«Հրապարակ». «Պատիվ ունեմ» խմբակցությունը Թագուհի Թովմասյանի հարցով պատրաստվում է դիմել ՍԴ
«Հրապարակ» թերթը գրում է. ««Պատիվ ունեմ» խմբակցությունը պատգամավոր Թագուհի Թովմասյանի հարցով պատրաստվում է դիմել Սահմանադրական դատարան՝ բողոքարկելով ԱԺ Մարդու իրավունքների և հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի պաշտոնից նրան զրկելու գործընթացը։ Ընդդիմադիրների համոզմամբ՝ իշխող ՔՊ-ի գործողություններն ապօրինի են: ՍԴ դիմումի հիմքում մի քանի հիմնավորում են ընդգրկելու։
Առաջինը՝ որ օրենսդիրներն իրավունք չունեին ժամանակավոր անաշխատունակության՝ բյուլետենի մեջ գտնվող Թովմասյանին զրկել պաշտոնից, իսկ բյուլետենը պայմանավորված է եղել երեխաների առողջական խնդիրներով։ Մյուս հիմքն այն է, որ ԱԺ խորհրդի նիստին ներկայությունն իմպերատիվ պահանջ չէ, պատգամավորը պարտավոր չէ մասնակցել։ Բացի այդ՝ Թովմասյանը գրավոր աշխատել է խորհրդի հետ, եթե պետք է եղել օրենսդրական նախաձեռնությունների համար` դիմումներ է գրել։ Երրորդ հիմքը․ պատգամավորը` հանձնաժողովի նախագահը, չի կարող սահմանափակել որևէ մեկի խոսքի ազատության իրավունքը՝ ո՛չ էդգար Ղազարյանի, ո՛չ էլ ՔՊ-ական Արթուր Հովհաննիսյանի, ով նիստի ողջ ընթացքում սպառնալիքներ էր հնչեցնում։
Թե երբ կներկայացվի դիմումը, մեր աղբյուրները ժամկետ չնշեցին, իրավաբաններն աշխատում են, որից հետո կդիմեն գործընկեր ֆրակցիային` «Հայաստան» դաշինքին, քանի որ ՍԴ դիմելու համար 26 պատգամավորի ստորագրություն է պետք։ Դիմումում կներկայացվեն նաև Թովմասյանի գործունեության որոշ դրվագներ, որպեսզի հիմնավորեն, որ փորձել են կասեցնել Թովմասյանի՝ ի պաշտոնե միջազգային կառույցների հետ կոնտակտը, իսկ Թովմասյանն Արցախի թեմայով ի պաշտոնե 900 գրություն է ուղղել տարբեր կառույցների, դեսպանների, մոտ 500 գրություն էլ՝ իշխանությունների հակաժողովրդավարական քայլերի մասին»։

«Грапарак»: Фракция «Честь имею» собирается обратиться в Конституционный суд по вопросу Тагуи Товмасян
19/07/2023 11:59
Газета «Грапарак» пишет, что фракция «Честь имею» собирается обратится в Конституционный суд по вопросу депутата Тагуи Товмасян для обжалования решения о ее лишении должности председателя постоянной комиссии по защите прав человека и общественным вопросам. Оппозиционеры убеждены, что действия правящей фракции «Гражданский договор» незаконны. В основе заявления в КС будут представлены несколько обоснований.
«Во-первых, законодатели не имели права лишать должности Тагуи Товмасян, которая находилась на больничном, подтверждающем временную нетрудоспособность из-за болезни. Другое основание состоит в том, что присутствие на заседаниях Совета Национального Собрания не является императивным требованием, депутат не обязана участвовать в заседаниях. Кроме того, Товмасян работала с Советом в письменной форме, если нужно было, писала заявления для законодательных инициатив. В-третьих, депутат – председатель комиссии, не может ограничивать чье-либо право на свободу слова – ни Эдгара Казаряна, ни депутата фракции «Гражданский договор» Артура Ованнисяна, который в течение всего заседания комиссии озвучивал угрозы.
Наш источник не уточнил, когда будет представлено заявление, отметив лишь, что юристы работают, после чего обратятся к фракции «Армения», поскольку для обращения в Конституционный суд нужна подпись 26 депутатов. В заявлении будут представлены также некоторые эпизоды деятельности Тагуи Товмасян, чтобы обосновать, что власти пытались предотвратить контакты Товмасян с международными структурами: Товмасян направила различным структурам, послам 900 писем по вопросу Арцаха и порядка 500 писем – об антидемократических шагах властей», - пишет газета.