Կոչ եմ անում Հայաստանի իշխանություններին Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության ճանաչման հարցում իրենց հայտարարություններում ավելի զգույշ լինել. Արայիկ Հարությունյան
24/07/2023 20:55
Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանն ասել է, որ Ղարաբաղը շարունակելու է ինքնորոշման պայքարը և կոչ է արել Հայաստանի իշխանություններին զգույշ լինել Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության ճանաչման հարցում իրենց հայտարարություններում։
«Ոչ մի երկիր չի կարող մեզ զրկել ինքնորոշման իրավունքից։ Ես կոչ եմ անում Հայաստանի իշխանություններին ավելի զգույշ լինել իրենց հայտարարություններում։ Ինքնորոշման իրավունքը միջազգային նորմ է, մեր իրավունքը, որը մենք օգտվում ենք նաև այսօր», - ասել է Հարությունյանը միջազգային լրատվամիջոցների համար մամուլի ասուլիսի ժամանակ` պատասխանելով «Ինտերֆաքս»-ի հարցին:
Նա նշել է, որ, անկախ հայտարարություններից, Լեռնային Ղարաբաղը «կշարունակի պայքարն ինքնորոշման համար»։
Հարությունյանը նաև նշել է, որ պատրաստ է Բաքվի հետ երկխոսության, որը «պետք է նաև հաշվի առնի մեր իրավունքները և վարվի հավասարության սկզբունքով»։
Հարությունյանը հայտարարել է, որ Լաչինի միջանցքը, որը կապում է Լեռնային Ղարաբաղը Հայաստանի հետ, պետք է ապաշրջափակվի՝ կանխելու հումանիտար աղետը և սննդամթերքի առաքումը, բայց, միևնույն ժամանակ, դեմ է արտահայտվել Բաքվից Բարդա-Աղդամ ճանապարհով սնունդ մատակարարելու Ադրբեջանի առաջարկին։
Նա նշել է, որ Լեռնային Ղարաբաղում տեղակայված ռուս խաղաղապահները նույնպես դժվարություններ ունեն պարենով ապահովելու հարցում, և «նրանք օգտվում են նաև սննդի մեր սուղ պաշարներից»։

Президент Арцаха призвал власти Армении к аккуратности в высказываниях по вопросу признания территориальной целостности Азербайджана
24/07/2023 21:09
Президент Нагорно-Карабахской Республики (НКР) Араик Арутюнян заявил, что Карабах продолжит борьбу за самоопределение, и призвал власти Армении к аккуратности в высказываниях по вопросам признания территориальной целостности Азербайджана.
«Ни одна страна не может лишить нас права на самоопределение. Призываю власти Армении быть более аккуратными в своих заявлениях. Право на самоопределение - это международная норма, наше право, которое мы используем и сегодня», - сказал Арутюнян на пресс-конференции, отвечая на вопрос «Интерфакса».
Он отметил, что вне зависимости от каких-либо заявлений Нагорный Карабах «продолжит борьбу за самоопределение».
Глава Нагорного Карабаха также отметил, что готов к диалогу с Баку, который «должен учитывать также наши права и вестись на принципе равноправия».
Арутюнян заявил, что связывающий Нагорный Карабах с Арменией Лачинский коридор должен быть разблокирован для предотвращения гуманитарной катастрофы, доставки продовольствия, но в то же время выступил против предложения Азербайджана о доставке продуктов из Баку по дороге Барда-Агдам.
Он отметил, что у дислоцированных в Нагорном Карабахе российских миротворцев тоже существуют затруднения в продовольственном обеспечении, и «они также пользуются нашими скудными продовольственными запасами».