Արցախի նախագահը դադարեցնում է նստացույցը
«Ի շարունակություն հուլիսի 17-ին հայտարարած որոշմանս՝ Վերածննդի հրապարակում մեկնարկած նստացույցին միանալու մասին՝ կուզեի ընդգծել հետևյալ միջանկյալ արդյունքներն ու հետագա անելիքները.
1. Այս ընթացքում հրապարակային ու փակ ձևաչափով գործադրված մեր ջանքերի ու իրականացված միջոցառումների արդյունքում Ադրբեջանի վրա միջազգային ճնշումը մեծացել է, ինչը դրսևորվել է նաև մի շարք միջազգային հայտարարություններով ու գործողություններով:
2. Մեզ հաջողվել է բարձրացնել միջազգային իրազեկվածության և ուշադրության մակարդակը: Այդ ուղղության գլխավոր միջոցառումը դարձավ հուլիսի 24-ին կայացած իմ հրատապ մամուլի ասուլիսը, որին մասնակցել է բավականին պատկառելի կազմ՝ միջազգային ու սփյուռքյան շուրջ 100 լրագրող 35 երկրից, այդ թվում՝ աշխարհի ամենառաջատար լրատվամիջոցների ներկայացուցիչներ: Ասուլիսի արդյունքներն արդեն երեկվանից դրսևորվում են տարբեր հրապարակումների տեսքով:
3. Հաշվի առնելով ստեղծված ծանրագույն իրավիճակը և օգտագործելով մամուլի ասուլիսի ընձեռած հնարավորությունը՝ դրա ընթացքում Արցախը հայտարարել եմ աղետի գոտի՝ միջազգային հանրությանը կոչ անելով հրատապ հումանիտար աջակցություն ցուցաբերել: Դրա առաջին արձագանքը Հայաստանի Հանրապետության կառավարության որոշումն է Արցախի ժողովրդին աղետից փրկելու նպատակով այսօր Արցախ մեծաքանակ հումանիտար աջակցություն ուղարկելու մասին: Կա՛մ Ադրբեջանը կբացի Լաչինի (Քաշաթաղի) միջանցքը այդ հումանիտար աջակցության առջև, կա՛մ աղետի գոտի հումանիտար բեռների մուտքի հերթական արգելքով, ի լուր աշխարհի, լրացուցիչ կերպով կվերահաստատի իր քաղաքականության ցեղասպանական էությունը:
4. Կոչ ենք անում այլ պետություններին ու միջազգային կազմակերպություններին (առաջնահերթորեն՝ ՄԱԿ-ի համապատասխան գործակալություններին) հետևել Հայաստանի Հանրապետության օրինակին և Արցախի ժողովրդին մատակարարել հրատապ հումանիտար աջակցություն՝ իրենց ստանձնած միջազգային պարտավորությունների շրջանակներում:
5. Նաև մեր ջանքերի արդյունքում երեկ Մոսկվայում տեղի է ունեցել Ռուսաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարների եռակողմ հանդիպում, որի արդյունքները, սակայն, մեզ համար ընդունելի չեն:
6. Միաժամանակ, սպասում ենք առաջիկա օրերի ընթացքում տեղի ունենալիք այլ հանդիպումների ու միջոցառումների, որոնք, հուսանք, շոշափելի արդյունքներ կապահովեն այս աղետալի իրավիճակի վերացման հարցում: Այդ առումով մենք ցուցաբերում ենք համապատասխան նախաձեռնողականություն ու պատասխանատվություն մեր ունեցած սահմանափակ հնարավորությունների շրջանակներում:
7. Կոչ ենք անում Հայաստանի Հանրապետության իշխանություններին առավելագույն ջանքերը գործադրել Արդարադատության միջազգային դատարանի փետրվարի 22-ի հրամանի կատարման և Արցախի ժողովրդի անվտանգության երաշխավորման հարցով ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդին անհապաղ դիմելու և շոշափելի արդյունքներ ապահովելու ուղղությամբ:
8. Հայաստանի Հանրապետության և Սփյուռքի մեր հայրենակիցներին խնդրում ու հորդորում ենք հետևողական ջանքերով հնարավորինս մեծացնել ճնշումը միջազգային հանրության հիմնական դերակատարների, հատկապես՝ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի մշտական անդամների (Ռուսաստանի, ԱՄՆ-ի, Ֆրանսիայի, Մեծ Բրիտանիայի ու Չինաստանի) կառավարությունների, ինչպես նաև ՄԱԿ-ի կառույցների ու Եվրոպական Միության նկատմամբ՝ կիրառելով բոլոր հնարավոր միջոցներն ուշադրություն հրավիրելու և հրատապ գործողության մղելու նպատակով: Դրանք կարող են ներառել քաղաքացիական անհնազանդության, իրազեկման, բողոքի և այլ ակցիաներ՝ օգտագործելով թույլատրելիության սահմաններում կոշտ ու ոչ ստանդարտ մեթոդներ:
9. Լաչինի միջանցքի բացման ուղղությամբ ճնշումը պետք է մեծանա՝ և՛ քաղաքական, և՛ հումանիտար, և՛ հնարավոր այլ գործիքակազմերի կիրառմամբ: Այդ առումով Արցախի իշխանությունները քննարկում են բոլոր հնարավոր սցենարներն ու քայլերը՝ ըստ զարգացումների կիրառելու նպատակով:
10. Համարելով, որ իմ նստացույցը, համաժողովրդական շարժումը և մնացած բոլոր ջանքերն արդեն որոշակի արդյունք են ապահովել միջազգային ուշադրություն հրավիրելու և գործնական քայլերի մղելու հարցում՝ որոշել եմ դադարեցնել նստացույցը և շարունակել ջանքերս աշխատանքային արտակարգ ռեժիմով: Միևնույն ժամանակ, համաժողովրդական շարժման շրջանակներում շարունակվում են նստացույցներն ու այլ ակցիաները մեր այլ հայրենակիցների կողմից, իսկ ես պարբերաբար հանդիպումներ եմ ունենալու նրանց հետ և համատեղ քննարկելու ենք մեր անելիքները»,- Facebook-ում գրել է նա։

