Եվրախորհրդարանի հանձնաժողովը Թուրքիային կոչ է արել ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը
Եվրախորհրդարանի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովն Անկարային կոչ է արել ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը։ Այս մասին ասվում է հանձնաժողովի` Թուրքիայի վերաբերյալ հաշվետվության մեջ։ Տեղեկությունը հայտնում է ԵՄ-ում Հայաստանի ներկայացուցչությունը։
Նշվում է, որ հանձնաժողովն աջակցում է Հայաստանի եւ Թուրքիայի միջեւ հարաբերությունների կարգավորմանը՝ ելնելով հաշտեցման, տարածաշրջանային կայունության եւ անվտանգության շահերից։
Հանձնաժողովը կոչ է անում շուտափույթ իրականացնել հատուկ ներկայացուցիչների պայմանավորվածությունները, ինչպիսիք են օդային տարածքի եւ երկու երկրների միջեւ սահմանի բացումը, եւ ողջունում է մինչ այժմ արձանագրված առաջընթացը` գոհունակությամբ նշելով Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի ներկայությունը Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի երդմնակալության արարողությանը։
«Հանձնաժողովը կոչ է անում Թուրքիային ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը՝ թուրք եւ հայ ժողովուրդների միջեւ իրական հաշտեցման ճանապարհ հարթելու համար»,- ասված է զեկույցում։
Փաստաթղթում Թուրքիային ուղղված եւս մեկ կոչ կա, այն է` ամբողջությամբ կատարել հայկական մշակութային ժառանգությունը պաշտպանելու իր պարտավորությունները։

Комитет Европарламента призвал Турцию признать Геноцид армян
Комитет Европейского парламента по иностранным делам обратился к Анкаре с призывом признать Геноцид армян. Об этом говорится в отчете Комитета по Турции за 2022 г., сообщает представительство Армении в ЕС.
Отмечается, что Комитет поддерживает нормализацию отношений между Арменией и Турцией в интересах примирения, региональной стабильности и безопасности.
Комитет призывает к скорейшему выполнению договоренностей, достигнутых специальными представителями, таких как открытие воздушного пространства и границы между двумя странами. В отчете также приветствуется достигнутый по сей день прогресс и с удовлетворением отмечается факт присутствия премьер-министра Армении Никола Пашиняна на церемонии инаугурации президента Турции Реджепа Тайпа Эрдогана.
«Комитет призывает Турцию признать Геноцид армян, чтобы проложить путь к подлинному примирению между турецким и армянским народами», - говорится в докладе.
В документе также содержится призыв к Турции полностью соблюдать свои обязательства по защите армянского культурного наследия.