Թագուհի Թովմասյանը դիմել է դատարան՝ իրեն ԱԺ հանձնաժողովի նախագահի պաշտոնում վերականգնելու պահանջով
Հայց եմ  ներկայացրել Վարչական դատարան՝ պահանջելով վերականգնել ինձ ԱԺ Մարդու իրավունքների պաշտպանության և հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի ղեկավարի պաշտոնում, մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարեց ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Թագուհի Թովմասյանը:
Հակառակ դեպքում՝ Թագուհի Թովմասյանը պատրաստ է դիմել Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան։
«Լիազորություններից զրկելու գործընթացն անօրինական էր, քանի որ ես հնարավորություն չունեի իմ դիրքորոշումն արտահայտելու: Ես խորհրդարանի նախագահին, ինչպես նաև նախագահի պաշտոնակատարին անաշխատունակության տեղեկանք եմ ներկայացրել և գրավոր խնդրել եմ հետաձգել հարցի քննարկումը, բայց այն անտեսել են», - ասաց նա։
Հիշեցնենք, որ հուլիսի 11-ին իշխող ՔՊ խմբակցությունը խորհրդարանին է ներկայացրել պատգամավոր Թագուհի Թովմասյանին Հայաստանի Ազգային ժողովի մարդու իրավունքների պաշտպանության և հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի պաշտոնից հեռացնելու մասին որոշման նախագիծ։ Թովմասյանին պաշտոնից զրկելու օգտին քվեարկել է 62 կողմ, դեմ՝ 1 պատգամավոր, ինքը՝ պատգամավորը, նիստին ներկա չի եղել։

Тагуи Товмасян обратилась в суд с требованием восстановить ее на посту председателя постоянной комиссии НС
24/07/2023 15:37
Депутат парламента Армении Тагуи Товмасян подала в Административный суд иск с требованием восстановить ее на посту председателя Постоянной комиссии Национального Собрания по защите прав человека и общественным вопросам. Об этом Тагуи Товмасян сообщила сегодня на пресс-конференции.
Она отметила, что в противном случае готова обратиться в Европейский суд по правам человека.
«Процесс лишения полномочий был незаконным.  Я представила председателю НС, а также и.о. спикера справку о нетрудоспособности и в письменной форме попросила их отложить обсуждение вопроса, но они проигнорировали это», - сказала она.
Напомним, 11 июля правящая фракция «Гражданский договор» представила в НС Армении проект решения о смещении Тагуи Товмасян с должности председателя постоянной комиссии. За решение о лишении полномочий Тагуи Товмасян проголосовали 62 депутата, 1 – «против». Сама депутат не присутствовала на заседании.