Ամենավտանգավորն այն է, որ Ադրբեջանի քաղաքական ծուղակն արժանանում է ԵՄ-ի հավանությանը. Քաղաքագետ
Ադրբեջանը տրամադրված չէ խաղաղության այնպիսի հավասարակշռված պայմանների, որը թույլ կտա իսկապես կայուն համաձայնության գալ և փոխադարձաբար հարգելով իրավունքներն ու ինքնորոշման իրավունքը՝ ձևավորել համակեցության ռեգիոնալ միջավայր, Aysor.am-ի հետ զրույցում  ասաց քաղաքագետ Հակոբ Բադալյանը։
Սակայն, ըստ նրա, սա չի նշանակում, որ չպետք է այդ ուղղությամբ քայլեր անել. «Վերջին օրերի հայտարարությունները, որոնք հնչում են, կարծում եմ, այս աշխատանքների համատեքստում են։ Իսկ արդյունավետ ճանապարհներ ենթադրո՞ւմ են, թե՞ ոչ՝ քննարկման այլ հարց է։  Անկասկած է, որ Ադրբեջանն այսօր տրամադրված է խաղաղության բացառապես  իր պայմաններով ու օրակարգով։ Իսկ դա իրական, խորքային իմաստով չի կարող խաղաղություն լինել, որովհետև  դրանք անհավասարակշիռ պայմաններ են։ Խաղաղությունը պետք է հավասարակշռված ուժերի վրա հիմնվի և  եթե այդ հավասարակշռությունը չկա, ցանկացած խաղաղություն պարզապես օդից կախված կլինի և կարող է փլուզվել ցանկացած պահի»։
Քաղաքագետի խոսքով, բարդ իրավիճակ է ստեղծվել թե՛ Արցախում հումանիտար  ճգնաժամի առումով, թե՛ ռեգիոնալ ռազմաքաղաքական առումով. «Հիմա այս իրավիճակում տարբեր մեխանիզմներով ելքեր են փնտրվում և այդ հայտարարություններն այդ տրամաբանության մեջ են»։
Անդրադառնալով այն հարցին, թե եթե իշխանությունները հայտարարում են, որ Բաքուն Ստեփանակերտի հետ պետք է երկխոսի, այդ դեպքում Հայաստանն ինչո՞ւ է բանակցում Արցախի մասով՝ Բադալյանը նշեց. «Հայաստանն էլ ունի քննարկելու,  բանակցելու հարցեր։ Երբ մենք խոսում ենք  արցախյան խնդրի մասին, այստեղ բացի Արցախից, նաև այլ հարցեր կան։ Միևնույն ժամանակ չեմ պատկերացնում, որ Հայաստանը կարող է ամբողջությամբ քաշվել մի կողմ և որևէ հարցում չբանակցել, եթե  դիտարկում ենք ընդհանուր խնդիրը՝ հայ-ադրբեջանական կոնֆլիկտը։
Այլ հարց է, թե տակտիկական նկատառումներով այդ բանակցության վարագիծն ինչպիսին պետք է լինի։ Այստեղ ընդհուպ կարող է դիտարկվել այն, որ Հայաստանն առաջ քաշի որոշակի պայման, որ քանի դեռ Արցախը պաշարված է, որևէ  բանակցություն դառնում է  անիմաստ և հակառակը՝ որևէ բանակցություն  դառնում է Ադրբեջանի քաղաքականության լեգիտիմություն։ Այս  հարցերը պետք է քննարկվեն, պետք է տիրապետել իրավիճակին՝ այսպիսի որոշումներ կայացնելուց առաջ»։
Խոսելով Աղդամով արցախցիներին հումանիտար օգնություն տրամադրելու Ադրբեջանի առաջարկի մասին՝ Բադալյանը նշեց, որ դա մի կողմից  կարող է տարբերակ լինել, սակայն  մյուս կողմից այդ տարբերակի առաջարկը այն  նույն շանտաժի տրամաբանության մեջ է, որ վարում է Ադրբեջանը.«Ադրբեջանի  այդ առաջարկը պարզապես սեփական մոտեցումները պարտադրելու մի միջոց է և դա  պարտադրվում է շանտաժով, այսինքն՝ Արցախը պաշարվում է, հասցվում է գրեթե  սովահարության և առաջարկվում է այլ ճանապարհ։
Ստացվում է, որ եթե հիմա Արցախը չի ընդունում այդ ճանապարհը՝ շատ լավ գնահատելով, որ դա երկարաժամկետ  քաղաքական ծուղակ է և դա  այն նպատակներից մեկն է, որը հետապնդում էր Ադրբեջանը պաշարման քաղաքականությամբ, ստացվում է Արցախը չի ընդունում այս իրավիճակից ելք, որն առաջարկում է  Ադրբեջանը։ Արցախը հասցվում է  այ ասպիսի ծայրահեղ վիճակի, հետո արվում է այս առաջարկը և ստեղծվում է  փաստացի մի  ծայրահեղ փակուղային իրավիճակ՝ պատասխանատվությունը Արցախի վրա թողնելու վիճակ»։
