Ադրբեջանը կրկին ապատեղեկատվություն է տարածել․ նպատակ ունեն միջազգային հանրության ուշադրությունը   շեղել շրջափակման հետևանքով առաջացած հումանիտար աղետից․ ՊԲ
28/07/2023 14:29
Ադրբեջանը կրկին ապատեղեկատվություն է տարածել․ նպատակ ունեն միջազգային հանրության ուշադրությունը շեղել շրջափակման հետևանքով առաջացած հումանիտար աղետից․ ՊԲ
Ադրբեջանի ՊՆ-ն հուլիսի 28-ին տարածել է հերթական ստահոդ հաղորդագրությունն այն մասին, թե իբր ՊԲ համապատասխան ստորաբաժանումները հուլիսի 24-ից հուլիսի 27-ն ընկած ժամանակահատվածում ճնշել են Արցախի օդային տարածքով թռիչքներ իրականացնող քաղաքացիական օդանավերի GPS տեղորոշման համակարգերը, ինչի հետևանքով ստեղծվում է լուրջ սպառնալիք թռիչքների անվտանգության համար:
ԱՀ ՊՆ մամուլի ծառայությունից հայտնում են, որ Ադրբեջանի ՊՆ իրականության հետ որևէ աղերս  չունեցող հայտարարությունը,  ըստ երևույթին, նպատակ ունի միջազգային հանրության ուշադրությունը շեղել Լաչինի միջանցքի ապօրինի  շրջափակման հետևանքով առաջացած հումանիտար աղետից։
Ավելորդ չէ կրկին հիշեցնել, որ 2020 թ. պատերազմական գործողությունների ողջ ընթացքում  և դրանից հետո  հենց ադրբեջանական կողմն է հետևողականորեն թիրախավորել Արցախի Հանրապետության քաղաքացիական ենթակառուցվածքները` արգելափակելով Լաչինի միջանցքը,  խափանելով գազի և էլեկտրականության մատակարարման հոսքագծերը և ճնշելով համացանցի ու բջջային կապի հասանելիությունը։

Минобороны Азербайджана вновь распространило дезинформацию, преследуя цель отвлечь внимание международного сообщества от гуманитарной катастрофы в Арцахе
28/07/2023 15:49
Минобороны Азербайджана 28 июля распространило очередное вымышленное сообщение о том, якобы соответствующие подразделения Армии обороны в период с 24 по 27 июля подавили системы GPS-позиционирования гражданских самолетов, совершающих полеты через воздушное пространство Арцаха, в результате чего создается серьезная угроза для безопасности полетов.
Как сообщает пресс-служба министерства обороны Арцаха, не имеющее ничего общего с действительностью заявление МО Азербайджана, по всей вероятности, преследует цель отвлечь внимание международного сообщества от гуманитарной катастрофы вследствие незаконной блокады Лачинского коридора.
«Не будет лишним еще раз напомнить, что на протяжении всего периода военных действий 2020 г. и после этого, именно азербайджанская сторона последовательно превращала в мишень гражданскую инфраструктуру Республики Арцах, блокируя Лачинский коридор, нарушая линии подачи газа и электричества и подавляя доступ к интернету и сотовой связи», - говорится в сообщении.