Դատաիրավական ոլորտում բովանդակային փոփոխություններ են պետք․ Փաշինյանի գլխավորությամբ նիստ է եղել
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ կառավարությունում տեղի է ունեցել ՀՀ դատական և իրավական բարեփոխումների 2022-2026 թվականների ռազմավարության և դրանից բխող գործողությունների ծրագրի կատարման մշտադիտարկման խորհրդի նիստը:
Զեկուցելով նախորդ տարվա դեկտեմբերին կայացած նախորդ նիստից հետո կատարված աշխատանքները՝ Արդարադատության նախարար Գրիգոր Մինասյանն անդրադարձել է դատական համակարգում բարեփոխումների ընդլայնմանը, բոլոր ատյաններում դատավոր նշանակվողների բարեվարքության ստուգման գործիքի ներդրմանը, մշակված օրենսդրական փաթեթներին, դատարանների շենքային պայմանների բարելավմանն ուղղված աշխատանքներին: Մանրամասներ են ներկայացվել էլեկտրոնային արդարադատության ejustice.am հարթակի, էլեկտրոնային դատարան e-court հարթակի միջոցով ծառայությունների մատուցման, e-draft հարթակի արդիականացման, էլեկտրոնային հաշտարարի համակարգի աշխատանքների վերաբերյալ:
Տեղեկացվել է, որ մայիսին հիմնվել է Արբիտրաժի և հաշտարարության կենտրոնը, ստեղծվել է միջազգային մասնագետներից կազմված խորհրդատվական հանձնաժողով:
Անդրադարձ է կատարվել ընտրական բարեփոխումների, անցումային արդարադատության, Քաղաքացիական օրենսդրության բարեփոխումներին, Վարչական նոր օրենսգրքի մշակման աշխատանքներին:
Նշվել է, որ ռազմավարության գործողությունների ծրագրով առաջին կիսամյակի կատարողականը կազմել է 93 տոկոս:
Վարչապետը կարևորել է իրականացված աշխատանքներն ու առաջիկայում նախատեսվող ծրագրերը և ընդգծել դատաիրավական ոլորտում բովանդակային փոփոխությունների անհրաժեշտությունը՝ միտված որակյալ արդարադատության ապահովմանը:

В правительстве состоялось заседание Мониторингового совета по реализации стратегии судебно-правовых реформ
20/07/2023 18:20
Под председательством премьер-министра Никола Пашиняна в правительстве состоялось заседание Мониторингового совета по реализации стратегии судебно-правовых реформ Республики Армения на 2022-2026 гг. и плана исходящих из Стратегии действий, сообщает пресс-служба правительства Армении.
Докладывая о проделанной после состоявшегося в декабре прошлого года предыдущего заседания работе, министр юстиции Григор Минасян коснулся расширения реформ в судебной системе, внедрения инструмента проверки добропорядочности назначаемых во всех инстанциях судей, разработанных законодательных пакетов, работ по улучшению состояния зданий судов. Были представлены подробности о платформе ejustice.am, предоставлении услуг через платформу e-court, модернизации платформы e-draft и работе системы электронного примирителя.
Было отмечено, что в мае был основан Центр арбитража и примирения, а также создан консультативный комитет в составе международных специалистов.
Были затронуты избирательные реформы, переходная юстиция, реформы гражданского законодательства и разработка нового Административного кодекса.
Было отмечено, что выполнение первого семестра по плану действий Стратегии составило 93%.
Премьер-министр отметил важность проделанной работы и намеченных на ближайшее время планов и подчеркнул необходимость содержательных изменений в судебно-правовой сфере, направленных на обеспечение качественного правосудия.