Բադալյանը շեշտեց, որ այստեղ չափազանց վտանգավորն այն էր, որ Ադրբեջանի այդ քայլը փաստացի արժանացել է ԵՄ ղեկավարների հավանությանը. «Մենք տեսանք Միշելի, Կլաարի հայտարարությունները։ Սա նշանակում է պարզապես հավանության արժանացնել Ադրբեջանի  շանտաժի քաղաքականությունը։ Սա լրջագույն խնդիր է։ Եվ Ադրբեջանի նպատակներից մեկը եղել է այսպիսի իրավիճակ ստեղծելը։ Մյուս կողմից մենք տեսնում ենք, որ պետք է որևէ ելք գտնել, Արցախում ապրում են մարդիկ և, իսկապես, մարդասիրական աղետ է։ Ամենավտանգավորն այն է, որ Ադրբեջանի քաղաքական ծուղակն արժանանում է ԵՄ-ի հավանությանը»։

Опасность в том, что политическая ловушка Азербайджана удостаивается одобрения ЕС – политолог
Азербайджан не настроен на такие сбалансированные условия мира, которые позволят действительно достичь согласия и мирного сосуществования в регионе на основе взаимного уважения прав и права на самоопределение, заявил в беседе с корреспондентом Aysor.am политолог Акоп Бадалян.
Однако, по его словам, это не означает, что не нужно предпринимать шагов в этом направлении.
«Заявления, которые озвучиваются в последние дни, на мой взгляд, в контексте этих работ. Иной вопрос, предполагают ли они эффективные пути или нет. Нет сомнения, что Азербайджан сегодня настроен на мир исключительно на своих условиях и по своей повестке. А это в реальном, глубинном смысле не может быть миром, потому что это неуравновешенные условия.  Мир должен основываться на равновесии сил и если этого равновесия нет, то любой мир просто будет висеть в воздухе в любой момент может развалится», - сказал он.
По словам политолога, создалась сложная ситуация как в плане гуманитарного кризиса в Арцахе, и таки военно-политической ситуации в регионе.
Что касается вопроса, почему Армения ведет переговоры по вопросу Арцаха в условиях, когда заявляет, что Баку должен начать диалог со Степанакертом, Бадалян отметил: «У Армении также есть вопросы, которые подлежат обсуждению. Когда мы говорим об арцахской проблеме, то кроме Арцаха, здесь есть и другие вопросы. В то же время, если рассматривать общую проблему – армяно-азербайджанский конфликт, то я не представляю, что Армения может полностью отойти в сторону и не вести переговоры по какому-либо вопросу.
Иной вопрос каким должно быть поведение на этих переговорах, исходя из тактических соображений. Армения может выдвинуть определенное условие: поскольку Арцах все еще находится в осаде, какие-либо переговоры становятся бессмысленными и наоборот, какие-либо переговоры становятся легитимизацией политики Азербайджана».
Касаясь предложения Азербайджана относительно предоставления гуманитарной помощи арцахцам, политолог отметил, что с одной стороны, это может быть вариантом, однако, с другой стороны, это предложение – в рамках той же логики шантажа: «Это предложение Азербайджана – просто метод принуждения своих подходов и эти подходы принуждается шантажом, то есть, они осаждают Арцах, доводят до голода, а потом предлагают другую дорогу. Арцах, очень хорошо осознавая, что это долгосрочная политическая ловушка и одна из преследуемых Азербайджаном целей, оказывается от предлагаемого Азербайджаном выхода из ситуации».
Бадалян отметил, что чрезвычайно опасно то, что этот шаг Азербайджана фактически удостоился одобрения ЕС.
«Мы видели, заявления Мишеля, Клаара. Это значит, что политика шантажа Азербайджана удостоилась одобрения. Это серьезнейшая проблема. И создание такой ситуации было одной из целей Азербайджана. С другой стороны, мы видим, что нужно найти выход, в Арцахе живут люди, и так действительно гуманитарная катастрофа. Самое опасное, что политическая ловушка Азербайджана удостаивается одобрения ЕС», - сказал он.