Արցախում ճգնաժամը լրջանում է, իրավիճակը հաղթահարելու համար հստակ գործողություններ պետք է ձեռնարկվեն. Ռուբեն Վարդանյան
Արցախի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանը գրել է.
«Արցախում ճգնաժամը ժամ առ ժամ լրջանում է: Այս իրավիճակը հաղթահարելու համար հստակ գործողություններ պետք է ձեռնարկվեն:
1) Մարդասիրական օդային միջանցքի գործարկումն առաջնային նշանակություն ունի: ՄԱԿ–ի կամ միջազգային այլ կառույցների մարդասիրական առաքելությունները պետք է կարողանան ժամանել ուղիղ Ստեփանակերտ ու օգնություն տրամադրել:
2) Հնարավորինս շտապ Արցախ պետք է ուղարկվի ՄԱԿ-ի կամ այլ միջազգային կառուցի (ԵԽԽՎ, ԵՄ) փաստահավաք առաքելություն: Տեղում իրավիճակի անմիջական դիտարկումը թույլ կտա ավելի հստակ պատկերացում կազմել ճգնաժամի լրջության մասին:
3) Միջազգային միջնորդները՝ Վաշինգտոնից մինչև Փարիզ և Մոսկվա, պետք է ճնշում գործադրեն Ադրբեջանի վրա՝ փոփոխությունների հասնելու համար: Եթե նրանք դա չանեն, նրանց միջնորդական ջանքերն ապարդյուն կլինեն։
4) Լեռնային Ղարաբաղում ռուս խաղաղապահների առաքելությունը պետք է ՄԱԿ միջազգային պաշտոնական մանդատ ստանա: ՄԱԿ-ը կարող է դիտարկել նաև Լեռնային Ղարաբաղում խաղաղապահ առաքելության ընդլայնման տարբերակներ, օրինակ՝ չինական խաղաղապահ կոնտինգենտի ներգրավմամբ։
5) Չափազանց կարևոր է հասկանալ, որ որքան էլ բարձրաձայնում են ճգնաժամի հումանիտար կողմի մասին, բայց առկա խնդիրներն ունեն քաղաքական և պատմական հիմքեր: Հայերի դեմ պետական մակարդակով ատելության քարոզը Ալիևի ավտորիտար վարչակարգի կարևոր հիմնասյուներից է: Այս փաստն անտեսել հնարավոր չէ:
6)Աշխարհահռչակ ու ազդեցիկ հայերն ու մեր ժողովրդի օտարազգի բարեկամներն իրենց ակտիվությամբ մեծ դեր կարող են խաղալ Արցախում ծավալվող ողբերգության մասին բարձրաձայնելու հարցում:
Ընկերներ, օգնեք Արցախի հայերի ձայնը լսելի դարձնել:
Միայն միահամուռ ուժերով ու կողք կողքի կանգնելով կարող ենք այս պատմական բարդ փուլը հաղթահարել:
Արցախը հայկական աշխարհի անբաժան մասն է, այս հողը մեր գենետիկ կոդի բաղկացուցիչն է, ուստի այս պայքարը բոլորինս է»։

Кризис в Арцахе углубляется с каждым часом: необходимо принять конкретные меры для выхода из этой ситуации – Рубен Варданян
20/07/2023 16:42
Кризис в Арцахе углубляется с каждым часом, написал в своем Telegram-канале бывший госминистр Арцаха Рубен Варданян.
«Необходимо принять конкретные меры для выхода из этой ситуации.
1) Открытие гуманитарного воздушного коридора имеет первостепенное значение. Гуманитарные миссии ООН и других международных организаций должны иметь возможность напрямую прибывать в Степанакерт и оказывать помощь.
2) Необходимо как можно скорее отправить в Арцах комиссию ООН или другой международной организации ( ПАСЕ, ЕС) по установлению фактов. Непосредственное наблюдение за ситуацией на месте позволит составить более четкое представление о серьезности кризиса.
3) Международные посредники – от Вашингтона до Парижа и Москвы – должны оказать давление на Азербайджан, чтобы добиться изменений. Если они этого не сделают, их посреднические усилия окажутся тщетны.
4) Российская миротворческая миссия в Нагорном Карабахе должна получить официальный международный мандат ООН. ООН также может рассмотреть варианты расширения миротворческой миссии в Нагорном Карабахе, например, с привлечением китайского миротворческого контингента.
5) Чрезвычайно важно понимать, что сколько бы ни говорилось о гуманитарной стороне кризиса, существующие проблемы имеют политические и исторические корни. Пропаганда ненависти к армянам на государственном уровне является одной из важных опор авторитарного режима Алиева. Невозможно игнорировать этот факт.
6) Всемирно известные и влиятельные армяне, а также друзья нашего народа по всему миру своей активной позицией могут сыграть большую роль в вопросе привлечения внимания к трагедии, разворачивающейся в Арцахе .
Друзья, помогите сделать голос армян Арцаха услышанным! Только совместными усилиями и взаимной поддержкой мы сможем преодолеть этот сложный исторический период.
Арцах – неотъемлемая часть армянского мира, эта земля – одно из звеньев нашего генетического кода, поэтому эта борьба принадлежит всем нам», - написал Рубен Варданян.