Արցախն Ադրբեջանի կազմում ճանաչելու մոտեցումը բացառապես փաշինյանական ռեժիմի դիրքորոշումն է և որևէ կապ չունի հայ ժողովրդի կամքի և ցանկության հետ. Տիգրան Աբրահամյան
19/07/2023 10:14
ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության քարտուղար Տիգրան Աբրահամյանի գնահատմամբ՝ Արցախն Ադրբեջանի կազմում ճանաչելու, Արցախի ապագան ադրբեջանցիների հետ տեսնելու, Արցախի Հանրապետությունը Ադրբեջանի հայկական համայնք դիտարկելու մոտեցումը բացառապես փաշինյանական ռեժիմի դիրքորոշումն է։
«Իշխող ՔՊ ներկայացուցիչը հայտարարում է, թե «մենք ճանաչել և հայտարարում ենք Ադրբեջանի տարածքում գոյություն ունեցող 120 հազարանոց հայկական համայնքի իրավունքներն ու սկզբունքները»:
Հիմա այս պարագայում Արցախի նախագահը նստացույց կանի, հացադուլ կանի, թե գործադուլ, տարբեր դեսպանատների դիմաց՝ ակցիաներ, մեկ է` մեր միջազգային գործընկերներն անընդհատ մեր «աչքն են մտցնելու» փաշինյանական ռեժիմի նմանատիպ հայտարարությունները:
Արցախն Ադրբեջանի կազմում ճանաչելու, Արցախի ապագան ադրբեջանցիների հետ տեսնելու, Արցախի Հանրապետությունը Ադրբեջանի հայկական համայնք դիտարկելու մոտեցումը բացառապես փաշինյանական ռեժիմի դիրքորոշումն է և որևէ կապ չունի հայ ժողովրդի կամքի և ցանկության հետ:
Արցախի հարցում բեկում մտցնելու ցանկություն ունեցող խմբերը` Արցախում, թե Հայաստանում, ապաքաղաքական օրակարգով դիմակայելու հնարավորություն պարզապես չունեն»,- Facebook-ում գրել է Աբրահամյան։
Նա նաև տեղադրել է ՔՊ-ականի հարցազրույցը և նշել՝ «որքան էլ տհաճ լինի, սա պետք է լսեն հատկապես այն գործիչները, ովքեր Արցախում ստեղծված իրավիճակի պատճառների մասին խոսելիս վախենում ու խուսափում են հիշատակել ՀՀ իշխանություններին»:

Тигран Абрамян: Признание Арцаха в составе Азербайджана – исключительно позиция пашиняновского режима, не имеющая ничего общего с волей и желанием армянского народа
19/07/2023 12:36
Секретарь парламентской фракции «Честь имею» Тигран Абрамян убежден, что признание Арцаха в составе Азербайджана, видение будущего армян Арцаха с азербайджанцами, снижение статуса Республики Арцах до армянской общины Азербайджана является исключительно позицией пашиняновского режима.
«Представитель правящей партии «Гражданский договор» заявляет, что ″мы признали и заявляем о правах и принципах существующей на территории Азербайджана 120-тысячной армянской общины″.
Теперь, в данных обстоятельствах не важно, проводит ли президент Арцаха сидячий пикет, голодовку или забастовку, продолжатся ли акции перед различными посольствами, все равно наши международные партнеры постоянно будут напоминать нам об аналогичных заявлениях пашиняновского режима.
Признание Арцаха в составе Азербайджана, видение будущего армян Арцаха с азербайджанцами, снижение статуса Республики Арцах до армянской общины Азербайджана является исключительно позицией пашиняновского режима и не имеет ничего общего с волей и желанием армянского народа.
У групп, желающих внести перелом в вопросе Арцаха – в Арцахе или в Армении, просто нет возможности продвигать аполитическую повестку», - написал на своей странице в Facebook Тигран Абрамян.
Он также опубликовал интервью депутата фракции «Гражданский договор» и отметил, «как бы неприятно это ни было, это должны услышать особенно те деятели, которые, говоря о причинах сложившейся в Арцахе ситуации, боятся и избегают упоминать власти Армении».