Լուսինե Ավանեսյանը մանրամասնել է, թե որոնք են Արցախի նախագահի ակնարկած հաջորդ քայլերը
Այսօր՝ հուլիսի 25-ին, Ստեփանակերտի Վերածննդի հրապարակում հրավիրված համաժողովրդական հանրահավաքով ամփոփվելու է Արցախի ապաշրջափակման համար պայքարի հերթական փուլը: Այդ մասին ասել է նախագահի մամուլի քարտուղար Լուսինե Ավանեսյանը՝ պատասխանելով «Արցախպրես»-ի հարցերին՝ Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանի կողմից հայտարարված մեկշաբաթյա նստացույցի արդյունքներն ինչպիսի՞ն են և նախագահի ակնարկած հաջորդ քայլերը որո՞նք են։
«Նախագահ Հարությունյանը մեկշաբաթյա նստացույցի ընթացքում ունեցել է մի շարք հանդիպումներ, քննարկումներ, հեռախոսազրույցներ: Երեկ նախագահը նստացույցի շարժառիթ հանդիսացած իրավիճակի, Արցախում ստեղծված հումանիտար աղետի, հակամարտության կարգավորման հեռանկարների վերաբերյալ շուրջ երկու ժամանոց ասուլիս է ունեցել օտարերկրյա և սփյուռքյան լրատվամիջոցների հետ: Մեկ շաբաթվա ընթացքում նախագահ Հարությունյանի մասնակցությամբ տեղի ունեցած քննակումները նվիրված են եղել ստեղծված իրավիճակին համարժեք քայլերի և լուծումների հստակեցմանը: Հուլիսի 26-ին, ամփոփելով նստացույցի, հանրահավաքի և մի շարք այլ ընթացիկ զարգացումների միջանկյալ արդյունքները, Արցախի Հանրապետության նախագահը հանդես կգա հայտարարությամբ՝ հետագա քայլերի մասին»,- ասել է Լ. Ավանեսյանը:

Лусине Аванесян конкретизировала намеченные президентом Арутюняном дальнейшие шаги
Сегодня, 25 июля, очередной этап борьбы за деблокаду Арцаха завершится всенародным митингом на площади Возрождения Степанакерта. Об этом в ответ на вопрос «Арцахпресс», каковы итоги объявленной президентом Республики Арцах Араиком Арутюняном недельной сидячей акции протеста и какие дальнейшие шаги обозначены президентом, сказала пресс-секретарь президента Лусине Аванесян.
«В ходе недельной сидячей акции протеста президент Арутюнян провел ряд встреч, обсуждений и телефонных разговоров. Вчера президент провел двухчасовую пресс-конференцию с зарубежными СМИ и со СМИ диаспоры относительно ситуации, ставшей причиной сидячей акции протеста, возникшей в Арцахе гуманитарной катастрофы и перспектив урегулирования конфликта. В течение недели обсуждения с участием президента Арутюняна были посвящены выяснению шагов и решений, адекватных создавшейся ситуации. 26 июля, подведя промежуточные итоги сидячей акции протеста, митинга и ряд других текущих событий, президент Республики Арцах выступит с заявлением о дальнейших шагах», - сказала Лусине Аванесян.