Գործող իշխանությունը պատրաստ է Արցախը հանձնել Ադրբեջանին, որպեսզի Ադրբեջանը իրականացնի Արցախի հայ բնակչության ցեղասպանություն․ Չալաբյան
22/07/2023 11:20
Գործող իշխանությունը հայտարարում է, որ Ադրբեջանն Արցախի հայ ժողովրդի ցեղասպանություն է պալանավորում, միաժամանակ հայտարարում է, որ Արցախը պատրաստ է ճանաչել Ադրբեջանի կազմում, սա դասական շիզոֆրենիա է, ասուլիսում ասաց «ՀայաՔվե» նախաձեռնության համակարգող Ավետիք Չալաբյանը։
Նա նաև ավելացրեց․ «Այսինքն՝ գործող իշխանությունը պատրաստ է Արցախը հանձնել Ադրբեջանին, որպեսզի Ադրբեջանը իրականացնի Արցախի հայ բնակչության ցեղասպանություն, տրամաբանական կապն այդպիսին է»։
Ըստ Չալաբյանի, 1918թ․ ի վեր, երբ օսմանյան զորքերը ներխուժեցին Արևելյան Հայաստան, երբևիցե այդքան մոտ չենք եղել իրական ցեղասպանության, որքան այսօր։
«Արցախում հումանիտար ճգնաժամն այնպես է սրվել, որ սպառնում է արդեն մարդկանց մասսայական մահացություն։ Այդ պայմաններում իշխանությունը փոխանակ ջանքերը կենտրոնացնի հայրենակիցների ողբերգությունը կանխելու վրա, իր ողջ ջանքերն ուղղել է «ՀայաՔվե»-ի դեմ։ Հարց է առջանում՝ ո՞րն է ձեր նպատակը, ո՞ր ժողովրդին եք ներկայացնում, ինչո՞ւ եք այդ ամենն անում», - նշեց նա։
Ըստ Չալաբյանի, դիմադրության բոլոր օջախները միասնական օրակարգ պետք է ձևավորեն, համատեղեն ուժերը, կանխեն հայկական նոր ցեղասպանությունը։

Действующая власть готова сдать Арцах Азербайджану, чтобы Азербайджан осуществил геноцид армянского населения Арцаха – Аветик Чалабян
Действующие власти заявляют, что Азербайджан планирует геноцид армянского народа Арцаха, одновременно говорят, что готовы признать Арцах в составе Азербайджана, заявил сегодня на пресс-конференции координатор инициативы «Айакве» Аветик Чалабян.
«То есть действующая власть готова сдать Арцах Азербайджану, чтобы Азербайджан осуществил геноцид армянского населения Арцаха, такова логическая связь», - отметил он.
По словам Аветика Чалабяна, начиная с 1918 года, когда османские войска вторглись в Восточную Армению, мы никогда не были так близки к реальному геноциду, как сегодня.
«В Арцахе гуманитарный кризис настолько обострился, что уже грозит массовой смертностью людей. В этих условиях власть вместо того, чтобы сконцентрировать усилия на предотвращении трагедии, весь свой ресурс направила против «Айакве». Возникает вопрос: какова ваша цель? Почему вы делаете все это?» - отметил он.
По словам Аветика Чалабяна, все очаги сопротивления должны сформировать единую повестку, совместными силами предотвратить новый Геноцид армян.