Լեռնային Ղարաբաղում էթնիկ զտում թույլ չտալու նպատակով միջազգային հանրության ջանքերի մեկտեղման անհրաժեշտություն կա. Արմեն Գրիգորյան
17/07/2023 18:44
Հուլիսի 17-ին ՀՀ ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանն ընդունել է ԳԴՀ ԱԳՆ Արևելյան Եվրոպայի, Հարավային Կովկասի և Կենտրոնական Ասիայի հարցերով հանձնակատար Մաթիաս Լյութենբերգին:
Հանդիպմանը զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել տարածաշրջանային անվտանգային հարցերի շուրջ, ինչի համատեքստում ԱԽ քարտուղարը ներկայացրել է ԼՂ-ի շուրջ ստեղծված հումանիտար ճգնաժամը՝ շեշտելով, որ կա անհրաժեշտություն միջազգային հանրության ջանքերի մեկտեղման՝ Լեռնային Ղարաբաղում էթնիկ զտում թույլ չտալու նպատակով:
Քարտուղարը բարձր է գնահատել ԵՄ քաղաքացիական դիտորդական առաքելության ներկայությունը Հայաստանում՝ ընդգծելով դրա ազդեցությունը տարածաշրջանային անվտանգության պահպանման հարցում:

Необходимо объединить усилия международного сообщества для предотвращения этнической чистки в Нагорном Карабахе – Армен Григорян
17/07/2023 20:08
Секретарь Совета безопасности Армен Григорян Армен Григорян 17 июля принял политического директора по вопросам стран Восточной Европы, Южного Кавказа и Центральной Азии МИД ФРГ Матиаса Лютенберга, сообщает Совбез Армении.
В ходе встречи собеседники обменялись мнениями по вопросам региональной безопасности. Секретарь Совета безопасности представил в этом контексте создавшийся вокруг Нагорного Карабаха кризис, подчеркнув необходимость объединения усилий международного сообщества для предотвращения этнической чистки в Нагорном Карабахе.
Армен Григорян высоко оценил присутствие миссии гражданских наблюдателей ЕС в Армении, подчеркнув ее влияние на поддержание региональной безопасности.