Լաչինի միջանցքն այլընտրանք չունի․ Աղդամի միջոցով սննդամթերք և ապրանքներ առաջարկելը նման է պատանդ վերցնելուն․ ՀԿ-ների արձագանքը՝  Շառլ Միշելի հայտարարությանը
19/07/2023 16:58
Լաչինի միջանցքն այլընտրանք չունի․ Աղդամի միջոցով սննդամթերք և ապրանքներ առաջարկելը նման է պատանդ վերցնելուն․ ՀԿ-ների արձագանքը՝ Շառլ Միշելի հայտարարությանը
Հայաստանի քաղաքացիական հասարակության կազմակերպություններն անհանգստություն են հայտնում Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի՝ հուլիսի 15-ին վարչապետ Փաշինյանի և նախագահ Ալիևի հետ վերջին եռակողմ հանդիպումից հետո արված մամուլի հայտարարության վերաբերյալ։ Այդ մասին նրանք հայտարարություն են տարածել։
«Մասնավորապես, մենք մտահոգված ենք, որ հայտարարությունը նույնացնում է Լաչինի միջանցքը և Աղդամը՝ որպես ներկայիս հումանիտար ճգնաժամի լուծման տարբերակներ:
Այս առաջարկն անտեսում է այն փաստը, որ հումանիտար ճգնաժամի սկզբնաղբյուրն Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի (ԼՂ) շարունակական շրջափակումն է, ԼՂ բնակչությանը սովի և թերսնման ենթարկելը՝ նրանց հարկադրաբար ենթարկեցնելու Բաքվի պահանջներին, կամ ավելի վատ՝ ֆիզիկապես դուրս մղելու տարածքից։ Ավելին, այն չի լուծում մարդու իրավունքների մյուս շարունակական խախտումները՝ ներառյալ ազատ տեղաշարժը, առողջապահական ծառայություններից օգտվելը, կրթության հասանելիությունը և այլն: Մենք մտավախություն ունենք, որ եթե այս առաջարկն առաջ մղվի, այն կվատթարացնի ներկայիս ծանր իրավիճակը՝ վտանգի ենթարկելով Լեռնային Ղարաբաղում մարդկանց կյանքը: Լաչինի միջանցքն այլընտրանք չունի։
Արդարադատության միջազգային դատարանի 2023 թվականի  փետրվարի որոշումը (վերահաստատված 2023թ․ հուլիսին) հաստատում է միջանցքը մարդկանց, ապրանքների և տրանսպորտային միջոցների ազատ անցման համար բաց պահելու կարևորությունը։ Սակայն ադրբեջանական կողմը ոչ միայն անտեսել է այս որոշումը, այլ էլ ավելի է խստացրել ամիսներ տևող շրջափակումը։
«Այլընտրանքային» ուղիների շուրջ քննարկումը, ինչպիսին է Աղդամը, հումանիտար ճգնաժամի բուն պատճառին անդրադառնալու փոխարեն, միջազգային հանրության ուշադրությունը շեղում է խնդրի սկզբնաղբյուրից՝ Ադրբեջանի կառավարության կողմից մարդասիրական միջանցքի անօրինական շրջափակումից և էթնիկ զտումների քաղաքականությունից:
Աղդամի ճանապարհի շահագործումն ակամա կաջակցի այս քաղաքականությանը՝ Ադրբեջանին լրացուցիչ քաղաքական և տնտեսական ճնշման լծակներ տալով ԼՂ հայ բնակչության դեմ և էլ ավելի խարխլելով նրանց իրավունքները: Սովահարությունը, որպես բանակցային մարտավարություն օգտագործելը, չպետք է նորմալացվի։ Եթե ամբողջական շրջափակման ներկայիս իրավիճակը պահպանվի, Աղդամի միջոցով սննդամթերք և ապրանքներ առաջարկելը նման է պատանդ վերցնելուն և խաթարում է ԼՂ-ի և Ադրբեջանի միջև վստահություն ստեղծելու ցանկացած ջանք Բաքու-Ստեփանակերտ հնարավոր երկխոսության համատեքստում: Եթե միջազգային հանրությունը ենթարկվի Ադրբեջանի ապօրինի գործողություններին և էթնիկ զտումների հստակ մտադրություններին, ապա այն փաստացի կվավերացնի Լաչինի միջանցքի անօրինական փակումը և 2022 թվականի դեկտեմբերից ի վեր 120 հազար մարդկանց շրջափակումը:
Ավելին, այն կլեգիտիմացնի Արդարադատության միջազգային դատարանի որոշումների չկատարումը և կվարկաբեկի բոլոր գործող և ապագա համաձայնագրերը կամ միջազգային իրավական որոշումները: Շառլ Միշելի հայտարարությունը վերաբերում է նաևանզգուշությամբ սահմանի հակառակ կողմն անցած զինծառայողների ազատ արձակման դյուրացմանը։ Թեև սա կարևոր է, սակայն առանցքային է, որ մոռացության չտրվի բոլոր կալանավորված անձանց և ռազմագերիների ճակատագիրը:
Ադրբեջանում կա առնվազն 35 հաստատված ռազմագերի և կալանավորված քաղաքացիական անձ։ Եղել են հավաստի տեղեկություններ, որ նրանք ենթարկվել են խոշտանգումների և անմարդկային, նվաստացուցիչ վերաբերմունքի: Նրանցից երկուսն առևանգվել են այս տարվա սկզբին Հայաստանի տարածքից, և Ադրբեջանի դատարանը նրանց դատապարտել է երկարաժամկետ ազատազրկման՝ «դիվերսանտների» խմբին մատակարարման փորձի և «զինված ահաբեկչության դավադրության» համար «սահմանազանցության» համար: Նման կեղծ դատավարություններ տեղի են ունեցել նաև 44-օրյա պատերազմի ընթացքում և դրանից հետո գերի ընկած այլ կալանավորների մասով։ Ակնհայտ է, որ ներկա պայմաններում արդարադատության հասանելիությունն անհնար է։ Ավելին, Ադրբեջանը, կարծես թե, այս ձերբակալվածներին պահում է որպես սակարկության առարկա բանակցությունների ընթացքում։
Այսպիսով, մենք հորդորում ենք միջազգային հանրությանը. առաջնահերթություն տալ Լաչինի միջանցքի անհապաղ ապաշրջափակմանն ուղղված ջանքերին` համաձայն Արդարադատության միջազգային դատարանի վճռին, միավորել ջանքերը՝ նպաստելու բոլոր ռազմագերիների և այլ կալանավորված անձանց անհապաղ և անվերապահ ազատմանը»:

