Շառլ Միշելի հայտարարությունն անընդունելի է. հումանիտար աղետի մեջ գտնվող ժողովրդին տրամադրվող աջակցությունը չի կարող լինել նրա արժանապատվության ոտնահարման գնով. Հայտարարություն` Արցախից
18/07/2023 17:25
Արցախի հասարակական կազմակերպությունները հայտարարությամբ են հանդես եկել:
«Արցախի Հանրապետության հասարակական կազմակերպությունները ողջունում և շնորհակալություն են հայտնում 470 եվրոպական ՀԿ-ներին և միավորումներին, որոնք նամակ են հղել Եվրոպական միությանը և Եվրոպական խորհրդի ղեկավար անձանց՝ հորդորելով անհապաղ և արդյունավետ քայլեր ձեռնարկել Ադրբեջանի կողմից Արցախի շարունակական անօրինական շրջափակումը վերացնելու համար։
Չափազանց կարևորում ենք եվրոպական գործընկերների կոչը՝ ճանաչե՛լ Արցախի բնիկ հայ բնակչության ինքնորոշման իրավունքի իրացումը՝ որպես կենսական անհրաժեշտություն։
Կիսում ենք այն տեսակետը, որ անհրաժեշտ է օգտագործել բոլոր լծակները, որպեսզի Արցախի կարգավիճակն արտացոլի իր բնիկ հայ բնակչության ժողովրդավարական կամարտահայտումը, ինչպես նաև ստեղծի պայմաններ՝ կայուն խաղաղության և անվտանգության համար։
Համոզված ենք, որ ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության հարատև արժանապատիվ և արդար կարգավորումը պետք է հիմնվի Արցախի ժողովրդի անհատական և կոլեկտիվ իրավունքների, այդ թվում ինքնորոշման իրավունքի հարգման վրա։
Միևնույն ժամանակ խստագույնս դատապարտում և անընդունելի ենք համարում Բրյուսելում կայացած վերջին հանդիպման արդյունքներով Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի հայտարարությունը, որով որպես Արցախի ժողովրդին հումանիտար աջակցություն տրամադրելու ուղի դիտարկվել է Աղդամ- Ստեփանակերտ ճանապարհը։
Ընդգծում և հիշեցնում ենք, որ հումանիտար աղետի մեջ գտնվող ժողովրդին տրամադրվող աջակցությունը չի կարող լինեն նրա արժանապատվության ոտնահարման գնով, մի երկրից, որը բացի ատելությունից, տառապանքներից և ցավերից այլ բան առաջարկել չի կարող։
Հուսով ենք, որ եվրոպական քաղհասարակության ներկայացուցիչները հետևողական կլինեն իրենց կողմից մատնանշված գործողությունները կյանքի կոչելու հարցում»,- ասվում է հայտարարությունում:

Заявление Шарля Мишеля неприемлемо: предоставляемая народу в условиях гуманитарной катастрофы помощь не может быть за счет унижения его достоинства – НПО Арцаха
Общественные организации Арцаха выступили с заявлением:
«Общественные организации Республики Арцах приветствуют и благодарят 470 европейских НПО и объединений, которые направили письмо в ЕС и руководящим лицам Совета Европы, призывав их предпринять немедленные и эффективные шаги для прекращения продолжающейся незаконной блокады Арцаха со стороны Азербайджана.
Придаем большую важность призыву европейских партнеров признать реализацию права на самоопределение коренного армянского населения Арцаха жизненной необходимостью.
Мы разделяем мнение, что необходимо использовать все рычаги, чтобы статус Арцаха отражал демократическую волю его коренного армянского населения, а также создал условия для стабильного мира и безопасности.
Убеждены, что прочное достойное и справедливое урегулирование азербайджано-карабахского конфликта должно основываться на уважении индивидуальных и коллективных прав народа Арцаха, в том числе права на самоопределение.
В то же время мы решительно осуждаем и считаем неприемлемым заявление председателя Европейского Совета Шарля Мишеля по итогам состоявшейся в Брюсселе последней встречи, согласно которому дорога Агдам-Степанакерт рассматривалась как способ оказания гуманитарной помощи народу Арцаха.
Мы подчеркиваем и напоминаем, что предоставляемая народу в условиях гуманитарной катастрофы помощь не может быть за счет унижения его достоинства со стороны страны, которая не может предложить ничего, кроме ненависти, страданий и боли.
Надеемся, что представители европейского гражданского общества будут последовательны в вопросе реализации указанных ими действий», - говорится в заявлении.