Զանգահարում, ռուսերենով տեղեկացնում են, որ «ԱՀ քաղաքացիները Բաքվով կարող են մեկնել ՀՀ»․ Արցախի ԱԱԾ
Արցախի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայությունը, հետամուտ լինելով օրենսդրությամբ իրեն վերապահված գործառույթների և լիազորությունների իրականացմանը, իրազեկում է, որ սույն թվականի հուլիսի 24-ին ԱՀ քաղաքացիները ստացել են հեռախոսազանգեր, որոնց միջոցով զանգահարողները մաքուր ռուսերենով տեղեկացնում են, որ «ԱՀ քաղաքացիները Ադրբեջանի տարածքով (Բաքվով)  կարող են մեկնել ՀՀ և իրենք երաշխավորում են վերջիններիս անվտանգությունը»։
Արցախի Հանրապետության ազգային անվտանգությունը կոչ է անում նման հեռախոսազանգեր ստանալու դեպքում չպատասխանել տրվող հարցերին և չտրվել ապատեղեկատվության, քանզի նրանց կողմից հավաքագրվող տեղեկություններն օգտագործվում են ի վնաս մեր պետության:
ԱԱԾ-ից նշում են նաև, որ կասկածելի բնույթի զանգեր ստանալու դեպքում անհապաղ պետք է դիմել ԱՀ ազգային անվտանգության ծառայությանը կամ զանգահարել թեժ գծի հեռախոսահամարներին՝ 047-94-41-26 և 41-26:

Гражданам Арцаха звонят и говорят на русском языке, что «они могут поехать в Армению через Баку» – СНБ Арцаха
24/07/2023 18:42
Служба национальной безопасности Республики Арцаха сообщает, что 24 июля этого года граждане Республики Арцах получили телефонные звонки, посредством которых звонящие на чистом русском языке сообщили, что «граждане Республики Арцах по территории Азербайджана (Баку) могут поехать в Республику Армения и они гарантируют безопасность последних».
Служба национальной безопасности Арцаха призывает в случае таких телефонных звонков не отвечать на задаваемые вопросы и не поддаваться дезинформации, так как собранная ими информация используется во вред нашему государству.
СНБ также отмечает, что при поступлении подозрительных звонков нужно немедленно обратиться в Службу национальной безопасности или позвонить по номерам горячей линии: 047-94-41-26 и 41-26.