Արտաքին միջամտությունը միայն բարդացնում է խնդիրները. Իրանը չի ընդունում աշխարհաքաղաքական որևէ փոփոխություն. Ռաիսին` Միրզոյանին
24/07/2023 19:54
Իրանը չի ընդունում աշխարհաքաղաքական որևէ փոփոխություն և Կովկասյան տարածաշրջանի երկրների սահմանների փոփոխություն,  ՀՀ արտաքին գործնախարար Արարատ Միրզոյանի հետ հանդիպմանն ասել է Իրանի նախագահ Էբրահիմ Ռաիսին:
Իրանական «Մեհրնյուզ»-ի փոխանցմամբ` Ռաիսին հայտարարել է, որ արտաքին միջամտությունը միայն բարդացնում է խնդիրները։
«Աջակցելով Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղ բանակցություններին՝ Իրանը հուսով է, որ այդ բանակցությունները հնարավորինս կստեղծեն և կամրապնդեն խաղաղություն, անվտանգություն և հանգստություն տարածաշրջանում»,- հավելել է նա։
Նա հավելել է, որ Իրանը պաշտպանում է տարածաշրջանի բոլոր երկրների ինքնիշխանությունն ու տարածքային ամբողջականությունը։
Իրանի նախագահը կարևորել է երկու երկրների միջև հարաբերությունների մակարդակի հնարավորինս բարձրացումը՝ հավելելով, որ Իրանը որևէ խոչընդոտ չի տեսնում Հայաստանի հետ հարաբերությունների զարգացման համար։
Արարատ Միրզոյանն իր հերթին բարձր է գնահատել Իրանի դիրքորոշումները կովկասյան տարածաշրջանում տեղի ունեցող զարգացումների վերաբերյալ։
«Հայաստանը երբեք չի դառնա հակաիրանական գործողությունների հարթակ և միշտ կարևորում է տարածաշրջանային անվտանգության և խաղաղության ընդլայնումը»,- ասել է Միրզոյանը:
ՀՀ ԱԳ նախարարը Իրանի հետ հարաբերությունները շատ կարևոր է համարել Հայաստանի համար և ընդգծել երկու երկրների միջև դիվանագիտական հարաբերությունների խորացումը։

Иностранное вмешательство только усложняет проблемы: Иран не приемлет никаких геополитических изменений – Раиси
24/07/2023 20:37
Иран не приемлет никаких геополитических изменений и изменения границ стран региона, заявил президент Ирана Эбрахим Раиси в ходе встрече с министром иностранных дел Армении Араратом Мирзояном.
Как сообщает иранское агентство «Meհr news», Раиси заявил, что иностранное вмешательство только усложняет проблемы.
«Поддерживая мирные переговоры между Арменией и Азербайджаном, Иран надеется, что эти переговоры максимально создадут и укрепят мир, безопасность и спокойствие в регионе», - добавил он.
Эбрахим Раиси добавил, что Иран поддерживает суверенитет и территориальную целостность всех стран региона.
Президент Ирана подчеркнул важность максимального повышения уровня отношений между двумя странами, добавив, что Иран не видит никаких препятствий для развития отношений с Арменией.
Арарат Мирзоян в свою очередь высоко оценил позицию Ирана относительно событий в Кавказском регионе.
«Армения никогда не станет платформой для антииранских действий и всегда подчеркивает важность расширения региональной безопасности и мира», - сказал он.
Глава МИД Армении посчитал отношения с Ираном очень важными для Армении и подчеркнул важность укрепления дипломатических отношений между двумя странами.