Տիգրան Աբրահամյան. Պետության ձախողմամբ պատերազմ չեն հաղթում
- Պարոն Աբրահամյան, 44-օրյա պատերազմի հանգամանքներն ուսումնասիրող ՀՀ ԱԺ քննիչ հանձնաժողովի հունիսի 20-ի նիստում Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել էր, որ ներկայիս կառավարությունը մինչև 2020-ի 44-օրյա պատերազմի մեկնարկը սպառազինության և ռազմական տեխնիկայի ձեռքբերման համար ծախսել է 608 մլրդ դրամ: Դուք բարձրաձայնել էիք, որ այս հարցով պաշտոնական գրություն եք գրել՝ հասկանալու, թե ինչի մասին է խոսքը և ինչ է ձեռք բերվել, սակայն իշխանությունները չէին արձագանքել:
- Օրենքի խախտմամբ՝ պատգամավորական գրությանս չէին արձագանքել, սակայն գրառումիցս հետո, ինձ հետ կապվել են պաշտպանության նախարարությունից և պատրաստակամություն հայտնել ծանոթացնել ձեռք բերվածի ողջ ցանկին:
- Ի՞նչ էր իրենից ներկայացնում գնումների այդ ցանկը:
- Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ այդ փաստաթուղթը դասակարգված է հույժ գաղտնի տեղեկությունների շարքին, բնականաբար, մանրամասներ ներկայացնելու իրավունք չունեմ, միայն կարող եմ ասել, որ դրա մեջ մտնում էր նաև այն սպառազինությունն ու ռազմական տեխնիկան, որոնց պայմանագրերը կնքվել էին մինչև 2018 թվականը ու սա այն դեպքում, որ քաղաքական իշխանությունը փորձում էր ներկայացնել, որ 2018-20 թթ.-ի ձեռքբերումները արդյունք էին իրենց 2 տարվա աշխատանքի:
- Այդ ցանկի հետ կապված նորություն կա՞ր Ձեզ համար՝ հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ զինված ուժերի հետ անընդհատ առնչվող գործիչներից եք:
- Մեծ առումով՝ ոչ, չէր էլ կարող լինել, եթե խոսք է գնում այն զինտեխնիկայի մասին, որը 44-օրյա պատերազմին ու դրանից հետո ՀՀ-ի դեմ իրականացված ագրեսիայի ժամանակ գործի է դրվել:
Ցավոք, մեծ գումարները, ինչպես հայտնի է, ծախսվել են 4 ՍՈՒ-30-ի գնման վրա, որոնք որպես այդպիսին լավ ինքնաթիռներ են, սակայն դրանք եղել են առանց զինամթերքի և նախատեսված մարտական խնդիրները չէին կարող լուծել:
Մեկ այլ խնդիր է բազմիցս արծարծված ՀՕՊ «Օսա ԱԿ» համակարգերը, որոնք ձեռք էին բերվել Հորդանանից և վերականգնման, արդիականացման խնդիրներ ունեին:
- Պարոն Աբրահամյան, այս փուլում շատ է խոսվում հնդկական սպառազինության մասին, նույնիսկ տեղեկություններ կան Ֆրանսիայից գնումների մասին, դրանց մասին անընդհատ ադրբեջանական մամուլն է գրում։ Ի՞նչ կարգի սպառազինության մասին է խոսքը:
- Ֆրանսիական սպառազինության վերաբերյալ հետաքրքրություն կա, սակայն գնում չի իրականացվել ու դժվար առաջիկա ժամանակներում լուրջ ներկրում լինի:
Ինչ վերաբերում է հնդկական սպառազինությանը, ապա դրանց տեխնիկական-մարտավարական բնութագրիչները վատը չեն, սակայն որքան ես եմ տեղյակ, դրանց ոչ բոլոր մոդելներն են լուրջ մարտական գործողություններում փորձարկվել, իսկ դա, բնականաբար, լուրջ խնդիր կարող է հարուցել:
- Հայաստանի զինուժը պատրա՞ստ է դիմագրավել ադրբեջանական նոր սադրանքներին:
- Այս հարցն ունի երկար ու կարճ պատասխան, բայց եկեք հակիրճ ձևակերպեմ. Հայաստանում 2018 թվականից ձևավորված իշխանությունը տապալել ու ավերել է այն ամենը, ինչ կարող է մեզ համար անվտանգություն և առաջընթաց ապահովել: Զինված ուժերի արդյունավետ դիմագրավման համար պետք է արդյունավետ պետություն, իսկ գործող իշխանությունն ամեն ինչ անում է պետությունը ձախողելու ուղղությամբ:

Войну нельзя выиграть, ведя государство к провалу – Тигран Абрамян
- Господин Абрамян, Никол Пашинян заявил 20 июня на заседании следственной комиссии НС по изучению обстоятельств 44-дневной войны, что до начала 44-дневной войны 2020 года действующее правительство потратило 608 млрд драмов на приобретение вооружения и военной техники. Вы заявили, что направили официальный запрос в министерство обороны, чтобы выяснить, о чем идет речь, какие модели оружия были приобретены на эти средства, однако власти не ответили.
- На мой депутатский запрос не ответили, нарушив закон, однако после моей публикации об этом, со мной связались из министерства обороны и выразили готовность ознакомить со всем перечнем приобретенного.
- Что представляет собой этот перечень закупок?
- Учитывая то обстоятельство, что этот документ причислен к ряду содержащих строго секретные данные, естественно, у меня нет права сообщать подробности, могу лишь сказать, что в него входят также вооружения и военная техника, договора которых были заключены до 2018 года и это в том случае, когда политическая власть пытается представить, будто закупки в 2018-2020 гг. являются результатом их двухлетней деятельности.
- Была ли для вас в этом перечне какая-то новость, учитывая то обстоятельство, что вы из тех депутатов, деятельность которых связана с вооруженными силами.
- По большому счету, нет, и не могло быть, если речь идет о военной технике, которая была использована во время 44-дневной войны и осуществленных после этого  агрессий против Армении.
К сожалению, крупные средства, как известно, были потрачены на приобретение истребителей Су-30, которые были без боеприпасов и не могли решить боевых задач.
Другая проблема касается неоднократно обсуждаемых комплексов ПВО «Оса-АК», которые были закупленных у Иордании и нуждались в ремонте и модернизации.
- Господин Абрамян, сейчас много разговоров о вооружении индийского производства, есть даже сведения о закупке оружия у Франции, об этом постоянно пишет азербайджанская пресса. О каком вооружении идет речь?
- К французскому оружию есть интерес, однако закупка не проводилась и вряд ли в ближайшее время будет серьезная поставка.
Что касается индийского оружия, то оно по техническо-тактическим характеристикам неплохое, однако насколько я знаю, не все модели прошли боевые испытания, а это, естественно, может создать серьезные проблемы.
- Готовы ли Вооруженные силы Армении противостоять новым азербайджанским провокациям?
- Есть два ответа на этот вопрос – короткий и длинный, давайте, я скажу коротко: сформировавшаяся в Армении с 2018 года власть провалила и разрушила все то, что могло обеспечить нашу безопасность и прогресс. Для успешного противостояния Вооруженных сил нужно эффективное государство, а действующая власть все делает для провала государства.