Միրզոյանն ու Խովաևը քննարկել են տարածաշրջանային անվտանգությանն ու կայունությանը վերաբերող հարցեր
Հուլիսի 21-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն ընդունել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ռուսաստանցի համանախագահ, Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորմանն աջակցելու հարցերով ՌԴ արտաքին գործերի նախարարի հատուկ ներկայացուցիչ Իգոր Խովաևին։ Այս մասին տեղեկացնում են ՀՀ ԱԳՆ-ից:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են տարածաշրջանային անվտանգությանն ու կայունությանը վերաբերող հարցեր:
Արարատ Միրզոյանը վերահաստատել է Հարավային Կովկասում համապարփակ կայունության հաստատման ուղղությամբ և Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում առանցքային հարցերի վերաբերյալ հայկական կողմի մոտեցումները: Ընդգծվել է միջազգային մեխանիզմի ներքո Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի իրավունքների և անվտանգության խնդիրների հասցեագրման հրամայականը:
Զրուցակիցները հանգամանորեն քննարկել են Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված հումանիտար ճգնաժամը։ Ընդգծվել է Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի արգելափակման անհապաղ վերացման անհրաժեշտությունը՝ համաձայն 2020թ․ նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության և ՄԱԿ-ի արդարադատության դատարանի փետրվարի 22-ի և հուլիսի 6-ի վճիռների։

Мирзоян и Ховаев обсудили вопросы региональной безопасности и стабильности
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян 21 июля принял сопредседателя Минской группы ОБСЕ от России, специального представителя министра иностранных дел РФ по вопросам содействия нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном Игоря Ховаева, сообщает пресс-служба МИД Армении.
В ходе встречи были обсуждены вопросы региональной безопасности и стабильности.
Арарат Мирзоян вновь подтвердил подходы армянской стороны к установлению всеобъемлющей стабильности на Южном Кавказе и к ключевым вопросам в процессе урегулирования отношений между Арменией и Азербайджаном. Была подчеркнута необходимость решения вопросов прав и безопасности народа Нагорного Карабаха в рамках международного механизма.
Собеседники обстоятельно обсудили гуманитарный кризис, сложившийся в Нагорном Карабахе вследствие незаконного блокирования Лачинского коридора. Была подчеркнута необходимость немедленного прекращения блокировки Азербайджаном Лачинского коридора в соответствии с Трехсторонним заявлением от 9 ноября 2020 г. и решениями Международного Суда ООН от 22 февраля и 6 июля.