«Ողբերգությունից խուսափելու միակ միջոցը Արցախի Հանրապետության անկախության ճանաչումն է». Արցախի ԱԺ նախագահը դիմել է բարեկամ երկրների խորհրդարանների ղեկավարներին
15/07/2023 13:49
Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Արթուր Թովմասյանը պաշտոնական ուղերձով դիմել է բարեկամ երկրների խորհրդարանների ղեկավարներին։
Արցախյան խորհրդարանի անունից իր հարգանքի հավաստիքը հայտնելով գործընկերներին՝ նա դիմել է Արցախի Հանրապետության համար ճակատագրական նշանակություն ունեցող հարցի՝ անկախության ճանաչմանը աջակցելու խնդրանքով։
Փաստելով, որ նույնիսկ 2020 թվականի 44-օրյա պատերազմից ու եռակողմ հայտարարության ստորագրումից հետո Արցախի խաղաղ բնակչության անվտանգությանը սպառնացող վտանգները ոչ միայն չեն նվազել, այլև զգալիորեն ավելացել են, Արթուր Թովմասյանը ներկայացրել է երկրի առջև ծառացած լրջագույն գոյաբանական սպառնալիքները, ստեղծված իրավիճակը գնահատել որպես լիակատար շրջափակման մեջ գտնվող արցախահայության հայրենազրկման վտանգ և այս կապակցությամբ ահազանգել է միջազգային հանրությանը։
Արցախի խորհրդարանի ղեկավարը խորապես համոզված է, որ ողբերգությունից խուսափելու միակ միջոցը Արցախի Հանրապետության անկախության ճանաչումն է՝ «Ճանաչում հանուն փրկության» սկզբունքի հիման վրա։
Նա վստահեցրել է գործընկերներին, որ ճանաչման համար բոլոր անհրաժեշտ հիմքերը կան ու ներկայացրել է դրանցից ամենակարևորները։
Թովմասյանը համոզմունք է հայտնել, որ ՄԱԿ անդամ պետությունների կողմից Արցախի Հանրապետության ճանաչումը հայ բնակչության համար անվտանգության վստահելի երաշխիք կդառնա, կնպաստի իր պատմական հայրենիքում նրա բնականոն կենսագործունեության համար բարենպաստ պայմանների ստեղծմանը, ինչպես նաև հարավկովկասյան տարածաշրջանում կայունության, երկարաժամկետ ու հաստատուն խաղաղության ապահովմանը։

«Единственный способ избежать трагедии – признать независимость Республики Арцах»: Артур Товмасян обратился к руководителям парламентов дружественных стран
15/07/2023 16:54
Председатель Национального Собрания Республики Арцах Артур Товмасян обратился с официальным посланием к руководителям парламентов дружественных стран.
Выразив уважение коллегам от имени парламента Арцаха, он обратился с просьбой оказать поддержку в имеющем судьбоносное значение для Республики Арцах вопросе – признании независимости.
Констатировав, что даже после 44-дневной войны 2020 года и подписания трехстороннего заявления угрозы безопасности гражданского населения Арцаха не только не уменьшились, но и значительно возросли, Артур Товмасян представил стоящие перед страной серьезные экзистенциальные угрозы, оценил создавшуюся ситуацию как опасность лишения Родины находящегося в полной блокаде арцахского армянства и в этой связи предупредил международное сообщество.
Глава парламента Арцаха глубоко убежден, что единственный способ избежать трагедии – признать независимость Республики Арцах на основе принципа «Признание во имя спасения».
Он заверил коллег, что есть все необходимые основания для признания, и представил самые важные из них.
Товмасян выразил уверенность, что признание Республики Арцах государствами-членами ООН станет надежной гарантией безопасности армянского населения, поспособствует созданию благоприятных условий для его нормальной жизни на исторической родине, а также обеспечению стабильности, долгосрочного и прочного мира в регионе Южного Кавказа.