Լրագրողներ համայն աշխարհի, ձեզանից մի քանի կիլոմետր այն կողմ մարդիկ են մահանում. ՀԺՄ
Ադրբեջանի մեդիայի զարգացման գործակալությունը Շուշիում կազմակերպել է միջազգային մեդիա ֆորում՝ «Նոր մեդիան 4-րդ արդյունաբերական հեղափոխության դարաշրջանում» խորագրով։
Միջոցառմանը մասնակցելու նպատակով Ֆիզուլիի օդանավակայան են ժամանել 50 երկրներից ավելի քան 250 մասնակիցներ՝ 120 լրատվամիջոցների, մեդիա կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ: Նրանց ժամանման լուսանկարները լայնորեն տարածում են ադրբեջանական քարոզչամիջոցները։
Ցավոք, պետք է արձանագրել, որ նշված պատվիրակության կազմում ներկայացված են նաև բավական հեղինակավոր լրատվամիջոցներ ու լրագրողական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ, որոնց մի մասը՝ ինչպես Հայաստանի ժուռնալիստների միության, այնպես էլ՝ հայկական տարբեր լրատվամիջոցների, մեդիա-կազմակերպությունների երկարամյա գործընկերներ են։
Շուշիում կազմակերպվող մեդիա-ֆորումն ակնհայտորեն Ադրբեջանի քաղաքական-քարոզչական մեծ ծրագրի մի մասն է, որին մասնակցությամբ՝ մեր բազմաթիվ գործընկերներ անուղղակիորեն լեգիտիմացնում են Արցախի նկատմամբ այդ երկրի կողմից արդեն ավելի քան 7 ամիս շարունակվող շրջափակումը, որը հանգեցրել է սարսափելի հումանիտար ճգնաժամի և ամեն ժամի հետ սպառնում է խլել նոր մարդկային կյանքեր։
Հարգելի գործընկերներ, դուք այս պահին գտնվում եք մի երկրում՝ Ադրբեջանում, որն օկուպացրել է Արցախի տարածքները, ներառյալ՝ Շուշին, որտեղ դուք պատրաստվում եք ֆորում անցկացնել, և դա արել է ցեղասպան քաղաքականություն վարելով, պատերազմական և մարդկության դեմ ուղղված հանցանքներով, ու հիմա էլ սովամահ է անում 120.000 արցախցիների:
Առաջադեմ լրագրողների ու մամուլի ներկայացուցիչների մասնակցությունն այդ միջոցառմանը որևէ կերպ չի կարող տեղավորվել մասնագիտական ու մարդկային էթիկայի շրջանակներում, քանի որ այն տեղի է ունենում մի վայրում, որից ընդամենը մի քանի կիլոմետր հեռավորության վրա՝
120․000 քաղաքացիներ զրկված են իրենց ամենակարևոր իրավունքներից,
120․000 քաղաքացիներ ապրում են ադրբեջանական մշտական սպառնալիքների ու ագրեսիայի պայմաններում,
120․000 քաղաքացիներ ապրում են հայրենիքից, իրենց հարազատներից, ընկերներից, իրենց տնից զրկվելու վտանգի ներքո,
120․000 քաղաքացիներ ապրում են դեղորայքի, վառելիքի, ուտելիքի բացակայության պայմաններում, հիվանդները ծայրահեղ վիճակում են,
30․000 երեխաներ դատապարտված են սովամահության,
Հումանիտար աղետ, որի արդյունքում հղիները թերսնուցման պատճառով ուշագնաց են լինում, ծննդաբերության ժամանակ խնդիրներ ունենում. մեկ շաբաթ առաջ մի կերպ կարողացել են ծննդաբերող մոր կյանքը փրկել, ցավոք, երեխան մահացել է;
Աղետ, որի պատճառով ընդամենը երեկ ադրբեջանական շրջափակման մեջ հայտնված Արցախի Հաթերք գյուղում բազմազավակ երեխաների հայր է մահացել (ընդամենը 45 տարեկան);
Աղետ, որի պատճառով հազարավոր տարեցներ անօգնական են դարձել, և որոնց շարքում առաջին զոհն արձանագրվել է կրկին այս շաբաթ՝ հացի հերթում հանկարծամահ լինելով թերսնվածության պատճառով,
