколения», - отметила она.