Թեհրանը պատրաստ է «3+3» ձևաչափով հանդիպում անցկացնել Բաքվի և Երևանի մասնակցությամբ
Իրանը կենտրոնացած է Կովկասյան տարածաշրջանում խաղաղության հաստատման վրա, հայտարարել է Իրանի ԱԳ նախարար Հոսեյն Ամիր Աբդոլլահիանը՝ հայտնելով Թեհրանի պատրաստակամությունը «3+3» ձևաչափով հանդիպում անցկացնել Հայաստանի և Ադրբեջանի պաշտոնյաների մասնակցությամբ: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնում է IRNA-ն:
«Հարավային Կովկասի տարածաշրջանը մեծ նշանակություն ունի Իրանի համար»,-հայտարարել է Իրանի ԱԳ նախարար Հոսեյն Ամիր Աբդոլլահիանը Հայաստանի ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի հետ մամուլի ասուլիսի ժամանակ:
«Իրանը ողջունում է տարածաշրջանի երկրների միջև մերձեցումը և Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև խաղաղ բանակցություններում առաջընթացը», - ասել է Հոսեյն Ամիր Աբդոլլահիանը:
«Իրանը կենտրոնացած է Կովկասյան տարածաշրջանում խաղաղության հաստատման վրա», - ասել է նա՝ հավելելով, որ Ադրբեջանի նախագահ Ալիևի հետ իր վերջին հանդիպումը, վերջին ամիսներին Հայաստանի վարչապետի հետ նրա հանդիպումը և այսօր Հայաստանի արտգործնախարարի հետ հանդիպումը կարող են դիտարկվել որպես տարածաշրջանում կայուն խաղաղության և անվտանգության ստեղծման Իրանի միջոցներ:
Նրա խոսքով՝ Թեհրանը կարծում է, որ հարևանների շրջանում խաղաղությունն ու անվտանգությունը համապատասխանում են տարածաշրջանի երկրների ընդհանուր շահերին:
«Կովկասյան տարածաշրջանը չպետք է վերածվի իշխանության համար կռիվների և մրցակցության թատերաբեմի, քանի որ դա ձգձգում է խաղաղությունը տարածաշրջանում», - նշել է նա՝ հավելելով, որ կայուն խաղաղությունը կառավարությունների և ազգերի միջև բարեկամական և սահուն լեզու է պահանջում:
«Մենք ողջունում ենք տարածաշրջանի երկրների միջև «3+3» ձևաչափը, և Իրանը հայտարարում է այդ հանդիպումն անցկացնելու իր պատրաստակամության մասին, որին կմասնակցեն նաև Հայաստանն ու Ադրբեջանը»,- եզրափակել է նա:

Тегеран готов провести встречу в формате «3+3» с участием Баку и Еревана
Иран сосредоточен на установлении мира в Кавказском регионе. Как сообщает «Арменпресс» со ссылкой на IRNA, об этом заявил министр иностранных дел Ирана, выразив готовность Тегерана провести встречу в формате "три плюс три" с участием официальных лиц Армении и Азербайджана.
«Регион Южного Кавказа имеет большое значение для Ирана», заявил министр иностранных дел Ирана Хосейн Амир-Абдоллахиан в ходе совместной пресс-конференции с министром иностранных дел Армении Араратом Мирзояном в понедельник.
«Иран приветствует сближение между странами региона и прогресс в мирных переговорах между Арменией и Азербайджанской Республикой», - сказал Амир-Абдоллахиан.
«Иран сосредоточен на установлении мира в Кавказском регионе», - сказал он, добавив, что его недавняя встреча с президентом Азербайджана Алиевым, его встреча с премьер-министром Армении в последние месяцы и сегодняшняя встреча с министром иностранных дел Армении могут рассматриваться как меры Ирана по созданию прочного мира и безопасности в регионе.
По его словам, Тегеран считает, что мир и безопасность среди соседей отвечают общим интересам стран региона.
«Кавказский регион не должен превращаться в арену раздоров и соперничества за власть, потому что это задерживает мир в регионе», - отметил он, добавив, что устойчивый мир требует дружественного и плавного языка между правительствами и нациями.
Заявив, что некоторые иностранные стороны стремятся использовать некоторые разногласия в Кавказском регионе, он сказал: «Мы приветствуем формат "три плюс три" между странами региона, и Иран заявляет о своей готовности провести эту встречу, в которой также примут участие Армения и Азербайджан».