85-100 հազար ադրբեջանցի է բնակեցվելու Հայաստանի տարածքում՝ անկլավներում. սա նոր հակամարտության դուռ է բացելու. Վարդան Օսկանյան (Տեսանյութ)
27/07/2023 15:43
Այն, ինչ այսօր արվում է Հայաստանի իշխանությունների կողմից, կարող է բերել պատերազմի, այս մասին հայտարարել է ՀՀ արտաքին գործերի նախկին նախարար Վարդան Օսկանյանը։
«Հայաստանից տրվում են անկլավներ՝ տարածքներ, որոնք էապես ազդելու են մեր անվտանգության վրա։ 85-100 հազար ադրբեջանցիներ բնակեցվելու են այդ տարածքներում, սրանք լրջագույն խնդիրներ են։ Փաստորեն, Արցախն իր բնակչությամբ լուծարվելու է Ադրբեջանի մեջ, իսկ 100 000 ադրբեջանցի, որոնք գալու են Հայաստան, նրանք ոչ թե լուծարվելու են մեր մեջ, այլ, հավանաբար, նրանք լուծարելու են այդ շրջանների հայ բնակչությանն իրենց մեջ։ Սա բոլորովին այլ խնդիր է, 44-օրյա պատերազմից հետո հապճեպ գնալ նման լուծման, հավատացեք, սա նոր հակամարտության դուռ է բացելու»,- ասում է նա։
Նա պնդում է՝ այն, ինչ անում է Հայաստանի իշխանությունը, իրատեսական չէ։
«44-օրյա պատերազմի պատճառներից մեկն այն էր, որ դուք անիրատեսական ակնկալիքներ առաջացրեցիք հակառակորդի մոտ, իսկ երբ դա տեղի չունեցավ, նրանք ստիպված էին գնալ պատերազմի ու այս պարագայում միջնորդները ոչինչ չեն կարող անել»,- նշում է Օսկանյանը։

Сдача анклавов и их заселение азербайджанцами откроет двери для нового конфликта – Вардан Осканян (Видео)
27/07/2023 19:56
Существует серьезная альтернатива тому, что сегодня предпринимают власти Армении, причем без провоцирования войны. То, что сегодня делают власти Армении, может привести к войне, заявил в прямом эфире на своей странице в Facebook бывший министр иностранных дел Армении Вардан Осканян.
«Армения сдаст анклавы – территории, которые существенно повлияют на нашу безопасность. На этих территориях будет заселено 85-100 тысяч азербайджанцев, это серьёзнейшие проблемы. Фактически Арцах со своим населением растворится в Азербайджане, а 100 000 азербайджанцев, которые переселятся в Армению, вероятнее всего, не растворятся в нас, а растворят армянское население этих районов. Это совершенно другая проблема, идти на такое поспешное решение после 44-дневной войны, поверьте, откроет двери для нового конфликта», - заявил Осканян.
Врдан Осканян утверждает, что то, что делают власти Армении – нереалистично.
«Одной из причин 44-дневной войны стало то, что вы создали у противника нереалистичные ожидания, а когда этого не произошло, они вынуждены были пойти на войну и в этих обстоятельствах посредники ничего не могут сделать», - отметил Осканян.