Լեռնային Ղարաբաղում խաղաղապահների տեղակայումը նպատակ ունի կանխարգելել բնակչության զանգվածային զոհվելը. Նիկոլ Փաշինյան
25/07/2023 14:02
Լեռնային Ղարաբաղում խաղաղապահների տեղակայումը նպատակ ունի կանխարգելել ԼՂ-ում բնակչության զանգվածային զոհվելը, մամուլի ասուլիսի ժամանակ այս մասին հայտարարեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Եթե Ռուսաստանը որոշի դուրս գալ ԼՂ-ից, դա առնվազն նշանակում է, որ ԼՂ-ում նման վտանգ այլևս չկա, որովհետև, եթե Լեռնային Ղարաբաղում կա նման վտանգ, դժվար է պատկերացնել, թե ինչպես է հնարավոր դուրս գալու մասին որոշում կայացնել»,- ասաց նա:
Իսկ եթե չկա վտանգ, դա, ըստ վարչապետի, նշանակում է, որ, օրինակ,  Բաքու-Ստեփանակերտ երկխոսությունն արդյունավետ է եղել ու կողմերն արձանագրում են, որ խաղաղապահ զորախմբի ներկայության անհրաժեշտություն այլևս չկա։

Размещение российских миротворцев в Нагорном Карабахе преследует цель предотвращения массовой гибели населения – Никол Пашинян
Размещение в Нагорном Карабахе миротворческого контингента России имеет конкретную цель – предотвращение массовых жертв среди мирного населения, заявил сегодня на пресс-конференции премьер-министр Никол Пашинян.
«Если Россия примет решение выйти из Нагорного Карабаха, это, как минимум, означает, что угроза массовой гибели населения больше не существует. В противном случае трудно представить принятие такого решения», - сказал он.
По словам премьер-министра, если такой угрозы не будет, это будет означать, что диалог между Баку и Степанакертом был эффективным, и стороны фиксируют, что уже нет присутствия миротворческого контингента.