Արա Խզմալյանն ընտրվեց Մատենադարանի տնօրեն
«Մատենադարան» Մեսրոպ Մաշտոցի անվան հին ձեռագրերի գիտահետազոտական ինստիտուտ հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհուրդը ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արա Խզմալյանին միաձայն ընտրեց Մատենադարանի տնօրեն։
Տնօրենի թափուր տեղի համար հայտ էին նեկայացրել Մատենադարանի տնօրենի ԺՊ Կարեն Մաթևոսյանը, ԿԳՄՍ փոխնախարար Արա Խզմալյանը և պատմական ու բանասիրական գիտությունների դոկտոր, Մատենադարանի գիտաշխատող Արծրունի Սահակյանը։
Արծրունի Սահակյանը ինքնաբացարկ է հայտնել։ Պայքարն ընթանում էր Կարեն Մաթևոսյանի և Արա Խզմալյանի միջև։
Հունիսի 26-ին «Մատենադարան»-ի հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհուրդը, առաջնորդվելով Մատենադարանի կանոնադրության և հոգաբարձուների խորհրդի աշխատակարգի համապատասխան հոդվածներով, հայտարարել էր Մատենադարանի տնօրենի ընտրության բաց մրցույթ։

Ара Хзмалян избран директором Матенадарана
Совет попечителей фонда-научно-исследовательского института древних рукописей имени Месропа Маштоца «Матенадаран» избрал замминистра образования, науки, культуры и спорта Ара Хзмаляна директором «Матенадарана».
На вакантную должность директора претендовали врио директора Матенадарана Карен Матевосян, заместитель министра образования, науки, культуры и спорта Ара Хзмалян и доктор исторических и филологических наук, научный сотрудник Матенадарана Арцруни Саакян.
Арцруни Саакян представил заявление о самоотводе. Борьба проходила между Кареном Матевосяном и Ара Хзмаляном.
Совет попечителей фонда «Матенадаран», руководствуясь уставом Матенадарана и соответствующими статьями регламента Попечительского совета, 26 июля объявил открытый конкурс по выбору директора исследовательского института древних рукописей «Матенадаран».