Президент Арцаха прекратил сидячую акцию протеста, выступив с призывом
В продолжение моего решения от 17 июля присоединиться к сидячей акции протеста, которая началась на площади Возрождения, я хотел бы выделить следующие промежуточные результаты и будущие действия:
1. За этот период в результате наших усилий и реализованных мер в публичном и закрытом формате усилилось международное давление на Азербайджан, что также проявилось в ряде международных заявлений и действий.
2. Нам удалось поднять уровень международной осведомленности и внимания. Главным событием в этом направлении стала моя срочная пресс-конференция, состоявшаяся 24 июля, на которой присутствовала достаточно респектабельная группа в составе около 100 зарубежных журналистов из 35 стран, в том числе представители ведущих мировых СМИ. Итоги пресс-конференции уже проявились в виде различных публикаций со вчерашнего дня.
3. Учитывая тяжелую ситуацию и пользуясь возможностью, предоставленной пресс-конференцией, в ходе нее я объявил Арцах зоной бедствия, призвав международное сообщество оказать срочную гуманитарную помощь. Первым ответом на это является решение правительства Республики Армения направить сегодня в Арцах большое количество гуманитарной помощи, чтобы спасти народ Арцаха от катастрофы. Либо Азербайджан откроет для этой гуманитарной помощи Лачинский (Кашатагский) коридор, либо дополнительно подтвердит геноцидный характер своей политики очередным запретом на ввоз гуманитарных грузов в зону бедствия.
4. Призываем другие государства и международные организации (прежде всего профильные агентства ООН) последовать примеру Республики Армения и оказать народу Арцаха неотложную гуманитарную помощь в рамках своих международных обязательств.
5. Также в результате наших усилий вчера в Москве состоялась трехсторонняя встреча министров иностранных дел России, Армении и Азербайджана, результаты которой, однако, нас не устраивают.
6. Вместе с тем ждем в ближайшие дни проведения других встреч и мероприятий, которые, надеемся, дадут ощутимые результаты в устранении этой катастрофической ситуации. В этом отношении мы проявляем соответствующую инициативу и ответственность в рамках имеющихся у нас ограниченных возможностей.
7. Призываем власти Республики Армения приложить максимум усилий в направлении выполнения постановления Международного суда от 22 февраля и незамедлительного обращения в Совет Безопасности ООН по вопросу обеспечения безопасности народа Арцаха и обеспечения ощутимых результатов.
8. Просим и призываем наших соотечественников Республики Армения и Диаспоры максимально усилить давление на основных акторов международного сообщества, особенно на правительства постоянных членов Совета Безопасности ООН (Россия, США, Франция, Великобритания и Китай), а также на структуры ООН и Евросоюз, используя все возможные средства, чтобы привлечь внимание и подтолкнуть к срочным действиям. Это могут быть акции гражданского неповиновения, акции протеста и другие акции с применением жестких и нестандартных методов в пределах допустимого.
9. Необходимо усилить давление с целью открытия Лашинского коридора, используя как политические, так и гуманитарные и другие возможные инструменты. В связи с этим власти Арцаха обсуждают все возможные сценарии и шаги, чтобы применить их по мере развития событий.
10. Учитывая, что моя сидячая акция протеста, массовое движение и все другие усилия уже достигли определенных результатов в привлечении международного внимания и подталкивании к практическим действиям, я решил прекратить акцию и продолжить свои усилия в рабочем режиме чрезвычайного положения. В то же время в рамках народного движения продолжаются сидячие забастовки и другие акции наших соотечественников, и у меня будут регулярные встречи с ними, и мы вместе обсудим наши действия.