Հանրային 4 ծառայողներ խնդրել են «ՀայաՔվեին» տված իրենց ստորագրությունները հետ վերցնել, որովհետև իրենց սպառնացել են աշխատանքից ազատել
22/07/2023 11:34
Բնականաբար, իշխանությունը շարունակում է իր հակազդեցությունը, ընդ որում՝ նաև ապօրինի միջոցներով, ասուլիսում հայտարարեց «ՀայաՔվե» նախաձեռնության համակարգող Ավետիք Չալաբյանը։
Նա պատմեց, որ հանրային ծառայողներին ահաբեկում են, որ չմասնակցեն ստորագրահավաքին, ստորագրությունները հետ վերցնեն․«Դեպք ունենք, երբ չորս հանրային ծառայող եկել և խնդրել են, որպեսզի իրենց ստորագրությունները հետ վերցնեն, որովհետև իրենց սպառնում են աշխատանքից ազատել։ Դեպքն արձանագրված է, ամենայն հավանականությամբ, ընթացք կտանք։ Քաղաքացիների իրավունքի ցանկացած այդպիսի սահմանափակում պատժվում է քրօրենսգրքի 210 հոդվածով, որը նախատեսում է 3-6 տարի ազատազրկում։
Կոչ եմ անում բոլոր քաղաքացիներին, եթե ձեր ղեկավարը փորձի ահաբեկել, ձայնագրեք նրա խոսքը, տրամադրեք մեզ, հաղորդում կտանք հանցագործության մասին»։

Четверо общественных служащих попросили нас аннулировать их подписи, потому что им угрожали увольнением – Аветик Чалабян
Противодействие властей, естественно, продолжается, причем незаконными методами, заявил сегодня на пресс-конференции координатор инициативы «Айакве» Аветик Чалабян.
Он рассказал, что общественных служащих запугивают, чтобы они не участвовали в сборе подписей, отозвали свои подписи. «У нас есть случай, когда четверо общественных служащих пришли и попросили, отозвать их сертификат подписи, потому что им угрожают увольнением с работы. Случай зафиксирован, по все вероятности, мы представим сообщение о преступлении. Любое такое ограничение права граждан наказывается по статье 210 Уголовного кодекса, который предусматривает наказания в виде лишения свободы на срок от 3 до 6 лет.
Призываю всех граждан, если ваш руководитель попытается запугивать вас, запишите его, предоставьте нам эту запись, и мы представим сообщим о преступлении», - сказал Аветик Чалабян.