Միջազգային դերակատարները` յուրաքանչյուրն իր ձևով ու «շուստրիությամբ», փորձում են նախապես իրենց սրբագրել արցախյան ողբերգությունից․ Աբրահամյան
17/07/2023 09:42
Միջազգային դերակատարները` յուրաքանչյուրն իր ձևով ու «շուստրիությամբ», փորձում են նախապես իրենց սրբագրել արցախյան ողբերգությունից, գրել է ԱԺ պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը։
«Հավաքական արևմուտքը ցույց է տալիս, թե մեծ ջանքեր է գործադրում Արցախի հարցի հանգուցալուծման համար, իսկ իրականում Արցախի համար խաղաղ ադրբեջանացում է ապահովում, ռուսներն ասում էին, թե մենք հայկական Արցախ էինք առաջարկում, բայց հայաստանյան իշխանությունը ամեն գնով հանձնում է:
Այն, որ հայաստանյան իշխանությունը թուրքական օրակարգեր է սպասարկում, հանրության մեծամասնությունը կասկած չունի, սակայն միջազգային դերակատարները պետք է գիտակցեն, որ իրենց այս քաղաքականությունը բերելու է նրանցից ոմանց ռեգիոնալ վախճանին:
Եթե ՌԴ-ից ուզում են համոզել, որ իրենց մոտ չի ստացվում զուտ այն պատճառով, որ հայաստանյան իշխանությունը չի ուզում, ապա ակնհայտ է, որ ՌԴ-ն իր ազդեցության տարածաշրջաններում միայն կոնկրետ երկրների ցանկություններով չի առաջնորդվում:
Ի վերջո, ռուս զինվորներն Արցախում են ու նրանց աչքի առաջ ոչ միայն թաղվում է ռուսական միջնորդական առաքելությունը, այլև ճանապարհ է հարթվում ՌԴ-ի` տարածաշրջանից դուրս հրելու գործընթացին:
Դեռ չեմ խոսում ադրբեջանցիների` Ռուսաստանին արժեզրկելու, վարկաբեկելու և ծաղրելու վարքագծի մասին:
Ու որքան էլ ուկրաինական ճակատն առաջնային է ռուսների համար, պետք է գիտակցել, որ կան բաներ, որ հետո արդեն ուշ է լինելու, որովհետև գնացքն արդեն շարժվում է», - գրել է նա:

Международные игроки, каждый со своей «шустростью», пытаются заранее очистить себя от арцахской трагедии – Тигран Абрамян
17/07/2023 11:00
Международные игроки, каждый по-своему и со своей «шустростью», пытаются дистанцироваться от арцахской трагедии, написал на своей странице в Facebook секретарь парламентской фракции «Честь имею»Тигран Абрамян.
«Коллективный Запад показывает, будто прилагает большие усилия для решения вопроса Арцаха, а на самом деле обеспечивает для Арцаха мирную азербайджанизацию. Русские говорят, что хотели сохранить армянский Арцах, но власть Армении сдает его любой ценой.
В том, что власти Армении обслуживают турецкую повестку, большинство общества не сомневается, однако международные игроки должны осознавать, что эта их политика приведет к региональной кончине некоторых из них.
Если РФ хочет убедить, что у нее не получается только по той причине, что власти Армении этого не хотят, то очевидно, что Россия в регионах своего влияния руководствуется не только желаниями конкретных стран. В конце концов, российские солдаты находятся в Арцахе, и на их глазах не только хоронят посредническую миссию РФ, но и сглаживают путь для процесса вытеснения России из региона.
Не говоря уже о поведении азербайджанцев по обесцениванию, дискредитации и издевательства над Россией.
И сколько бы украинский фронт не был приоритетным для россиян, нужно осознавать, что есть вещи, которые потом уже будет поздно исправить, поскольку поезд уже двинулся», - написал депутат.