Ադրբեջանի հետ հազարամյակներ շարունակ մենք ապրել ենք կողք-կողքի, այսօր էլ պատրաստ ենք մեր հարևանների հետ ապրել «հավասարը՝ հավասարի» սկզբունքով. Արցախի ԱԺ նախագահ (Տեսանյութ)
21/07/2023 10:15
Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Արթուր Թովմասյանն ուղերձով դիմել է Միավորված ազգերի կազմակերպության մշտական անդամ երկրների ղեկավարներին։
«Արցախի Հանրապետությունում ապրող ժողովրդի հիմնական մեղքը նրանում է, որ մենք անմեղ ենք:
Ադրբեջանը բազմազգ երկիր է, հազարամյակներ շարունակ մենք ապրել ենք կողք-կողքի: Այսօր էլ պատրաստ ենք մեր հարևանների հետ ապրել «հավասարը՝ հավասարի» սկզբունքով: Այդ դեպքում տանկը կփոխարինենք տրակտորով, ինքնաձիգը՝ բահով:
Մի առիթով Արցախի Հանրապետության  նախագահներից մեկն ասել է.«Բանտը մարդու համար է»: 2022 թվականի դեկտեմբերի 12-ից մինչև 2023 թվականի հունիսի 15-ը մենք գտնվում էինք այդ բանտում, 2023 թվականի հունիսի 15-ից մինչև այս պահը՝ համակենտրոնացման ճամբարում: Սա մարդու համար չէ:
Համաշխարհային պատմության մեջ ունենք ֆաշիստական Գերմանիայի օրինակը, որի մարդկության դեմ ուղղված  հանցագործությունները դատապարտվել են  ողջամիտ աշխարհի կողմից:
Այսօր Արցախի ժողովուրդը կանգնած է հումանիտար աղետի ու գոյութենաբանական խնդրի առջև: Վտանգված է  մեր ֆիզիկական գոյությունը, կյանքի ամեն մի օրը կարող է դառնալ վերջինը:
Հայի այս տեսակը՝ խաղաղասեր, աշխատասեր ժողովուրդ է, որ միշտ իր կյանքը կառուցել է քրտնաջան աշխատանքով, հարևանների հետ բարիդրացիական հարաբերությունների մղումով:
Միայն քաղաքական լուծումները կարող են խաղաղություն բերել տարածաշրջան: Անհապաղ միջոցներ ձեռնարկեք, մենք հավատում ենք ձեզ»,- ասվում է ուղերձում։

Товмасян: Азербайджан – многонациональная страна, на протяжении тысячелетий мы жили бок о бок, и сегодня готовы жить с соседями по принципу «равный равному»
21/07/2023 10:55
Азербайджан – многонациональная страна, на протяжении тысячелетий мы жили бок о бок. Мы и сегодня готовы жить с соседями по принципу «равный равному». В таком случае мы заменим танк трактором, автомат – лопатой. Об этом говорится в обращении главы парламента Республики Арцах Артура Товмасяна главам стран постоянных членов Совбеза ООН.
«С 12 декабря 2022 года мы находились в тюрьме, а с 15 июня до настоящего времени мы находимся в концентрационном лагере. Это не для человека. Сегодня народ Арцаха стоит перед проблемой гуманитарного и экзистенционального кризиса. Под угрозу поставлено наше физическое существование, каждый день может оказаться последним», - заявил Товмасян.
Он отметил, что армяне – миролюбивый, трудолюбивый народ, который стремится к добрососедским отношениям, и только политические решения могут принести мир в регион.