Աղետ, որի պատճառով Արցախում գրեթե 3 անգամ ավելացել է վաղ ժամկետում պտղի կորուստների ցուցանիշը;
Աղետ, որի պատճառով թերսնման հետևանքով հղիների մոտ սակավարյունություն է զարգանում, ինչը հանգեցնում է նաև վաղաժամկետ ծննդաբերության, անհաս ծնվող երեխաների ցուցանիշն արդեն 12 տոկոսի է հասել;
Աղետ, որի պատճառով մայրն անչափահաս երեխաների համար սնունդ հայթայթելու է գնում և վերադառնալով՝ երեխաներին մահացած գտնում…
Այս դեպքերը շատ փոքր մասն են այն համազգային ողբերգության, որում ավելի քան 7 ամիս ապրում են 120.000 մարդիկ, 120.000 անուն-ազգանուն, ճակատագիր ու երազանք ունեցող ազատ քաղաքացիներ, որոնց մեդիա ֆորում կազմակերպած երկիրը դատապարտել է դանդաղ մահվան։
Արցախում նորածիններ են մահանում, հղի կանայք ուշաթափվում թերսնուցումից, մեռնում են երեխաներ, խանութներում արդեն հաց անգամ չի վաճառվում, իսկ դուք, լրագրողնե՛ր, ում առաքելությունը մարդու իրավունքների պաշտպանությունն է, ձեր հիմնական առաքելությունը կատարելու փոխարեն, սովամահ լինող մայրաքաղաք Ստեփանակերտից ընդամենը մի քանի կմ հեռավորության վրա գտնվող Շուշիում ֆորում եք անում:
Ադրբեջանն այդ ամենն անում է՝ Արցախը մեկուսացնելով արտաքին աշխարհից, և աշխարհի աչքից հեռու՝ առավել սանձարձակ վարքագիծ դրսևորելով:
Այս և հարյուրավոր այլ պատմություններ հսկայական լրագրողական հետաքննությունների, մարդկային պատմությունների մասին ահասարսուռ ռեպորտաժների նյութ են։ Սակայն 250-ից ավելի լրագրողները գերադասել են վայելել հայկական Շուշիի չնաշխարհիկ բնությունը, ադրբեջանական նավթի, նավթադոլարների շնորհիվ ստեղծված ամենակարող կոմֆորտը ու 21-րդ դարում էթնիկ զտման պատմությունն աչքի առաջ ունենալով՝ գերադասում են լռել ու մասնակցել միջոցառման, որի ընթացքում վստահաբար չեն հնչելու ելույթներ այն մասին, թե ինչպես է աշխարհի պետություններից մեկը «4-րդ արդյունաբերական հեղափոխության դարաշրջանում» էթնիկ զտման, ցեղասպանության ենթարկում մի ամբողջ ժողովրդի։
Շուշիի ֆորումին մասնակցում են բազմաթիվ այնպիսի մեդիաների ներկայացուցիչներ, ում ուղղվել էր Հայաստանի Ժուռնալիստների միության՝ նախորդ շաբաթվա կոչ-ահազանգն աշխարհի լրատվամիջոցներին և մեդիա-կազմակերպություններին՝ ձայն բարձրացնել էթնիկ զտման, ցեղասպանության դատապարտված արցախահայերի փրկության համար։
Դժբախտաբար, արդեն մեկ շաբաթ մենք մեր քաղաքակիրթ, ժողովրդավար, մարդասեր գործընկերներից լսում ենք միայն լռություն, որը շատ ավելի ահասարսուռ է հնչում Շուշիում նրանց մասնակցությամբ կազմակերպված ադրբեջանական քարոզչական բեմականացման դահլիճներից։
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը մեդիային հեռու է պահում տարածաշրջանից, և դուք իրազեկ չեք՝ ինչ է այստեղ իրականում կատարվում. միգուցե տեղեկանալով՝ դուք իսկապես հավատարիմ կլինեք ձեր առաքելությանը:
Մենք մեր տարակուսանքն ենք արտահայտում, որ դուք, հարգելի գործընկերնե՛ր, մեդիա-ֆորումի եք մասնակցում մի երկրում, որի նախագահը ճնշում է ազատ մամուլը, ուր առհասարակ չկա ազատ խոսք, որի ընդդիմադիր լրագրողները կամ վաղուց Ադրբեջանում չեն ապրում, փախել են, կամ կալանավորված՝ բանտերում են, կամ հպատակեցված: Տեղյա՞կ չեք, չգիտե՞ք այդ մասին. բացե՛ք միջազգային զեկույցները, որոնցում բազմաթիվ օրինակներ կան: Եվ դուք այս պայմաններում մեդիա-ֆորում եք անում Մամուլի ազատության օրը, երբ Ադրբեջանն ինքը մամուլի ազատությունները ոտնահարելու խորհրդանիշ է:
