Նիկոլը Թուրքիայի վրայից ցեղասպանության իրականացման մեղքը դնում է Ռուսաստանի վրա․ Շարմազանով
Փաստորեն, ըստ Նիկոլի, ցեղասպանության մեղավորը ոչ թե Թուրքիան է, այլ՝ Ռուսաստանը, գրել է ՀՀԿ խոսնակ Էդուարդ Շարմազանովը։
Նա մանրամասնել է․«Նիկոլը ոչ միայն բռնաբարում է պատմությունը, այլ նաեւ նենգաբար Թուրքիայի վրայից ցեղասպանության իրականացման մեղքը դնում է Ռուսաստանի վրա։ Կապիտուլյանտն ասում է, որ 1915-ին Ռուսաստանը լքեց տարածաշրջանը ու դրա հետեւանքով Հայոց ցեղասպանություն տեղի ունեցավ։ Փաստորեն, ըստ Նիկոլի, ցեղասպանության մեղավորը ոչ թե Թուրքիան է, այլ՝ Ռուսաստանը։ Ա՛յ անգրագետ, ի՞նչ կապ ունի Ռուսաստանը։
Հայոց ցեղասպանությունը երիտթուրքերը ծրագրել ու հաստատել են դեռեւս 1911-ին՝ Սալոնիկի համաժողովում։ Ռուսաստանը վերջին 100 տարում երկու անգամ փաստացի  թույլ չի տվել՝ Հայաստանը թուրքական վիլայեթ դառնա։ 1920-ի դեկտեմբերի 2-ի հայ-թուրքական Ալեքսանդրապոլի պայմանագրով Հայաստանի  տարածքը կազմում էր 10.000 քառ.կմ տարածքից էլ քիչ տարածք։ Հայաստանը զրկվում էր փաստացի բանակ ունենալուց։ Ու միայն Ռուսաստանի օժանդակությամբ Հայաստանի խորհրդայնացումը հնարավորություն տվեց մեզ ունենալ ոչ թե 9.7 հազար, այլ՝ 29,8 հազար քառ.կմ տարածքով Հայկական հանրապետություն։
Այդ 29.8 հազարը, որը դարձել է Նիկոլի երազանքը, 9.7 հազարից 29.8 հազար է դարձել բացառապես Ռուսաստանի օժանդակության արդյունքում։ Իսկ երկրորդ անգամ արդեն Ռուսաստանը թույլ չտվեց Հայաստանի կործանումը 2020-ի նոյեմբերին։
Նիկոլը՝ ինքն էր ասում՝ ՌԴ-ին խնդրել է դրոշները տեղադրեն Մեղրիից Տեղ գյուղ, հակառակ դեպքում՝ թշնամին կմտներ ու կգրավեր Սյունիքը։ Երեւի լավ է անում Նիկոլը։ Չէ՞ որ ՌԴ նախագահն էր ասում՝ он - не предатель։
Դե վայելեք «հավատարիմ դաշնակից» ու թուրքի կամակատար Փաշինյանի մեղադրանքները։ Փաշինյանն արդեն բացահայտ ստանձնել է թուրքական «5-րդ շարասյան» ղեկավարի դերը։ Նիկոլը փաստացի վեր է ածվել Հայատանում «պանթուրքիստական հոսանքի» առաջնորդի»։

Никол перекладывает вину за геноцид с Турции на Россию – Эдуард Шармазанов
Фактически, по мнению Никола Пашиняна, виновником геноцида является не Турция, а Россия, написал на своей странице в Facebook член Исполнительного органа Республиканской партии Армении (РПА), бывший вице-спикер парламента Эдуард Шармазанов.
«Никол не только насилует историю, но и подло перекладывает вину за геноцид с Турции на Россию. Капитулянт говорит, что в 1915 году Россия покинула регион, и в результате этого произошел Геноцид армян. Фактически, по мнению Никола, виновником геноцида является не Турция, а Россия.
Невежда, причем тут Россия?
Младотурки спланировали и утвердили Геноцид армян еще в 1911 году – на конференции в Салониках. За последние 100 лет Россия дважды, фактически, не позволила, чтобы Армения стала турецким вилайетом. Согласно армяно-турецкому Александропольскому договору от 2 декабря 1920 года, территория Армении составляла всего около 10 тыс. кв. километров.
Армения лишалась, фактически, возможности иметь армию. И только с помощью России советизация Армении дала нам возможность иметь Армянскую республику площадью 29,8 тысяч квадратных километров, а не 9,7 тысяч.
Эти 29,8 тыс., ставшие мечтой Никола, стали 29,8 тыс. из 9,7 тыс. исключительно в результате помощи России. А во второй раз Россия не допустила разрушения Армении уже в ноябре 2020 года.
Никол сам говорил, что просил Российскую Федерацию установить флаги от Мегри до села Тех, иначе враг вторгся бы и занял Сюник. Наверное, Никол правильно поступает. Ведь президент РФ говорил: он – не предатель.
Что ж, наслаждайтесь обвинениями "верного союзника" и турецкого прислужника Пашиняна.
Пашинян уже открыто взял на себя роль лидера турецкой "5-й колонны". Никол, фактически, превратился в лидера "пантюркистского течения" в Армении», - отметил Эдуард Шармазанов.