Անհապաղ միջոցներ ձեռնարկեք ռուս խաղաղապահ առաքելությանը միջազգային մանդատով օժտելու համար. Արցախի ԱԺ-ն դիմում է Հայաստանին
21/07/2023 11:02
Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովն ուղերձ է հղել ՄԱԿ-ի կողմից Արցախում խաղաղություն պարտադրելու համար պատշաճ միջոցներ ձեռնարկելու վերաբերյալ։
«2020թ․ սեպտեմբերի 27-ին Թուրքիայի անմիջական մասնակցությամբ և օտարերկրյա զինյալ ահաբեկիչների ներգրավմամբ, կոպտորեն խախտելով ուժի և ուժի կիրառման  սպառնալիքի բացառման սկզբունքը, Ադրբեջանը սանձազերծեց 44-օրյա ռազմական ագրեսիա, որը դադարեցվեց Ռուսաստանի Դաշնության միջնորդությամբ՝ Հայաստանի, Ադրբեջանի և Ռուսաստանի ղեկավարների 2020թ․ նոյեմբերի 9-ի համատեղ հայտարարությամբ։ Եռակողմ հայտարարությամբ սահմանված կարգով Արցախի (Լեռնային Ղարաբաղ) Հանրապետությունում տեղակայվել է Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ զորակազմ՝ 5 տարի ժամկետով՝ հետագայում երկարաձգման հնարավորությամբ, եթե Կողմերից որևէ մեկը ժամկետի ավարտից 6 ամիս առաջ չհայտարարի սույն դրույթի կիրառումը դադարեցնելու մտադրության մասին:
Եռակողմ հայտարարությամբ Ռուսաստանի Դաշնությունը, ըստ էության, իրացրել է ՄԱԿ-ի կանոնադրության 6-րդ գլխում սահմանված վեճերի խաղաղ կարգավորման դրույթները, մասնավորապես, 33-րդ հոդվածի 1-ին մասը, հակամարտության կողմերի միջև վեճի կարգավորումը տեղափոխելով «միջնորդության, համաձայնության և բանակցությունների» դաշտ, ինչը ձախողվել է Ադրբեջանի կողմից դրսևորվող շարունակական և լայնածավալ ագրեսիայի հետևանքով՝ հակամարտության ուղղակի և անուղղակի կողմերի ներգրավմամբ ստեղծելով տարածաշրջանային ճգնաժամ։ Մյուս կողմից` շարունակվում է  անտեսվել Արցախի Հանրապետության սուբյեկտայնությունն ու Արցախի ժողովրդի կամարտահայտությունը։ Արցախի ժողովուրդը, միջազգային իրավունքի հանրաճանաչ նորմերի ու սկզբունքների, ինչպես նաև ԽՍՀՄ օրենսդրության համապատասխանությամբ, իրացրել է ինքնորոշման իր իրավունքը՝ 1991թ. սեպտեմբերի 2-ին հռչակելով Լեռնային Ղարաբաղի (Արցախի) Հանրապետություն, այնուհետև դեկտեմբերի 10-ին անցկացնելով Անկախության հանրաքվե։
Արցախում տեղակայված ռուսական խաղաղապահ զորախումբը օժտված չէ միջազգային մանդատով․ հանգամանք, որը կանաչ լույս  է վառում Ադրբեջանի կողմից Եռակողմ հայտարարության և միջազգային իրավունքի նորմերի ու սկզբունքների խախտումների, տարածաշրջանի  անվտանգության և կայունության շարունակական վտանգման համար։ Ասվածի փաստական ապացույցներն են Ադրբեջանի կողմից Եռակողմ հայտարարությամբ ամրագրված հրադադարի ռեժիմի ու միջազգային իրավունքի նորմերի կոպտագույն խախտումները, այդ ամենի վերաբերյալ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի և ՄԱԿ-ի միջազգային արդարադատության  դատարանի որոշումներով, ԵԽԽՎ-ի բանաձևով արձանագրումները: Մասնավորապես Բերձորի (Լաչինի) միջանցքի արգելափակման հետևանքով Արցախի՝ արդեն յոթ ամսից ավել շարունակվող շրջափակումը, ենթակառուցվածքների խափանումը, քաղաքացիական բնակչության նկատմամբ իրականացվող շարունակական ահաբեկումները, ազգային ատելության քարոզչությունը, հայկական եկեղե­ցիների, պատմամշակութային, կրոնական և այլ հուշարձանների միտումնավոր ոչնչացման և վանդալիզմի արձանագրված բազմաթիվ դեպքերը: Նշված և այլ մեթոդներով Էթնիկ զտումների քաղաքականությունը մարդկության դեմ ուղղված հանցագործության բացահայտ դրսևորումներ են։
Հիմք ընդունելով այդ ամենը, ինչպես նաև ՄԱԿ-ի՝ գալիք սերունդներին պատերազմի, էթնիկ զտումների և ցեղասպանության արհավիրքից փրկելու վճռականությունն ու միջազգային խաղաղության և անվտանգության պահպանման պատասխանատվությունը՝ Արցախի ժողովրդի բարձրագույն ներկայացուցչական մարմինը՝ Ազգային ժողովը,  կոչ է անում.