Лачинский коридор не имеет альтернативы: использование голода в качестве переговорной тактики не должно становиться нормой – НПО Армении ответили Шарлю Мишелю
19/07/2023 19:31
Организации гражданского общества Армении выражают обеспокоенность в связи с заявлением председателя Европейского совета Шарля Мишеля для прессы после состоявшейся 15 июля трехсторонней встречи с премьер-министром Армении Николом Пашиняном и президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым, говорится в распространенном ими заявлении.
«В частности, мы обеспокоены тем, что в заявлении Лачинский коридор и Агдам приравниваются как варианты решения нынешнего гуманитарного кризиса.
В этом предложении игнорируется тот факт, что источником гуманитарного кризиса является продолжающаяся блокада Нагорного Карабаха со стороны Азербайджана, подвергающего население Нагорного Карабаха голоду и недоеданию для их принудительного подчинения требованиям Баку или, что еще хуже, их физического вытеснения с территории. Более того, оно не учитывает другие продолжающиеся нарушений прав человека, включая свободу передвижения, доступ к медицинскому обслуживанию, доступ к образованию и т.д. Мы опасаемся, что если это предложение будет реализовано, это ухудшит текущую тяжелую ситуацию, подвергнув опасности жизнь людей в Нагорном Карабахе. Лачинский коридор не имеет альтернативы.
Решение Международного суда от февраля 2023 года (подтвержденное в июле 2023 года) подтверждает важность сохранения коридора открытым для свободного передвижения людей, товаров и транспортных средств. Однако азербайджанская сторона не только проигнорировала это решение, но и еще больше ужесточила многомесячную блокаду.
Обсуждение «альтернативных» маршрутов, таких как Агдамский, вместо устранения первопричины гуманитарного кризиса отвлекает внимание международного сообщества от первоисточника проблемы – незаконной блокады гуманитарного коридора и политики этнических чисток правительства Азербайджана.
Ввод в эксплуатацию Агдамской дороги непроизвольно поспособствует этой политике, предоставив Азербайджану дополнительные политические и экономические рычаги давления на армянское население Нагорного Карабаха, еще больше расшатав их права. Использование голода в качестве переговорной тактики не должно становиться нормой. В случае сохранения нынешней ситуации тотальной блокады, предложение продовольствия и товаров через Агдам напоминает захват заложников и подрывает любые усилия по укреплению доверия между Нагорным Карабахом и Азербайджаном в контексте возможного диалога между Баку и Степанакертом. Если международное сообщество подчинится незаконным действиям Азербайджана и его явным намерениям этнической чистки, оно фактически ратифицирует незаконное закрытие Лачинского коридора и блокаду 120 000 человек с декабря 2022 года.
Более того, оно легитимизирует невыполнение постановлений Международного суда ООН и дискредитирует все действующие и будущие соглашения или международно-правовые постановления. Заявление Шарля Мишеля касается также упрощения процесса возвращения военнослужащих, которые случайно перешли на другую сторону. Хотя это важный вопрос, однако ключевым является то, чтобы судьба всех задержанных и военнопленных не была предана забвению.
В Азербайджане находится, как минимум, 35 подтвержденных военнопленных и других удерживаемых гражданских лиц. Были достоверные сведения, что они подвергались пыткам и бесчеловечному и унижающему достоинство обращению. Двое из них были похищены в начале этого года с территории Армении и суд в Азербайджане приговорил их к длительным срокам тюремного заключения за якобы «незаконное проникновение», попытку снабжения группы «диверсантов» и «вооруженный террористический заговор». Подобные фиктивные суды имели место и в отношении других пленных лиц, захваченных во время и после 44-дневной войны. Очевидно, что в нынешних условиях доступ к правосудию невозможен. Более того, Азербайджан, по-видимому, использует этих военнопленных как предмет торга в процессе переговоров.
Посему мы призываем международное сообщество: предоставить первоочередность усилиям по немедленному разблокированию Лачинского коридора в соответствии с постановлением Международного суда, содействовать немедленному и безоговорочному освобождению всех военнопленных и других удерживаемых лиц».