Հայաստանի Ժուռնալիստների միությունը կոչ է անում իր բոլոր գործընկերներին, գործընկեր լրագրողական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներին՝ Շուշիում կազմակերպած ֆորումում հանդես գալ՝ որպես իրական լրագրող, հարցեր ուղղել դրա կազմակերպիչներին ոչ միայն ապագայի մամուլի, այլև առաջին հերթին՝ իրենց կողմից մահվան դատապարտված քաղաքացիների, երեխաների, տարեցների, առհասարակ՝ մարդու մասին։  Ո՞ւմ պետք է ծառայի մեդիան, եթե ոչ՝ մարդուն, նույնիսկ գերժամանակակից նոր մեդիան:
Լրագրողներն ունեն մարդու իրավունքների պաշտպանության համամարդկային գործառույթ, և պետք է հավատարիմ լինել դրան, եթե չունեք այլ շահեր ու հետաքրքրություններ:
Մեր գործընկերների մասնակցությունն այդ միջոցառմանը կարող է հասկանալի լինել միայն այն դեպքում, երբ նրանք՝ որպես պրոֆեսիոնալ լրագրողներ, այդ առիթն օգտագործեն իրենց մասնագիտական պարտքը կատարելու և աշխարհին ներկայացնելու, թե ինչպես է իրենց հրավիրած երկիրն ամեն օրվա հետ սպանում մի ամբողջ ժողովրդի, մարդկանց՝ հղի կանանց, տարեցների, երեխաների, այդ թվում՝ նորածինների, և կոչ անեն անհապաղ բացել Արցախի կյանքի ճանապարհը:
Կից ներկայացնում ենք ձեզ ասվածը հաստատող լուսանկարներ, մնացյալը, վստահ ենք, ցանկության դեպքում ինքներդ կգտնեք:

Обращение к СМИ, участвующим в форуме в Шуши: Всего в нескольких километрах от вас гибнут люди
Агентство развития СМИ Азербайджана организовало в Шуши международный медиафорум под девизом “Новые медиа в эпоху 4-й промышленной революции”.
Для участия в мероприятии в аэропорт Физули прибыли более 250 участников из 50 стран мира, представители 120 средств массовой информации, медиа-организаций. Фотографии их прибытия широко тиражируются азербайджанскими средствами пропаганды.
С сожалением приходится констатировать, что в составе упомянутой делегации - также представители достаточно авторитетных СМИ и журналистских организаций, некоторые из которых являются давними партнерами как Союза журналистов Армении, так и различных армянских СМИ и медиа-организаций.
Организованный в Шуши медиа-форум со всей очевидностью является частью большого политико-пропагандистского проекта Азербайджана, участием в котором наши многочисленные коллеги опосредованно легитимизируют продолжающуюся более 7 месяцев блокаду этой страной Арцаха, которая привела к ужасному гуманитарному кризису и ежечасно грозит уносить новые человеческие жизни.
Уважаемые коллеги, в данный момент вы находитесь в Азербайджане - стране, оккупировавшей территории Арцаха, включая Шуши, где вы собираетесь провести форум, и сделавшей это, проводя политику геноцида, совершая военные преступления и преступления против человечности, ныне же морит голодом 120 тысяч граждан Арцаха.
