Գագիկ Ծառուկյանի հանձնարարականով Արցախում ստեղծված հումանիտար աղետի մասին 100-ից ավելի երկրների օլիմպիական կոմիտեների նախագահներին նամակ եմ գրել. Ռոստոմյան
17/07/2023 14:37
ՀԱՕԿ Գլխավոր քարտուղար Հրաչյա Ռոստոմյանն իր ֆեյսբուքյան էջում գրել է.
«ՀԱՕԿ նախագահ Գագիկ Ծառուկյանի հանձնարարականով շրջափակման հետևանքով Արցախում ստեղծված հումանիտար աղետի և տեղի ունեցող ծայրաստիճան վտանգավոր գործընթացների վերաբերյալ պաշտոնական նամակ-գրություններ եմ ուղարկել Միջազգային օլիմպիական կոմիտեի, Եվրոպական օլիմպիական կոմիտեի, Ասիական օլիմպիական կոմիտեի, ինչպես նաև 100-ից ավելի երկրների ազգային օլիմպիական կոմիտեների նախագահներին:
Միջազգային հանրությունը պետք է տեղյակ լինի Արցախի մեր հայենակիցների կյանքին ու անվտանգությանը սպառնացող արհավիրքի մասին:
Ստորև ներկայացնում եմ գրության բովանդակությունը.
«Լեռնային Ղարաբաղը 215 օր է՝ գտնվում է շրջափակման մեջ։ 120 հազար խաղաղ բնակիչ կտրված է աշխարհից։ 120 հազար խաղաղ բնակիչ կանգնած է սովի եզրին։ Առկա է դեղորայքի, մանկական սննդի, վառելիքի տոտալ դեֆիցիտ։ Մարդիկ զրկված են բուժվելու, տեղաշարժվելու և շատ այլ իրավունքներից։
30 հազար երեխա կանգնած է սովի և հյուծման վտանգի առաջ։ Հղի կանայք չեն ստանում անհրաժեշտ կալորիականությամբ սնունդ, վտանգված է դեռևս լույս աշխարհ չեկած երեխաների կյանքն ու առողջությունը։
Այս հրեշավոր շրջափակումը տեղի է ունենում 21-րդ դարում։ Միջազգային բազմաթիվ հեղինակավոր կառույցներ և տերություններ կոչ են արել՝ անհապաղ վերացնել շրջափակումը։
Ձեր ուշադրությունը հրավիրելով ստեղծված վիճակի վրա՝ վստահ եմ, որ համաշխարհային օլիմպիական շարժումը, որի առանցքում արդարությունն ու հումանիզմն են, չի կարող անտարբեր լինել այս իրականության հանդեպ»»։

НОК Армении обратился к президентам олимпийских комитетов более 100 стран в связи с гуманитарным кризисом в Арцахе
Генеральный секретарь Национального олимпийского комитета Армении Грачья Ростомян написал на своей странице Facebook:
«По поручению президента Национального олимпийский комитета Армении Гагика Царукяна, направил официальные письма Международному олимпийскому комитету, Европейскому олимпийскому комитету, Азиатскому олимпийскому комитету, а также президентам национальных олимпийских комитетов более 100 стран о создавшемся в результате блокады Арцаха гуманитарном кризисе и происходящих крайне опасных процессах.
Международное сообщество должно знать о угрожающей жизни и безопасности наших соотечественников катастрофе».
«Нагорный Карабах уже 215 дней находится в блокаде. 120 тысяч мирных граждан отрезаны от мира. 120 тысяч мирных жителей стоят на грани голода. Наблюдается тотальный дефицит медикаментов, детского питания, горючего. Люди лишены права на лечение, передвижение и многих других прав.
30 тысяч детей оказались перед угрозой голода. Беременные не получают еды с достаточной калорийностью, а значит, под угрозой жизнь и здоровье еще не родившихся детей.
Эта чудовищная блокада происходит в 21-м веке. Многочисленные авторитетные международные структуры и страны призвали немедленно устранить блокаду.
Обращая ваше внимание на сложившуюся ситуацию, уверен, что всемирное олимпийское движение, в основу которого заложены идеи справедливости и гуманизма, не может оставаться безразличным к подобной ситуации», - говорится в письме.