Հակակոռուպցիոն դատարանների բուրգը «ստալինյան տռոյկա» է. դրանք Նիկոլին սպասարկելու դատարաններ են. Աթանեսյան
19/07/2023 13:28
Հակակոռուպցիոն դատարանների բուրգը «ստալինյան տռոյկա» է, դրանք Նիկոլին սպասարկելու դատարաններ են, լրագրողների հետ զրույցում ասաց Արմեն Աշոտյանի փաստաբան Տիգրան Աթանեսյանը։
«Նիկոլի, նրա ընտանիքի անդամների, մտերիմների ցանկությունները կռահելու և դրանք սպասարկելու դատարաններ են դրանք։ Այսպիսի անպատիվ դեր են վերցրել բոլոր այդ մարդիկ, որոնք աշխատում են այդ բուրգում։ Դա տարածված երևույթ է՝ նորություն չէ, ստեղծել են, վայելում են։ Մի նրբություն էլ ասեմ․ մեր օրենսդրությունը պարզապես արգելում է Հակակոռուպցիոն դատարանին քննել կալանքի գործեր։ Իմ որոշ դատավոր ընկերների հետ մասնավոր զրույցներում հարցնում եմ, թե ոնց են անում, իրավունք չունեն։ Իրենք էլ ասում են՝ իրավունք չունեն, բայց ոնց որ «ադաթ են սարքել»։ Կարեն Անդրեասյանը Նոր տարուց հետո որոշեց, որ Հակակոռուպցիոն դատարանը կարող է քննել կալանքներ, հիմար որոշում կայացվեց և այդ դատավորներն իրավունք չունենալով քննել այդ ամենը, մարդ են կալանավորում։
Տխուր է այն հասարակության ճակատագիրը, որը ծնում է նման մարդկանց։ Դու դատավոր ես, գիտես, որ դրա իրավունքը չունես, դու ինչի՞ ես մարդուն ազատությունից զրկում, ո՞վ ես դու։ Հասկացանք, որ Նիկոլի դուրը գալիս ես, որ մեկ սրիկայության դիմաց քո 50 ապօրինությունների վրա աչք կփակեն, կդզվես։ Բայց մի՞թե դա է կյանքի իմաստը։ Եթե այո՛, ապա շատ նորմալ է, որ Նիկոլ վարչապետ ունենք», - ասաց փաստաբանը։

Тигран Атанесян: Пирамида антикоррупционных судов – это «сталинская стройка», суды для обслуживания Никола Пашиняна
19/07/2023 15:26
Пирамида антикоррупционных судов – это «сталинская стройка», суды для обслуживания Никола Пашиняна, заявил сегодня в ходе встречи с журналистами адвокат Армена Ашотяна Тигран Атанесян.
«Это суды, которые угадывают желание Никола, членов его семьи, его близких и обслуживают эти желания. Такую недостойную роль взяли на себя все те люди, которые работают в этой пирамиде. Это распространенное явление, не новость, создали и наслаждаются. Скажу еще одну тонкость: наше законодательство просто запрещает Антикоррупционным судам рассматривать дела об аресте. В частных беседах с некоторыми моими друзьями-судьями я спрашиваю, как они это делают, ведь у них нет такого права? Они отвечают: да, не имеют права, но «как бы стало традицией». Карен Андреасян после нового года решил, что Антикоррупционный суд может рассматривать ходатайства об аресте, было принято глупое и сейчас эти судьи, не имея права рассматривать эти дела, выносят решения об аресте людей.
Печальна судьба того общества, которое порождает подобных людей. Ты судья, знаешь, что у тебя нет на это права, почему лишаешь человека свободы, кто ты такой? Поняли, что ты нравишься Николу, что за одну твою подлость они закроют глаза на 50 совершенных тобой незаконностей. Но разве в этом смысл жизни? Если да, то вполне нормально, что наш премьер-министр Никол», - сказал адвокат.