Հայաստանի Հանրապետությանը՝
- անհապաղ միջոցներ ձեռնարկել Արցախի Հանրապետությունում տեղակայված  խաղաղապահ առաքելությանը միջազգային մանդատով օժտելու համար՝ սահմանված ընթացակարգով դիմելով ՄԱԿ-ի  Անվտանգության խորհրդին, Գլխավոր ասամբլեային՝ առաջարկելով պատշաճ քայլեր կատարել  տարածաշրջանում խաղաղության և անվտանգության պահպանման ուղղությամբ։
Միջազգային հանրությանը՝ ի դեմս ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի մշտական անդամ-երկրների՝
Հավատարիմ լինելով ՄԱԿ-ի կանոնադրության 1-ին գլխում սահմանված նպատակներին ու սկզբունքներին և առաջնորդվելով ՄԱԿ-ի  կանոնադրության 7-րդ գլխում սահմանված կարգով՝ ընդունել իմպերատիվ բնույթի որոշում (բանաձև)՝ ձեռնարկելով և սահմանելով Արցախում խաղաղություն պարտադրելու գործուն միջոցներ:
Արցախի Հանրապետությունը հանձնառու է փրկելու իր ժողովրդին պատերազմի արհավիրքից, վերահաստատելու հավատը մարդու հիմնարար իրավունքների և ազատությունների, ինչպես նաև մեծ ու փոքր ազգերի հավասար իրավունքների նկատմամբ, ուստի այդ կառույցներից ակնկալում է ստեղծել այնպիսի պայմաններ, որոնք կապահովեն միջազգային իրավունքի նորմերից բխող պարտավորությունների հանդեպ հարգանքը, ազատության պայմաններում խթանել Արցախի ժողովրդի արժանապատիվ կյանքի ապահովումը»,- ասվում է ուղերձում։

Парламент Арцаха призвал Армению принять меры по наделению миротворческой миссии России международным мандатом
21/07/2023 12:10
Парламент Арцаха принял обращение к Армении и ООН, которое представляем полностью:
27 сентября 2020 года при непосредственном участии Турции и привлечении иностранных вооруженных террористов, грубо нарушив принцип неприменения силы и угрозы силой, Азербайджан развязал 44-дневную военную агрессию, которая была остановлена ​​при посредничестве Российской Федерации: совместным заявление руководителей Армении, Азербайджана и России от 9 ноября 2020 года. В порядке, установленном трехсторонним заявлением, миротворческие войска Российской Федерации размещаются в Республике Арцах (Нагорный Карабах) сроком на 5 лет с возможностью дальнейшего продления, если одна из сторон не объявит о намерении прекратить применение настоящего положения за 6 месяцев до окончания срока.
Трехсторонним заявлением Российская Федерация, по сути, реализовала положения о мирном урегулировании споров, определенные в главе 6 Устава ООН, в частности, части 1 статьи 33, переведя урегулирование спора между сторонами конфликта в область "посредничества, соглашения и переговоров", не состоявшихся в результате продолжающейся и широкомасштабной агрессии, проявляемой Азербайджаном, создавшим региональный кризис с вовлечением прямых и косвенных сторон конфликта. С другой стороны, субъектность Республики Арцах и воля народа Арцаха продолжают игнорироваться. Народ Арцаха в соответствии с общепринятыми нормами и принципами международного права, а также законодательством СССР в 1991 году осуществил свое право на самоопределение, провозгласив о создании Нагорно-Карабахской Республики (Арцах) 2 сентября, а затем проведя референдум о независимости 10 декабря.
Российский миротворческий контингент, дислоцированный в Арцахе, не имеет международного мандата - обстоятельство, которое дает "зеленый свет" нарушениям Азербайджаном трехстороннего заявления и норм и принципов международного права, с целью сохранения угрозы безопасности и стабильности в регионе. Фактическими доказательствами сказанного являются грубые нарушения Азербайджаном режима прекращения огня и норм международного права, установленных трехсторонним заявлением, решений ЕСПЧ и Международного суда ООН, резолюция ПАСЕ.
В частности, речь идет о продолжающейся уже более семи месяцев осады Арцаха в результате перекрытия Бердзорского (Лачинского) коридора, нарушении инфраструктур, постоянном запугивании мирного населения, пропаганде национальной ненависти, преднамеренном разрушении армянских церквей, исторических, культурных, религиозных и других памятников и многочисленных зафиксированных случаях вандализма. Политика этнических чисток указанными и другими методами является явным проявлением преступлений против человечности.
Исходя из всего этого, а также решимости Организации Объединенных Наций избавить будущие поколения от бедствий войны, этнических чисток и геноцида, а также ее ответственности за поддержание международного мира и безопасности, высший представительный орган народа Арцаха, Национальное Собрание, призывает:
- Республику Армению незамедлительно принять меры по наделению миротворческой миссии, дислоцированной в Республике Арцах, международным мандатом, обратившись в установленном порядке в Совет Безопасности ООН, Генеральную Ассамблею, предложив предпринять соответствующие шаги в направлении поддержания мира и безопасности в регионе.
- Международное сообщество в лице постоянных членов Совета Безопасности ООН, придерживаясь целей и принципов, изложенных в главе 1 Устава ООН, и руководствуясь порядком, установленным в главе 7 Устава ООН, принять императивное решение (резолюцию), приняв и установив эффективные меры по принуждению к миру в Арцахе.
Республика Арцах стремится избавить свой народ от бедствий войны, восстановить веру в основные права и свободы человека, равноправие больших и малых народов, поэтому ожидает от этих структур создания условий, которые обеспечат соблюдение обязательств, вытекающих из норм международного права, будет способствовать обеспечению достойной жизни народа Арцаха в условиях свободы.