ԱՄՆ-ում ԳՇ պետը քննարկել է ռազմաօդային ուժերի ոլորտում առավել լայն համագործակցության հնարավորություններն ու տարածաշրջանային անվտանգության հարցերը
19/07/2023 11:42
ԱՄՆ աշխատանքային այցի շրջանակում` հուլիսի 18-ին, ՀՀ ԶՈՒ ԳՇ պետ, պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ, գեներալ-լեյտենանտ Էդվարդ Ասրյանը հանդիպումներ է ունեցել ԱՄՆ զինված ուժերի միավորված շտաբների պետերի նախագահի տեղակալ, ծովակալ Քրիստոֆեր Գրեդիի և ԱՄՆ ռազմաօդային ուժերի շտաբի պետ, գեներալ Չարլզ Բրաունի հետ:
Հանդիպումների ընթացքում քննարկվել են հայ-ամերիկյան պաշտպանական գործընկերության ներկայիս ընթացքին, առաջիկա ծրագրերին, համատեղ միջոցառումների անցկացմանը, «Հրամանատրում առաջադրանքի միջոցով» հայեցակարգի և արհեստավարժ սերժանտական համակարգի ներդրմանը, ինչպես նաև ռազմաօդային ուժերի ոլորտում առավել լայն համագործակցության հնարավորություններին ու տարածաշրջանային անվտանգությանն առնչվող մի շարք հարցեր:

Сотрудничество в сфере военно-воздушных сил обсудили генерал-лейтенант Эдвард Асрян и адмирал Кристофер Грейди
19/07/2023 11:50
В рамках рабочего визита в США начальник Генштаба ВС Армении, первый заместитель министра обороны генерал-лейтенант Эдвард Асрян встретился с заместителем председателя комитета начальников объединенных штабов ВС США адмиралом Кристофером Грейди и начальником штаба военно-воздушных сил США генералом Чарльзом Брауни.
Как сообщает пресс-служба Минобороны Армении, в ходе встреч был обсужден ряд вопросов, касающихся нынешнего этапа армяно-американского оборонного партнерства, предстоящих программ, проведения совместных мероприятий, внедрения концепции «командование заданием» и профессиональной сержантской системы, возможностей более широкого сотрудничества в сфере военно-воздушных сил, а также вопросы региональной безопасности.