Участие прогрессивных журналистов и представителей прессы в этом мероприятии никак не укладывается в рамки профессиональной и человеческой этики, поскольку оно проходит в месте, всего в нескольких километрах от которого
• 120 000 граждан лишены своих важнейших прав
• 120 000 граждан живут в условиях непрестанных азербайджанских угроз и агрессии
• 120 000 граждан живут под угрозой лишения родины, родных, друзей, домашнего очага
• 120 000 граждан живут в условиях отсутствия медикаментов, топлива, продуктов питания, больные в крайне тяжелом состоянии
• 30 000 детей обречены на голодную смерть
• Гуманитарная катастрофа, вследствие которой беременные женщины падают в обморок от недоедания, возникают проблемы при родах: неделю назад с трудом удалось спасти жизнь роженицы, ребенок, к сожалению, скончался
• Катастрофа, вследствие которой вчера в селе Атерк блокированного Азербайджаном Арцаха скончался многодетный отец /в возрасте всего 45 лет/
• Катастрофа, вследствие которой тысячи пожилых людей стали беспомощными, первая жертва среди них зафиксирована также на этой неделе  - в очереди за хлебом пожилой мужчина скоропостижно скончался от недоедания
• Катастрофа, вследствие которой в Арцахе почти втрое возрос показатель преждевременной потери плода
• Катастрофа, вследствие которой из-за недоедания развивается малокровие, что приводит также к преждевременным родам, показатель рождения недоношенных детей достиг 12 процентов
• Катастрофа, вследствие которой мать, ушедшая на поиски пропитания для малолетних детей,  по возвращении находит детей мертвыми…
Приведенные случаи – лишь мизерная часть общенациональной трагедии, в которой уже более 7 месяцев живут 120 000 человек - 120 000 свободных граждан с именами, фамилиями, судьбами и мечтами, которых организовавшая медиафорум страна  обрекла на медленную смерть.
В Арцахе гибнут младенцы, беременные женщины падают в обморок от недоедания, умирают дети, в магазинах уже даже хлеб не продают, а вы - журналисты, призванные защищать права человека, - вместо выполнения своей главной миссии проводите форум в Шуши - всего в нескольких километрах от голодающей столицы Арцаха Степанакерта.
Все это Азербайджан совершает, изолируя Арцах от внешнего мира, демонстрируя подальше от глаз мировой общественности самое разнузданное поведение.
Приведенные и сотни других историй - предмет огромных журналистских расследований, ужасающих репортажей о человеческих историях. Однако более 250 журналистов предпочли насладиться восхитительной природой армянского Шуши, созданным благодаря азербайджанской нефти, нефтедолларам всемогущим комфортом, и, будучи очевидцами истории этнических чисток в XXI веке, предпочитают молчать и участвовать в мероприятии, в ходе которого, с уверенностью можно сказать, не прозвучат выступления о том, как одно из государств мира “в эпоху 4-й промышленной революции” подвергает этнической чистке, геноциду целый народ.
В Шушинском форуме участвуют представители многих СМИ, которым был адресован тревожный призыв возвысить свой голос за спасение арцахских армян, осужденных на этнические чистки и геноцид, с которым на прошлой неделе Союз журналистов Армении обратился к СМИ и медиа-организациям мира.
Увы, уже неделю мы “слышим” от наших цивилизованных, демократичных, гуманных коллег лишь молчание, которое звучит гораздо страшнее, чем организованное в Шуши с их участием азербайджанское пропагандистское шоу.
Президент Азербайджана Ильхам Алиев держит СМИ подальше от региона, и вы не осведомлены, что здесь происходит на самом деле. Будучи информированы, вы, возможно, будете верны своей миссии.
Мы выражаем недоумение по поводу того, что вы, уважаемые коллеги, участвуете в медиа-форуме в стране, президент которой подавляет свободную прессу, где вообще нет свободы слова, чьи оппозиционные журналисты либо давно не живут в Азербайджане, либо содержатся в тюрьмах, либо порабощены. Разве вы не знаете об этом? Посмотрите международные доклады, в которых есть многочисленные примеров. И в этих условиях вы проводите медиафорум в День свободы прессы, когда сам Азербайджан является символом попрания свободы прессы.
Союз журналистов Армении призывает всех своих коллег, представителей партнерских журналистских организаций выступить на форуме, организованном в Шуши, как истинные журналисты - адресовать его организаторам вопросы не только о прессе будущего, но и, в первую очередь, о гражданах, детях, стариках и вообще людях, осужденных ими на смерть. Кому должны служить медиа, пусть даже суперсовременные, если не человеку?
Журналисты обладают общечеловеческой функцией по защите прав человека и должны быть верны ей, если у вас нет других выгод и интересов.
Участие наших коллег в этом мероприятии можно понять только в том случае, если они, как профессиональные журналисты, воспользуются этой возможностью, чтобы выполнить свой профессиональный долг и представить миру, как пригласившая их страна каждодневно убивает целый народ - беременных женщин, стариков, детей, в том числе новорожденных, и призовут к незамедлительному открытию дороги жизни  Арцаха.