Որոշ դեղերի պաշարը 10 օրվա է. Ստեփանակերտի հիվանդանոցում դրանց պակասը կարող է կյանք արժենալ
Արցախի առողջապահական համակարգում իրավիճակը վատթարանում է ժամ առ ժամ. Բժիշկների 24-ժամյա աշխատանքն ու ամենօրյա պայքարը բավարար չեն, երբ Ադրբեջանն Արցախում աշխատող միակ մարդասիրական կառույցին արգելում է անգամ դեղորայք տեղափոխել:
«Հանրապետական բժշկական կենտրոնում այժմ ունենք 79 բուժառու, որոնցից 8-ը վերակենդանացման բաժանմունքում են, նրանցից 5-ի վիճակը ծայրահեղ ծանր է: Սա մեր կենտրոնի համար ցածր թիվ է, որովհետեւ երբ մենք պլանային վիրահատություններ եւ ընդունելություն էինք իրականացնում, ունենում էինք 100-1420 բուժառու»,-ասել է ԲԿ-ի գործադիր տնօրեն Մհեր Մուսայելյանը:
Հուլիսի 7-ից դադարեցված են  բոլոր պլանային վիրահատություներն ու հետազոտությունները, դեղորայքն օգտագործվում է պահուստային ռեզերվներից, բայց դրանք էլ անսպառ չեն, որոշ բուժառուների համար դեղի բացակայությունը կարող է կյանքի գին ունենալ:
«Ունենք լուրջ խնդիր կապված հեմոդիալիզի բաժանմունքի հետ, քանի որ հայտնի է, որ Արցախում 44 հոգի  գտնվում են ծրագրային հեմոդիալիզի վրա: Այժմ այդ հիվանդներն ունեն մաքսիմում 10 օրվա պաշար: 10 օրից ճակատագրական եզրին կկանգնենք այդ 44 հիվանդների համար»,-ասել է Մուսայելյանը:
Այս պահին ԲԿ-ում 3 բուժառու շտապ կարիք ունեն Հայաստանի մասնագիտացված ԲԿ-ներ տեղափոխման: Այժմ նրանք բժիշկների հսկողության տակ են, մինչեւ Կարմիր խաչի ուղեկցությամբ հնարավոր կլինի նրանց տեղափոխել Հայաստան: Նրանցից մեկը ուռուցքային հիվանդություն ունի, պետք է Երեւանում ճառագայթային բուժում ստանա:

Запас лекарств в больнице Степанакерте иссякает: для некоторых больных это может стоить жизни
Ситуация в системе здравоохранения Арцаха ухудшается с каждым часом. Круглосуточной работы и ежедневной борьбы врачей недостаточно в условиях, когда Азербайджан запрещает единственной действующей в Арцахе гуманитарной организации перевозить даже лекарства.
«В Республиканском медицинском центре на данный момент находятся 79 пациентов, 8 из них – в реанимации, 5 человек – в крайне тяжелом состоянии. Это низкий показатель для нашего центра, поскольку, когда мы проводили плановые операции и приемы, у нас было 100-1420 пациентов», - заявил исполнительный директор МЦ Мгер Мусаелян.
С 7 июля прекращены все плановые операции и обследования, лекарства используются из резервных запасов, но и они не неисчерпаемы, для некоторых больных отсутствие лекарств может стоить жизни.
«У нас серьезная проблема с отделением гемодиализа, в Арцахе на плановом гемодиализе находятся 44 человека. Сейчас у этих пациентов запасы максимум на 10 дней. Через 10 дней мы окажемся на судьбоносной грани», - сказал врач.
На данный момент трое пациентов нуждаются в срочной перевозке в специализированные медицинские центры Армении. Сейчас они находятся под наблюдением врачей, пока не появится возможность транспортировать их в Армению в сопровождении представителей Красного Креста. Один из них болен раком и нуждается в лучевой терапии в Ереване.