Սպիտակում շան հարձակումից տուժած փոքրիկի վիրահատությունն ավարտվել է բարեհաջող․ վիճակը գնահատվում է ծանր
20/07/2023 15:26
Ժամը 12։20-ի սահմաններում Սպիտակի թաղամասերից մեկում​ շունը հարձակվել է 8-ամյա երեխայի վրա եւ պատճառել ​ մարմնական բազմաթիվ ​ վնասվածքներ, մասնավորապես, դեմքի, գլխի եւ պարանոցի շրջանում՝ սուր արյունահոսությամբ, հեմոռագիկ շոկով։ Այդ մասին հայտնում են Սպիտակ ԲԿ-ից։
Նշվում է․«Երեխան հիվանդանոց է ընդունվել ​ լաթաձեւ պատռվածքներով՝ ​ ծայրահեղ ծանր վիճակում։ ​ Փոքրիկն անմիջապես տեղափոխվել ​ է վիրահատարան։ Ողջ բուժանձնակազմը՝ մայրապետից մինչեւ վիրաբուժական թիմ, շարունակում են պայքարել​ երեխայի կյանքի համար։ Ավելի քան 1.5 ժամ տեւած վիրահատությունն ավարտվել է։ Երեխայի վիճակը գնահատվում է ծանր: Շարունակում է  ստանալ անհրաժեշտ բուժօգնություն:
Երեխայի՝ հիվանանոց ընդունվելուց րոպեներ անց, նույն թաղամասից շան կծած վերքերով հիվանդանոց է ընդունվել ​ եւս մեկ քաղաքացի։ Նրան ցուցաբերվել ​ է անհրաժեշտ առաջին բուժօգնություն, որից հետո դուրս է գրվել հիվանդանոցից։ ​

Пострадавший от укусов собаки малыш прооперирован: он в тяжелом состоянии
Сегодня, около 12:20, в одном из кварталом Спитака собака напала на 8-летнего ребенка и причинила многочисленные телесные повреждения, в частности в области лица, головы и шеи, с обильным кровотечением и геморрагическим шоком. Об этом сообщила пресс-служба медцентра «Спитак».
«Ребенок поступил в больницу с рванными ранами, в крайне тяжелом состоянии. Он был сразу переведен в операционную. Весь медицинский персонал продолжает бороться за жизнь ребенка. Операция длилась более 1.5 часа. Состояние ребенка оценивается как тяжелое. Он продолжает получать необходимую медицинскую помощь.
Спустя минуты после поступления в больницу малыша, с того же квартала в медцентр был доставлен еще один гражданин со следами собачьих укусов. Ему была оказана необходимая помощь, после чего он был выписан из больницы.