«Հրապարակ»․ Վիճակն այնքան է վատացել, որ բազմազավակ ընտանիքներն են արդեն դուրս գալիս. Խնածախ վարչական շրջանի ղեկավար
26/07/2023 11:46
«Հրապարակ» թերթը գրում է․ «Այս հունվարից սկսած՝ 15 ընտանիք է գյուղը լքել, պատճառն աշխատանքի բացակայությունն է՝ մեզ հետ զրույցում ասաց Սյունիքի մարզի Տեղ համայնքի Խնածախ վարչական շրջանի ղեկավար Սեյրան Միրզոյանը։ Մինչեւ 44-օրյա պատերազմը գյուղի բնակիչներն իրենց ապրուստը հոգում էին անասնապահությամբ, սակայն 44-օրյայից հետո, երբ հայկական զորքերը հետ քաշվեցին իրենց դիրքերից, ադրբեջանցիները հայտնվեցին գյուղի տներից 100-200 մետր հեռավորության վրա։ Գյուղն էլ կորցրեց իր արոտավայրերը, ինչը լուրջ խնդրի առաջ կանգնեցրեց գյուղացիներին։ Պատերազմից հետո գյուղի անասնաքանակը կրճատվել է ուղիղ 50 տոկոսով։ «Գյուղը 100 տոկոսանոց վառելափայտի խնդիր ունի, մարդիկ իրենց բախչեքը, ինչ ունեն-չունեն՝ կտրված, վառված է, էլ պահուստային ոչ մի բան չունենք։ Այս պահի դրությամբ՝ բնակիչների հետ շփման ժամանակ նշում են, որ մնալու հնարավորություն չունեն»,- ասաց Միրզոյանը։ «Մարդիկ այս տարի անցած տարվա համեմատ երկու անգամ ավելի են մշակել, բայց անբարենպաստ եղանակային պայմանների պատճառով բերքը քիչ է լինելու։ Պատկերացրեք՝ վիճակն այնքան է վատացել, որ բազմազավակ ընտանիքներն են արդեն դուրս գալիս»,- շեշտում է Խնածախի ղեկավարը։ Իրավիճակը՝ առանց խախտումների, դեռեւս պահպանվում է, իսկ թշնամու զինվորականների կողմից սադրանքներ անընդհատ լինում են։ «Հայհոյանքները՝ մերոնց ուղղված, ամեն օր էլ լինում են, մենք էլ իրենց ենք պատասխանում։ Ավելի լուրջ սադրանքներ էլ են լինում, նայած իրենց օրվա տրամադրությանը։ Պատկերացրեք՝ իրենք հրահրում են, որ դու պատասխանես, քո պատասխանը նկարահանում են ու ուղարկում իրենց ղեկավարությանը։ Այ, էդ կարգի անշնորհքներ են»,- ասաց Միրզոյանը»։

Ситуация настолько ухудшилась, что их села уже уходят многодетные семьи – глава Хнацаха (Hraparak)
Начиная января этого года, 15 семей покинули село из-за отсутствия работы, заявил в беседе с газетой «Грапарак» руководитель села Хнацах укрупненной общины Тех Сюникской области Армении Сейран Мирзоян.
До 44-дневной войны жители села зарабатывали на жизнь, занимаясь животноводством, однако после 44-дневной войны, когда армянские войска были отведены назад со своих позиций, азербайджанцы оказались на расстоянии 100-200 метров от армянских домов, а село потеряло пастбища, что поставило жителей перед серьезной проблемой. После войны поголовье скота сократилось ровно на 50%.
«В селе есть проблема с дровами: все, что росло в огородах жителей срезано и сожжено, в резерве ничего больше не осталось. На данный момент, жители отмечают при общении, что у них нет больше возможности оставаться здесь», - сказал Мартиросян.
«По сравнению с прошлым годом, люди в этом году люди обработали в два раза больше земель, но из-за неблагоприятных погодных условий урожай будет маленьким. Представьте, ситуация настолько ухудшилась, что из села уходят уже многодетные семьи», - отметил глава Хнацаха.
Ситуацию пока удается сохранить без серьезных нарушений, но со стороны вражеских военных постоянно бывают провокации. «Каждый день слышны нецензурные ругательства в наш адрес, а мы отвечаем им. Бывают также более серьезные провокации, все зависит от того, какое у них настроение в этот день. Представьте, они провоцируют тебя, чтобы отвечал, а потом снимают это на видео и отправляют своему начальству. Вот настолько бездарные», - сказал Мирзоян.