Անկարան 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի հայտարարության կողմ չէ. Զախարովան պատասխանել է Էրդողանին
ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան այսօր ճեպազրույցում մեկնաբանելով Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Էրդողանի հայտարարությունը, որ ռուս խաղաղապահները պետք է լքեն Լեռնային Ղարաբաղը մինչև 2025 թվականը՝ ուշադրություն հրավիրեց այն փաստի վրա, որ Անկարան Ռուսաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների՝ 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի հայտարարության կողմ չէ։
Նա հիշեցրեց, որ հենց այս փաստաթղթի հիման վրա է ռուսական խաղաղապահ զորախումբը տեղակայվել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում, և որ այս փաստաթուղթը հստակ ուրվագծում է ինչպես տարածաշրջանում զորախմբի գտնվելու տևողությունը, այնպես էլ դրա հնարավոր երկարաձգման պարամետրերը՝ ևս հինգ տարի ժամկետով։
«Հարավային Կովկասում խաղաղության պահպանումը բխում է ինչպես Ադրբեջանի, այնպես էլ Հայաստանի շահերից, նաև տարածաշրջանի շահերից, այդ թվում՝ Թուրքիայի։ Այս առումով մենք նշում ենք թուրք գործընկերների հետ կարևոր փոխգործակցությունը Աղդամի շրջանում ռուս-թուրքական համատեղ կենտրոնի շրջանակներում», - ասել է Զախարովան։

Анкара не является стороной заявления от 9 ноября 2020 года – Захарова ответила Эрдогану
Официальный представитель МИД РФ Мария Захарова, сегодня на брифинге, комментируя заявление президента Турции Реджепа Эрдогана о том, что российские миротворцы должны покинуть Нагорный Карабах к 2025 году, обратила внимание, что Анкара не является стороной заявления лидеров России, Армении и Азербайджана от 9 ноября 2020 года.
Она напомнила, что именно на основе этого документа в зоне нагорно-карабахского конфликта был размещен российский миротворческий контингент и именно в этом документе четко очерчены как сроки пребывания контингента в регионе, так и параметры его возможного продления на очередной пятилетний период.
«Поддержание мира на Южном Кавказе отвечает интересам как Азербайджана и Армении, так и регионалов, как мне кажется, включая Турцию. В этой связи мы отмечаем важное взаимодействие с турецкими партнерами в рамках совместного российско-турецкого центра в Агдамском районе», - сказала Захарова.