Արցախից Հայաստան է տեղափոխվել 11 բուժառու. օրվա ընթացքում Արցախ կվերադառնան 13-ը
Այսօր Արցախի առողջապահության նախարարության «Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ից 11 բուժառու ուղեկցողների հետ միասին «Կարմիր խաչի» միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ տեղափոխվել են ՀՀ մասնագիտացված բժշկական կենտրոններ։
Նախատեսվում է օրվա ընթացքում ԿԽՄԿ մեքենաներով Արցախ վերադարձնել 13 բուժառուների՝ ուղեկցողների հետ միասին, ովքեր ժամանակին պետական պատվերի շրջանակներում ուղեգրվել են ՀՀ բուժում ստանալու համար։
Ադրբեջանական կողմը շարունակաբար արգելում է Կարմիր խաչի մեքենաներով խիստ անհրաժեշտ դեղորայքի և բժշկական պարագանների մատակարարումը Արցախ։
«Արևիկ» բուժմիավորումում այս պահին ստացիոնար բուժում է ստանում 23 երեխա, 5-ը գտնվում է նորածնային և վերակենդանացման բաժանմունքում:
«Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ում ստացիոնար բուժում է ստանում 82 հիվանդ, 7 բուժառու գտնվում է վերակենդանացման բաժանմունքում, որոնցից 2-ը ծայրահեղ ծանր վիճակում։

При посредничестве МККК 11 больных перевезены из Арцаха в Армению
Сегодня 11 пациентов Республиканского медицинского центра Арцаха вместе с сопровождающими лицами при посредничестве и в сопровождении Международного комитета Красного креста были перевезены в специализированные медицинские центры Армении.
В течение дня на автомобилях МККК планируется вернуть в Арцах 13 пациентов вместе с сопровождающими, которые были направлены в Армению для лечения в рамках госзаказа.
Азербайджанская сторона уже длительное время запрещает Красному Кресту доставлять в Арцах крайне необходимые медикаменты и медицинские изделия.
23 ребенка проходят стационарное лечение в медобъединении «Аревик», пять находятся в отделении неонатологии и реанимации.
82 пациента проходят стационарное лечение в ЗАО «Республиканский медицинский Центр», 7 пациентов находятся в реанимационном отделении, двое из них в крайне тяжелом состоянии.