«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Երեկ առավոտյան տեղեկացանք, որ Արցախի քաղաքական վերնախավում որոշել են փոխել ԱԺ նախագահ Արթուր Թովմասյանին, ով Արայիկ Հարությունյանի կուսակիցն է։ Տարբեր պատճառներ էին նշում, գլխավորը՝ որ նա իրավիճակին չէր տիրապետում, խմելու հանդեպ սեր ուներ և երբեմն անզգույշ հայտարարություններ էր անում: Վերջինը. «Ադրբեջանը բազմազգ երկիր է, հազարամյակներ շարունակ մենք ապրել ենք կողք-կողքի»: Եվս մի պատճառ էին ասում․ վերջերս նա սկսել էր շփվել ԱԽ նախկին քարտուղար Սամվել Բաբայանի հետ, ընդունել նրան իր մոտ, ինչը, ըստ գործընկերների, անհետևանք չէր անցնում։
Այդուհանդերձ, հրաժարականի որոշումը, մեր տեղեկություններով, կայացվել է կոնսենսուսով՝ Թովմասյանի համաձայնությամբ։ Նա արդեն հրաժարական է ներկայացրել, և խորհրդարանը նոր նախագահ կընտրի։ Քննարկվում է դաշնակցական պատգամավոր Դավիթ Իշխանյանի թեկնածությունը՝ հաշվի առնելով Արցախի վիճակը և ՀՅԴ-ի դերը։
Սա, ի դեպ, Թովմասյանի կյանքում երկրորդ հրաժարականն է` ԱԺ նախագահի պաշտոնից: Առաջինը եղել է 1997-ին, երբ մեկ տարի այդ պաշտոնը զբաղեցնելուց հետո, համանման հանգամանքներում հեռացել է և կրկին հարել Սամվել Բաբայանի թիմին։ Ի դեպ, Արցախի ԱԺ-ն այսօր իր արտահերթ նիստում ԱԺ կանոնակարգ օրենքում փոփոխություններ է անելու, որ նախագահի պաշտոնը թափուր մնալուց հետո նոր նախագահ ընտրեն ոչ թե 10-օրյա, այլ 2-օրյա ժամկետում և առաջիկա նիստում, այլ ոչ թե հերթական նիստում, որը կայանալու էր սեպտեմբերին։ Ռազմական դրության մեջ գտնվող Արցախում ԱԺ նախագահի պաշտոնը չեն ուզում երկար թափուր թողնել»։

«Грапарак»: В политической элите Арцаха решили сменить председателя НС Артура Товмасяна
Газета «Грапарак» пишет, что вчера утром стало известно, что в политической элите Арцаха решили сменить председателя Национального собрания Артура Товмасяна, который является членом партии Араика Арутюняна. Отмечались разные причина, главная – что он не владеет ситуацией, любит выпить и иногда делает неосторожные заявления. Последнее: «Азербайджан – многонациональная страна, на протяжении тысячелетий мы жили бок о бок с этими нациями».
«Называли еще одну причину: в последнее время он начал общаться с бывшим секретарем Совета безопасности Самвелом Бабаяном, принял его у себя, что по словам коллег, не осталось без последствий.
Вместе с тем, по нашим сведениям, решение об отставке, принято консенсусом, с согласия Товмасяна. Он уже представил заявление об отставке парламент изберет нового председателя. Обсуждается кандидатура депутата фракции АРФД Давида Ишханяна, учитывая ситуацию в Арцахе и роль АРФД.
Кстати, это вторая отставка с поста председателя НС в жизни Артура Товмасяна. Первая была в 1997 году, когда после пребывания на этой должности в течение года, он ушел в аналогичных обстоятельствах и снова примкнул к команде Самвела Бабаяна. Кстати, парламент Арцаха сегодня внесет изменения в своей закон о регламенте, чтобы после того, как должность председателя осталась вакантной, новый председатель был избран не в течение 10 дней, а 2-х и на предстоящем заседании, а не очередном, которое должно состояться в сентябре. В находящемся в военном положении Арцах не хотят оставалась вакантной должность председателя НС», - пишет газета.